Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Zırhlı, Kıkırdaklı ve Kemikli Balıklar

  • 07 Nisan 2021
  • Zırhlı, Kıkırdaklı ve Kemikli Balıklar için yorumlar kapalı
  • 150 kez görüntülendi.

Zırhlı Balıklar Placodermi Placodermi, Devoniyen’de yaşamış bulunan ve bu yarıyılın sonunda ortadan kalkmış olan zırhlı balıkların ehemmiyetli bir grubudur. Bunların çok az bir kısmı Permiyen’e kadar devam etmiş ve onlar da ortadan kalkmışlardır. Bazı araştırmalar, bu ikinci grubun, Ancanthodia ismi verilen başka bir sınıf biçiminde ufalamasının lüzumlu olduğunu düşündürmektedir. Kıkırdaklı Balıklar Chondrichthyes Chondrichthyes sınıfının bugün […]

Zırhlı Balıklar Placodermi

Placodermi, Devoniyen’de yaşamış bulunan ve bu yarıyılın sonunda ortadan kalkmış olan zırhlı balıkların ehemmiyetli bir grubudur. Bunların çok az bir kısmı Permiyen’e kadar devam etmiş ve onlar da ortadan kalkmışlardır.
Bazı araştırmalar, bu ikinci grubun, Ancanthodia ismi verilen başka bir sınıf biçiminde ufalamasının lüzumlu olduğunu düşündürmektedir.Zırhlı, Kıkırdaklı ve Kemikli Balıklar

Kıkırdaklı Balıklar Chondrichthyes

Chondrichthyes sınıfının bugün yaşayan aboneleri kıkırdak iskelete sahip olan, köpekbalıkları, tırpanalar, vatozlar ve bunların akrabalarıdır. Kıkırdak iskelete sahip olmak her ne kadar ilkel bir özellik olarak kabul edilse de, bu vaziyet Chondrichthyes için geçerli değildir. İlk köpekbalıkları kemik bir iskelete sahipti ve bunların değişmesi evrimsel bir özelleşme olarak kabul edilmektedir.
Chondrichthyes sınıfı azalarının yüzme kesesi ve akciğerleri yoktur. Elasmobranchii altsınıfında normal dışı bir osmoregülasyon osmotik tazyikin tertip edilmesi görülür ve beden akışkanı içerisinde, yüksek oranda üre dışarı atılmadan kalır. İç döllenme görülür ve yumurtalar kösele eşi kabuklara sahiptirler. Pek çok cinsi predatör olarak az bir kısmı ise planktonlarla beslenir.

Kemikli Balıklar OsteichthyesZırhlı, Kıkırdaklı ve Kemikli Balıklar

Çeneli balıklar sınıfı olan Osteichthyes bugün yaşayan en gelişmiş balık türlerini kapsar. Balık çağı olarak adlandırılan Devoniyen’den beri fertleri tatlı su ve ummanlarda yaygın omurgalılar olarak yaşayan geniş bir sınıftır. 18.000’den fazla cinsinin bulunduğu tespit etilmiştir. Özellikle tropik bölgelerde ve derin umman diplerinde henüz keşfedilmeyi bekleyen bir hayli cinsi de vardır. Bazı biyologlara göre bugün yaşayan toplam cins rakamı 30.000 kadardır. Bunlar 1 cm. boyundaki organizmalardan, 6 m’lik dev bir yapıya erişen oldukça farklı büyüklüklere sahiptirler. Bedenleri çok farklı biçimlerde olabilir ve bir hayliyi bu sebeple gözümüze esrarengiz ve garip görünür. Kimilerinin miskin ve hareketsiz olmalarına rağmen, öteki bir kısmı saatte 80 kilometre.’lik sürate erişebilirler.
Bazı cinsleri hemen hemen her türlü gıdayı yerler. Bu sınıfın ilk aboneleri büyük bir ihtimalle tatlı sularda yaşamaktaydılar.
Solungaçlarına ek olarak, oksijenin alınması ve karbondioksidin verilmesinin güçleştiği soğukkanlı ve asidik sularda, büyük bir ihtimalle gaz metamorfozuna destekçi olmak emeliyle akciğerlere de sahiptiler. Karın tarafında bulunan akciğerler, bugünkü balıkların çoğunda sırt kısmında yer alan ve su üzerinde asılı bir biçimde kalmayı hakimiyet eden yüzme kesesi biçimine dönüşmüşlerdir.
Bu balıklar gaz başkalaşımını tamamı ile solungaçlarıyla sağlamaktadırlar. Fakat bugün yaşayan bazı cinslerde akciğerler hâlâ bu emelle kullanılmaktadır.
Osteichthyes sınıfı ortaya çıktıktan kısa bir vakit sonra iki değişik gruba ufalamıştır. Bunlardan biri, büyük bir evrimsel metamorfoz geçirmiş olan ve bu günkü kemikli balıkların büyük bir çoğunluğunun alana geldiği gruptur. Öbürü ise Paleozoyik yarıyılında ortaya çıkmış ve şu anda çok az yaygın olan yalnız 6 cinsle temsil edilmektedir. Bunların beşi akciğerli balıktır biri Avustralya‘da, üçü Afrika’da ve biri Güney Amerika’da. Öteki cins de lob yüzgeçli bir balık olup, sadece Afrika’nın güneydoğu kıyılarındaki derin sularda bulunur.
O yarıyılda görülen etli yüzgeçli balıklar bu gün tümüyle ortadan kalkmışlardır. Şu anda mevcut olan faunada çok az tesadüfülmesine rağmen Osteichthyes’in bu grubu karasal omurgalıların atası olarak kabul edildiğinden, evrimsel açıdan çok ehemmiyetlidirler.Zırhlı, Kıkırdaklı ve Kemikli Balıklar
Kemikli balıkların daha önceki bir grubu olan lob yüzgeçli balıklara daha yakından bakalım. Bu grup, uzun zaman süresince sadece fosillerinden öğrenilmekteydi ve 1939’a kadar soylarının 75 milyon sene evvel ortadan kalkmış olduğu düşünülmekteydi. 1939’da Güney Afrika‘nın doğu sahillerinde bunlardan bir misal tutuldu. O zamandan sonra da yaşayan fosil olarak adlandırılan bu Coelacanth tür ismi Latimeria grubundan yeni misaller tutulmuş ve üzerlerinde tahliller yapılmıştır. Kara omurgalılarının atası olarak düşünülen Coelacanth cinslerinin lob yüzgeçli olmadığı düşürülmesine rağmen, asılda inceleyicilerin büyük bir çoğunluğu etli yüzgeçli bir atanın varlığını seçim ederler, bir hayli bakımdan daha önceki formlara eşlik gösterirler.
Akciğerlere ek olarak hem lob hem de etli yüzgeçler, karasal hayata bir ön geçim sağlamak için ehemmiyetli özellikler olarak kabul edilirler. Özellikle de onların çift yüzgeçleri olan göğüs ve karın yüzgeçlerinin etli kural kısımları çok ehemmiyetlidir. Başlangıçta tatlı sularda yaşayan lob yüzgeçliler, kurak zamanlarda bu sular kuruyunca büyük bir ihtimalle bacağa benzeyen bu yüzgeçlerini kullanarak balçık ve kumlardan geçerek yeni bir göle ya da dereye erişmişlerdir. Devoniyen’e kadar yerkürede nebatlar yaygın bir biçimde bulunmaktaydı.
O yarıyıllarda yerküre neredeyse hayvanlardan yoksundu Siluriyen’den kalma olduğu düşünülen kara akrebine benzeyen bir hayvanın fosili öğrenilmektedir, ayrıca ilk böcekler ve binayaklılar da ilk kere Devoniyen’de ortaya çıkmışlardır; ancak Karbonifer’e kadar yaygın hale geçememişlerdir. Bundan sonra karaya geçim gösteren tüm hayvanlar hiçbir rekabet ile karşı karşıya kalmadan yeni habitatlara dağılmışlardır. Azalarını karada hareket etmek için daha yetkin bir biçimde kullanmaya başlamışlar ve neticede milyonlarca sene süren seçilim baskısı ile bu ilk omurgalıların karada yürümek daha çok sürünmek için kullandıkları yüzgeçleri, zamanla evrim geçirip bacak biçimini almışlardır. Böylece Devoniyen’in sonunda karasal hayat için lüzumlu öteki geçimlerle beraber, bir grup etli ya da lob yüzgeçli balık, ilkin iki hayatlılara amfibilere dönüşmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ