Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Zosterop Kuşu

Zosterop Kuşu

Zosterop; günlük yaşamda karşılaşmayacağımız tamamen yabancı bir kelimedir. Gazeteden, mecmuadan veya internetten bu adı okuduğumuzda belirlim uzun uzun düşünürdük. Bizde çağrışım yapmasını beklerdik.

4599_4Zosterop; günlük yaşamda karşılaşmayacağımız tamamen yabancı bir kelimedir. Gazeteden, mecmuadan veya internetten bu adı okuduğumuzda belirlim uzun uzun düşünürdük. Bizde çağrışım yapmasını beklerdik. Zosterop, ne kadar aşina olmasak da adını ilk kere dinliyor olsak da, var olan kuş cinslerinden bir tanesidir.

Minik düz gagalardan zosterop, seksen beş cinsi ile Afrika ve Asya süresince geniş bir alana bölmüştür. Yakın etrafımızda olmadığı için bize tamamen yabancı bir kuş cinsidir. Ne kadar sevimli olsalar da çiftçiler tarafından pek hoşlanılmazlar. Zira olgunlaşan meyvelere hasar verirler. Kuşlar ne kadar karınlarını doyurmaya çalışsalar da mahsulleri hasar görenler tarafından pek güzel karşılanmazlar.

4599_1Gerçeğinde bu kuşların çiftçilere yalnızca hasarı değmez verimi de değer tarladaki hasarlı böcekleri de yerler. Böylece mahsulleri hasarlı böceklerden gözetmiş olurlar. Tüm düz gagalar arasında etkileyici ve dost canlısı olduğundan çok popülerdir. Dostluğu, arkadaşlığı çok iyi bilen bir kuş cinsidir. Gruptaki tüm kuşlar birbirlerine baki güven dinlerler. Güvenle gruplar halinde ve öbür minik kuşlarla, hatta mumgagalarla beraber barındırılabilir.

Tüm kuşlar kendilerini bizlere beğendirmiş gidişattadırlar. Kuşlar çesitli özelliklere sahiptirler. Kendilerine has özellikleriyle bizleri büyülemiş gidişattadırlar. Kimi kuşlar arkadaşlıklarıyla, sadakatlarıyla bazıları da eşsiz özellikleriyle bizleri büyülerler.

Yazar:sahra

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ