Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Zombi İstilası Gerçekleşebilir Mi ?

  • 27 Eylül 2021
  • Zombi İstilası Gerçekleşebilir Mi ? için yorumlar kapalı
  • 36 kez görüntülendi.
Zombi İstilası Gerçekleşebilir Mi ?

ZOMBİ İSTİLASI ASILLAŞABİLİR. Rabies VirusKuduz Değişinim geçirebilir. Atlanta’daki Hastalık Hakimiyet ve İhtiyata Merkezi CDC insanlığın büyük zelzeleler, su baskınlar, fırtınalar gibi facialara hazırlıklı olmasını, bunun için gerekli çalışmaları yaptığını belirtirken mümkün bir zombi istilasına da hazır olduklarını resmi sitesinde duyurduğunda, insanlar, evvel bunun bir şaka olduğunu düşündüler. CDC’in internet sitesinde yönetici Ali. Khan imzası ile yayınlanan […]

Zombi İstilası Gerçekleşebilir Mi ?ZOMBİ İSTİLASI GERÇEKLEŞEBİLİR.

Rabies VirusKuduz Değişinim geçirebilir. Atlanta’daki Hastalık Hakimiyet ve İhtiyata Merkezi CDC insanlığın büyük zelzeleler, su baskınlar, fırtınalar gibi facialara hazırlıklı olmasını, bunun için gerekli çalışmaları yaptığını belirtirken mümkün bir zombi istilasına da hazır olduklarını resmi sitesinde duyurduğunda, insanlar, evvel bunun bir şaka olduğunu düşündüler.
CDC’in internet sitesinde yönetici Ali. Khan imzası ile yayınlanan yazı, her cins faciaya hatta zombi istilasını bile hazırlıklı olmalıyız başlıklı bir yazı yayınlandığında, CDC’in internet bloğu sanki kilitlendi.
Bilim insanları için aşırısıyla ütopik olan bu yazı gösterdi ki, insanlar bu mevzuya oldukça meraklı. Özellikle gençler arasında son derece çekiciliğe sahip, onları mıknatıs gibi sürükleyen bir fenomen. A. Khan esasen, yanaşan fırtınalara dikkat sürüklemek emeliyle yazdığı bu yazıda, mümkün facialari ve facia sonrası nasıl hayatta kalınacağına dair takip edilmesi gereken yolları kamuoyuna anlatmak istemişti.

Anlaşılıyor ki, televizyon dizilerinden sinema filmlerine kadar hemen her yerde karşımıza çıkan, pop kültürünün korku verici şahsiyetleri, klasik yurttaşlarla birlikte mevzusunda otoriter bilim insanlarının da ilgisini çekmeyi muvaffak oluyor, yapılan bilimsel çalışmalarda ilham verici olabiliyor. Bu bilim insanlarından biri de hiç şüphesiz Harvard Üniversitesinden Dr. Steven Schlozman. Öyle ki, Dr. Schlozman, zombileri, yaşadığımız asıl dünyada sağlık meselelerine ve mümkün trajedilerle baş etme yollarına dair bir motivasyon olarak görüp, bunu kullanmasını biliyor. Dr. Schlozman, derslerine giren tıp öğrencileriyle, zombiler hakkında konuşuyor ve böyle bir faciain hangi virüslerin değişinim geçirmesi sebebiyle oluşabileceği hakkında kavgalar başlatıyor. Bu kavgalar genel itibariyle: tedavisi henüz olmayan bir hastalığa tutulan insanların ne yapması gerektiği, zombi ve sağlıklı insan beyni arasında olan belirgin farkların neler olduğu, küresel salgın ve facialarin, insanoğlunda yarattığı kaos ve fobi etrafından nasıl kurtulacağı ile ilgili oluyor.

Zombi İstilası Gerçekleşebilir Mi ?Dr. Steven Schlozman’a, CNN tarafından takılan lakap, ‘Hekim Zombi.‘ Hatta ekranda kendisiyle yapılan söyleşide Dr Schlozman’a zombi uzmanı diye hitap ediliyor. Dr. Steven Schlozman, kesinlikle, insanların çatlak profesör diye düşünebileceği biri değil. Kendisi Harvard Tıp Mektebi Psikiyatri Kısmı’nde doçent ve yönetici, Massachusetts Genel Hastanesi ve McLean Hastanesi’nde Psikiyatri Kısmı Yöneticisi. Kısaca Dr. Steven Schlozman, son derece ciddi bir bilim insanı. Böyle ciddi ve mevzusunda otorite olan bir bilim insanı ciddi ciddi zombilerden bahsedince, insanların mevzuya olan ilgisi ve elbette endişesi bir kat daha çoğalıyor.
Dr. Steven Schlozman zombilerle o kadar ilgilenmiş ki, bu ilgi onu, ‘ Zombi Otopsileri’ isimli bir tıbbi- bilim kurgu roman yazmaya kadar götürmüş. Roman: kıyamet senaryosu yazarken bu senaryo hakikatinde desteğini havadan dağılan bir virüsten alıyor. Bu öyle bir virüs ki, soluyan herkesi etkileyebilecek eforda, insanları kısa zamanda zombiye çevirecek kadar güçlü bir virüs. Hekim Schlozman kendisiyle yapılan ziyarette, mevzuya hali hazırda fantezi olarak bakan, bunu kesinlikle bilimsel bir görüş olarak kabul etmeyenlere sanki tokat niteliğinde yanıtlar veriyor. Bu romanının yalnızca eğlenceli vakit geçirmek için mi yazıldığını soran muhabire verdiği yanıt ilginç:

”Bu kurgusal roman iddia ediyorum ki bilim öğrenmenize büyük katkı sağlayacak. Roman yazarken hakikatinde bu temel emelimdi. Elbette ki romanım bir kurgu fakat anlamlı kurgular her zaman reellerin etrafını gezer. Kitabın kahramanının bırakmayan yapısıyla insanoğlunun güçlükler karşısında gerçekten özel varlıklar olabileceğini söylemek istiyorum. Bununla birlikte insanların fobi ve salgınlar karşısında verdiği tepkileri de yazdım. Romanımda bu virüsün basit bir hapşırıkla geçtiğini yazdım. Makûs niyetli insanların elinde bu virüs o kadar süratli yayılabilir ki inanamazsınız. Makûs niyetli gen mühendisleri için böyle bir virüs yaratabilmek hiç de güç değil. Unutmayalım ki, Deli dana hastalığının yaratıcısı olan prion yani ölümcül beyin zararı yaratan proteinler gerçektir ve benim romanımda bunlar havada dağılıyor ve insanlar bunu soluyor. Bahsettiğim öyle bir enfeksiyon ki, ilk evvel beynimizde duygusal hareketleri hakimiyet eden amigdalayı kemiriyor. Hemen arttan beyinde doyma hissini veren ventromedial hipotalamus bölgesini tahrif ediyor. Problem çözme yeteneği olan beynin ön loblarını afiyetle yiyor.”

Dr. Steven Schlozman’a, virüsle bulaşan zombiliğin temelinde yaşadığımız asıl dünyada salgın hastalıkları temsil edip etmediği sorulduğunda, Hekim yine ilginç yanıtlar veriyor.
”ANSD enfeksiyonu – Zombiizm yani beynini artık doğru düzgün kullanamayan insanın virüsü başkalarına yayma ve bu şekilde artma eylemini romanımda anlatıyorum. Bu öyle bir salgın ki beyni zararlı mahlukatlar kompleks kararlar veremiyor. Alınan beyin zararları sebebiyle düzgün bir şekilde yürüyemiyor. Pek zeki oldukları söylenemez.

Zombi İstilası Gerçekleşebilir Mi ?Yaşadığımız dünyada, Kuduz veya Deli dana hastalığında görülen bir çok semptom var. Gözlem yapmak hekimlik mesleğini seçen bir kişi için yapılması ve alışkanlık haline getirilmesi gereken en önemli yöntemdir. Bu açıdan bakarsak zombiler tıp dünyası için harikulade bir materyal. Mesela öğrencilerime sorarım. Zombiler neden hep aç? Onları patolojik açıdan sürekli aç olmalarını ya da aç hissetmelerinin nedenleri neler olabilir? Bu sual insanlar için de sorulabilir. İnsan beyninde açlık veya tokluk hissi veren bölge neresidir? Bu bölgelerin tespiti ve varsa şayet zarar tespiti yapabiliriz. Yaşayan ölü ne demektir mesela? Vefatı belirleyen reeller nelerdir? Tıbben ölü olan bir canlının kalbi atar mı? Atarsa bunu sağlayan etmenler nelerdir? Görüyorsunuz zombiler bizlere birçok sual sordurabilir ve bu sualler asıl hayatta bir çok hastalığın hatta salgının önüne geçmemize destekçi olabilir.”

Zombi İstilası Gerçekleşebilir Mi ?Peki neden zombiler?

Onları diğer vahim mahlukatlardan değişik kılan nedir diye sorulduğunda; Hekim Schlozman yanıtı şu oluyor: Her film hakikatinde alt metninde sosyolojik, politik ve dini iletiler barındırır. Mesela vampir filmlerinde, herkes gündüzleri dışarıda gezerken, bir vampirin bütün tersi gündüzleri içeride ancak geceleri dışarıda olmasını, dışlanmışlık hissini ve azınlık olmayı anlarız. Kurt adam filmlerindeki alt metin ise kendi öfkemizle çaba etmekte gösterdiğimiz mücadeledir. Fakat zombiler çok değişik. Zombiler saldıracağı kişiyi gelişigüzel seçer. Gelişigüzel şiddet. Evet. Bugün cemiyetlerde görülen ve artık korkutucu olan gelişigüzel şiddet. Alt metnin ana fikri bu.”

Yazımıza böyle renkli ama bir o kadar da asıllarla yolları kesişen bir giriş yaptıktan sonra, önümüze çıkan ve mevzuyla oldukça ilgili başka bir yola daha girebiliriz. Zombi istilasının herkesçe bilinen Kuduz mikrobunun değişinime uğrayarak insanlığı etkileyecek bir salgın olabileceği güzergahında bir yazı yayınlayan National Geographic bu yolda bize rehberlik edecek.
Bilindiği üzere Rabies Virus: Kuduz virüsü zoonoz yani hayvanlardan insanlara geçen, merkezi sinir sistemini geri dönülmez bir biçimde tahrip eden bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Kuduz, hastalıklı hayvanların salyalarında bulunur. Hastalarda saldırgan eğilimler gözlemlenir. Tedbir alınmazsa öldürücüdür. Kurtarılanlar çok azdır. Hastalar kurtulsa bile yürüme ve konuşma faaliyetleri büyük zarar almıştır. Yani hasta yürümekte zorlanmakta ve konuşamamaktadır. Bu veriler sizlere tandık geldi mi?
Miami Miller Tıp fakültesinde, virüs bilimi üzerine çalışan Samita Andreansky, Grip virüsü ve kuduz virüsü kombine oldukları takdirde havada solunması suretiyle bir zombi kıyameti yaşanabilir diyor.

Zombi İstilası Gerçekleşebilir Mi ?KUDUZ VİRÜSÜ DEĞİŞİNİME UĞRAYABİLİR Mİ?

Zombi filmlerinin aksine, kişi enfekte olur olmaz zombi olmaz. Belirtiler on sene ile bir sene içerisinde kendini gösterebilir. Virüs bedende kuluçka yarıyıline girer. İlk semptomlar: anksiyete, us fluluğu, halüsinasyon, kısmi felçlerdir. Bilim insanları ekliyor ve diyorlar ki:

”Şayet kuduz virüsü değişinime uğrar ve birden fazla değişimler deneyimlerse, kuluçka yarıyıli fark edilir şekilde azalabilir. Birçok virüs, oldukça yüksek değişinim ve buna bağlı büyük değişimler geçirirler. Bunu bulundukları etrafı savunabilmek ve orada ikamelerini güçlendirilmek kastıyla yaparlar. Bir anlamda virüslerde tıpkı diğer canlılar gibi hayatta kalmaya çalışır ve koşullara kendilerini korunarak geçim gösterir.”
”Bugün hiçbir virüs, ilk görüldüğü şekliyle var olmaya devam etmemiştir. Hayata tutunmak için sürekli değişimler geçirmiş ve daha güçlü olmuştur. Şayet kuduz virüsü kendisini yeterince ve süratle değiştirebilir, gerekli değişinimleri geçirebilirse, bulaşıcılığı bir saatten fazla sürmez.

Filmlerde görülen zombi salgınını, kuduz virüsü tetiklerse, bu salgın çok daha fazla bulaşıcı olacaktır.
İnsanlarda görülen kuduz olayları genelde kuduz mikrobu taşıyan bir köpek tarafından ısırılarak oluşur. Kuduzun bulaşması orada durur. Ama havaya karışabilen, değişinim geçirmiş bir kuduz mikrobun dağılması düşünülenden çok daha süratli olur.”

ZOMBİ İSTİLASINA MATEMATİKSEL BİR BAKIŞ.

Tıp ve biyoloji ilmi kadar matematik alanında popülerliğini sürdüren zombi mevzusu, Ottawa Üniversitesi’nden Avustralyalı matematikçi Robert Smith’in de ilgisini çekiyor. Robert Smith, asıl hastalıklar ve zombi etmenini bir araya getirerek matematiksel yöntem ve modelleri sentezliyor.
Bu hesaplamalar rahatsız edici bir netice koyuyor ortaya: Tek bir zombi, 500 ya da 600 bin kişinin yaşadığı bir kente girebilirse şayet, bir hafta hatta bir haftadan daha kısa bir zamanda, o kentte yaşayan herkesin yalnızca iki kaderi! Olur. Ya hepsi can verir. Ya da hepsi birer zombiye dönüşür!
Robert Smith, mümkün bir zombie kıyameti esnasında, insanlığın kurtulabilmesinin çok güç olduğunu söylüyor ve onlardan kurtulmanın tek yolunun, herkesin bir araya gelerek ortak stratejik bir hamle olduğunu düşündüğünü, zira zombilerin fazla derecede süratle yayılabildiğini, bu süratle hazırlıksız olan insanları basitçe avlayabileceklerini iddia ediyor.

Zombi İstilası Gerçekleşebilir Mi ?ZOMBİ ARAŞTIRMA TOPLULUĞU

Zombie Research Society
Dr. Schlozman’ın da yer aldığı heyette, hekimler, bilim insanları ve yazarlar da bulunmakta. Bu gurup belli zamanlarda bir araya geliyor. Heyetin en medyatik ismi. ”Yaşayan Ölülerin Gecesi” filmiyle 1968 senesinde ünlenen George. A. Romero! Onu takip edenler arasında, California Üniversitesinden sinir bilimci Bradley Voytek, yine bir sinir bilimci olan Pittsburgh’taki ‘Center for the Neural Basis of Cognition’da çalışan Dr. Timothy Verstynen, Alaska Üniversitesi’nde sinirbilim ana dalında biyoloji doçenti ve Nöroanatomi uzmanı Mike Harris, Chicago Columbia College’da medya dersleri veren doçent Brendan Riley, Iona College’da din bilim doçenti Kim Paffenroth sayılabilir.
Bu bilim insanı ve teologların çalışmalarını da, mevzu hakkında olan uzmanlık ve ciddiyetlerini görebilmek ismine çok kısaca yazalım.
Bradley Voytek: Beyni zarar görmüş insanlarla yaptığı çalışmalar sayesinde mümkün zombi beyninin anatomisi teorini hazırlandı ve onu kabul ettirdi. Dr. Timothy Verstynen, beyin görüntüleme, sinir ağı uzmanlığı, Mike Harris, Nöroanatomi uzmanı. Zombilerin psikolojisi üzerine çalışıyor. Brendan Riley
Zombi tarihi ve zombi teorisi uzmanı. Kim Paffenroth,bir teolog, vakalara daha çok ilahiyat açısından bakıyor üstelik, 2006’da Bram Stoker Mükâfatı kazanan ‘Gospel of the Living Dead’ isimli eserin ve daha bir çok zombi temalı kitabın yazarı.

Zombi İstilası Gerçekleşebilir Mi ?İlahiyat demişken, manevi eforlara inanan ve o eforlarla ritüeller tertip eden Voodoo rahiplerini de unutmamakta fayda var. Ölüleri diriltip, onları bir köle olarak kullanan bazı makûs niyetli Vooducular, birçok filme ve kitaba ilham vermiştir. Bu açıdan bakarsak, Voodoo ayinleri de hakikatinde zombi kültürünün çok eski bilgilere katlandığını göstermekle bizlere bir şey mi söylemek istiyor?

Bulaşıcı ya da ölümcül bir hastalığın değişinime uğrayarak zombiler yarattığı temasıyla birkaç film örneği vererek yazımıza son verirken, mümkün bir zombi istilasında neler yapılması gerektiği ile ilgili birkaç minik araştırmanın bizler için hiçte fena olmayacağını hatta hayat kurtarabileceğini de sözlerimize ekliyoruz.

Filmler: World War Z, Resident evil, Walking dead, Rec, 28 hafta sonra, I am a legend, Zombi expresi,

Yazar:Arzu Gökyolcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ