Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Zırhların Şöhretini Deviren Buluş: Munroe Tesiri Nedir?

  • 04 Mayıs 2021
  • Zırhların Şöhretini Deviren Buluş: Munroe Tesiri Nedir? için yorumlar kapalı
  • 159 kez görüntülendi.

Geliştirilen her teknoloji, kendisiyle birlikte kesinlikle kendisini bertaraf eden buluş ve buluşlara da kapı aralamıştır. Gerek tabiatta gerekse de uygarlığın keşifler dünyasında geçerli en temel kanun tersliklerin yeniyi ve daha eforluyu/daha iyiyi doğurduğudur.

mGeliştirilen her teknoloji, kendisiyle birlikte kesinlikle kendisini bertaraf eden buluş ve buluşlara da kapı aralamıştır. Gerek tabiatta gerekse de uygarlığın keşifler dünyasında geçerli en temel kanun tersliklerin yeniyi ve daha eforluyu/daha iyiyi doğurduğudur.

Bilim ve uygarlık tarihi, bize göstermektedir ki yaşamda ve insanların kendileriyle ve tabiatla gayretlerinde karşılaşılan her mani reelinde yeni ve daha donakaltıcı buluşların atlama tahtası olmaktadır. Birinci Dünya Savaşında zırhlı teknolojilerin geliştirilmesi savaşlarda bir tıkanıklığa neden olmuş ordular takılı kaldıkları siperlerde zırhlı vasıtalar karşısında naçar kalmışlardır. Yeniden metalürji ve kimya alanında büyüyen çelik konstrüksiyonlu inşa teknolojileri sert metallere karşı daha tesirli harekâta metot ve teknolojilerinin geliştirilmesini lüzumlu kılmıştır.

5406_cumulativehead

Tam bu yukarıyada saydığımız lüzumlulukların yapıtı olarak bilim adamları temelli çalışmalar içine girmişlerdir. Bu çalışmalar ilk meyvesini Amerikalı bilim insanı Charles Edward Munroe sayesinde vermiştir. Munroe, yaptığı deneylerde bakır bir koninin arttaki patlayıcılar ateşlendiğinde bakırın binlerce derecelik bir ısıyla eriyerek akışkan bir biçim alarıp ileriye doğru güçlü bir biçimde akarak karşısına çıkan onlarca milimetrelik çeliği saniyeler içinde delip geçtiğini keşfetmiştir.1888 senesinde Charles E. Munroe tarafından keşfedilen bu tesir kaşifinin ismine ithafen ‘”Munroe Tesiri” olarak adlandırılmıştır. Bilimsel literatürde bu keşif ‘Munroe Tesiri olarak geçse de ülkemizde bu tesir ‘Çukur Yazım Hakkı ya da Boşluklu Yazım Hakkı ‘ terimlerini öğrenilir. Bu tesirden yola çıkılarak geliştirilen özel patlayıcı cinslerine de ‘Shaped Charge, Türkçe karşılığıyla Şekillendirilmiş Patlayıcı ismi verilir.

Pek Belirsiz Hayatıyla “Charles Edward Munroe”

Cambridge, Massachusetts’te doğan Charles Edward Munroe 24 Mayıs 1849 – 7 Aralık 1938 tarihleri arasında yaşamıştır. Kimya alanına merakı ufak yaşlarda başlayan Munroe, bu alandaki güçlü alaka ve merakıyla Harvard Lawrence Bilim Mektebine girdi. 1871 senesinde bu mektepten mezun oldu. Daha sonra 1874 senesine kadar üniversitede kimya doçenti olarak çalıştı. Daha sonra kariyerinde ilerlemek için Annapolis taşındı ve buradaki Birleşik Devletler Deniz Güçleri Yüksekokulunda profesör oldu.

Munroe buradaki çalışmalarında, Kendi ismiyle literatüre giren Munroe tesirini keşfetti.Bu buluşundan sonra Munroe tesirine dayalı yeni teknoloji ve dizaynlar için bir kimyacı olarak Newport, Rhode Island Deniz Torpedo İstasyonu ve Savaş Koleji katıldı. 1892-1989 itibaren Munroe Kolomb Üniversitesi 1904 senesinde değiştirildi George Washington Üniversitesi Kimya ve Corcoran Bilimsel Fakültesi Dekanı Kısmı başkanı oldu. Aynı müddet zarfında, yeniden burada Lisansüstü Çalışmalar Fakültesi Dekanı oldu ve bir hekime aldı. 1919 senesinde Lisansüstü Eğitim ve Kimya Profesörü Fahri Fakültesi Emekli Dekanı oldu. Patlayıcılar ve kimya üzerinde 100’den fazla kitap yazdı, ve kimyada Nobel Mükâfatı için aday gösterildi. tarafından 1900 senesinde İsveç Bilim Yüksekokuluna atandı. Buna ek olarak, Munroe 1898 senesinde Amerikan Kimya Derneği başkanı olarak ve Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar ve Maden Birleşik Devletleri Ofisi için bir danışman olarak görev yaptı.

5406_47294401Munroe Tesiri Ya da Boşluklu Yazım Hakkı Nedir?

Boşluklu yazım hakkı infilak enerjisini bir nokta üzerinde toplayıp bir güzergaha hareket ettirecek şekilde yapım edilmiş bir patlayıcı maddedir. Nükleer silahları harekete geçirmek, zırh delmek, metalleri kesmek veya şekle sokmak için kullanılır. Tipik bir çağdaş astar biçimindeki patlayıcı bayağı patlayıcıya göre 7 veya daha kalın zırhı delebilir.

Amerikalı Munroenin bu buluşundan sonra farklı ülkelerdeki bilim adamları ve kimya laboratuvarları süratli ve kıyasıya bir rekabetle bu tesire dayalı teknolojiler üzerinde çalışmaya başlamışlardır.Alman Cranz, Schardin, Thomanek ve İsviçreli Dr. Henry Mohaupt mucitlerin bağımsız olarak geliştirdikleri ve lisansını aldıkları sistem İngiltere, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’de üretilmiştir. İlk modelleri Alman planör piyadesi birlikleri tarafından Belçika hudutları içerisindeki Ebe Emael hamlesinde kullanılmıştır.

Boşluklu yazım hakkı tanksavar füzesi güdümlü veya güdümsüz bunun yanında silahtan atılan yivli veya yivsiz kurşunlarda, tüfek bombaları, mayın, bombacık, torpido ve farklı cinsten hava/kara/denizden fırlatılan güdümlü füzelerin savaş başlıklarında kullanılmaktadır. Askeri terminoloji içerisinde boşluklu yazım hakkı bulunan savaş başlıklarına kısaltma olarak HEAT İngilizce;High Explosive Anti-Tank, Türkçesi; yüksek patlayıcılı tanksavar denir. Bunun yanında bu anlam özellikle artık kullanılmayan ve devrilmesi istenen binaların temellerinde kullanılan metal aksamın tahrip edilerek çökmesini sağlamak için inşaat imha ekiplerincede kullanılır. Boşluklu yazım hakkı askeri kullanımı dışında en çok petrol ve natürel gaz sanayinde kullanılır. Petrol veya gaz platform belirli bir derinliğe eriştiği zaman bir metal çubuk sondaj yatağına gönderilir.

Tipik çıkış süratlerinde, nüfuz etme harekâtı ortaya muazzam bir tazyik çıkartır ki bu hidrodinamik olarak düşünülebilir ki bu surattan jet ve zırh kendi parasal eforlarını göz arkasını ederek sürtünmesiz ve sıkıştırılamaz sıvılar olarak ele alınabilir.

5406_imagesLiner en yaygın biçimi, 40 ila 90 derece arasında bir iç apeks açısı olan koniktir. Farklı apeks açıları jet kütlesi ve süratinin farklı dağıtımları verir. Ufak apeks açıları oluşan jetin çatlamasına başka bir deyişle iki kola bölmesine , hatta tüm jet formunun zafersizliğine neden olabilir. Bu belirli bir eşiğin üstünde olan çöküş süratine atfedilir, Klasik de astar malzemenin toplu ses sürati azıcık daha yüksektir. Değişik yaygın olarak kullanılan biçimleri hemisferlerin, lale, trompet, elips, ve bi-koniklerdir. Bu muhtelif biçimlerde, farklı sürat ve kütle dağıtımları jetlerin faydayı tesirler.

Patlayıcı içerisindeki astarda bir hayli farklı malzeme, muhtelif metlalar ve sırça kullanılmaktadır. Derin sızmalar yoğun ve sünek metallar ile elde edilir. Bu surattan çok yaygın şekilde bakır kullanılır. Günümüz bazı zırh delici silahlarda Molibden veya güya alaşımları tungsten dolgu ve bakır bağlayıcı 9:1, thus density is ~18 Mg/m3 adapte edilmiştir. . Hemen hemen her sık görülen bir metalik element sınanmıştır, bunlar içerisinde aluminyum, volfram, tantal, zayıflatılmış uranyum, mermi, kalay, kadmiyum, kobalt, magnezyum, titanyum, çinko, zirkonyum, molibden, berilyum,nikel, gümüş, hatta altın ve platin bulunmaktadır. Bu seçilen metaller farklı cinsten gayelere karşı farklı tesirler verebilmektedir. Misalin aliminyum beton gayelere karşı çok daha galibiyetlidir.

İlk üretilen tanksavar silahlarında astar malzemesi olarak en çok kullanılan metal bakırdı. Ardından 1970li senelerde bakıra kıyasla çok daha yüksek yoğunluk ve yüksek gerilme oranlarında çok yüksek sünekliğe sahip tantal kullanılmaya başlandı. Değişik yüksek yoğunluklu metal ve alaşımlarının, maliyet, toksisite, radyoaktivite veya süneklik yetersizliğine meyilleri olmasından dolayı mahzurları bulunuyordu.

5406_big1us0İyi bir sızma için, saf metaller iyi neticeyi verir. Zira saf metallerin gösterdiği büyük süneklik partiküller halinde uzanan jetin dağılınması geciktirir. Doğrusal şekilli patlayıcılar Linear Shaped Charge LSC V-biçimindeki profile ve değişen uzunlukta bir astara sahiptir. Astar patlayıcı ile çevrili olup, patlayıcı sonra bu patlamayı gözetmek ve hudutlandırmak bastırıp sıkıştırmak için hizmete uygun bir malzeme ile kaplıdır. Patlayıcı astar ucunun üstündeki patlayıcı ile ateşlenir. Patlama astarı aralıksız, bıçağa eşdüzlemsel bir jete dönüştürür. Bu jet patlayıcı ölçüsüne göre yoluna çıkan rastgele bir kalınlıktaki materyali keser.

Karışık geometriklerin kesimi için doğrusal şekilli patlayıcıların elastik versiyonları da bulunmaktadır. Bunun için mermi ve yüksek yoğunlukta köpük ile kaplı şekillendirilebilir/elastik astar malzeme kullanılır. PONElar haddelenmiş çelik kirişleri RSJ ve binaların hakimiyetli imhayı gibi yapısal niyetleri kesmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. PONElar ayrıca uzay mekiklerin çok safhalı roketlerini ayırmak için kullanılır.

Shaped Charge ‘Şekillendirilmiş Patlayıcı

Patlama güzergahının hakimiyet altına alınabildiği patlayıcı cinsi. özellikle tanksavar silahlarında yaygın olarak kullanılır.Cephane zırha çarptığında, kurşunun içindeki patlayıcı 360 derecelik bir küre biçiminde patlamak yerine, kurşunun burnuna – başka bir deyişle zırhın içine – doğru patlar. kurşunun zırh delicilik özelliğini büyük oranda çoğaldıran bir usuldür. “şekillendirilmiş patlayıcı” olarak da çevrilebilir, ama burada şekillendirilen şey aslen patlayıcı değil, kurşunun içidir.Bir parça bakırı günümüzde bakıra seçenek bir hayli farklı madde kullanılmaktadır genelde ters v biçiminde arka tarafından yüksek süratli bir patlayıcının rdx, c4 vs itmesiyle akışkan vaziyete getirirsiniz ve çeliğin içerisinden su gibi geçer. V biçimindeki bakırın ince ucunda patlayıcı patlatılır. V tersine döner, akışkan gibi davranır, vurduğu çelik yüzeyden bir delik açarak içeri akar. En kolay yapısıyla Almanların panzerfaust Panzer iblisi ya da mıknatıslı anti tank mayını gibi silahlarda görülebilir. günümüzde saniyede 8 kilometre süratle hareket eden bakırla köprülerin çelik ayakları kesilebilir, gemi veya tank gövdelerine delikler açılabilir. Metallerin yüksek süratte akışkan gibi davranmalarından yararlanır

5406_shaped-charge-penetrationİkinci Dünya Savaşı: Bu savaşta pek çok farklı füzenin büyümesi kaydolundu. Amerikan, Antitank AT füzeleri bunlardan biri olup, Mart 1943te ilk defâ Tunusta kullanılmıştır. İlk evvel 200 m olan erimi daha sonra 700 metreye kadar çıkarılmıştır. Bu arada Munroe tesiri keşfedilmiştir. Buna göre, patlayıcının içi boşaltılırsa, araba farının ışığı bir noktaya odakladığı gibi, patlama gücü odaklanmakta ve betonda veya zırhta beklenmedik derinlikte delikler açmaktaydı. Füzelerin cinsleri geliştirilerek uçaklardan atılanları da elde edilmiştir. İkinci Dünyâ Savaşında 10 cm çaplı füzeler uçaklara karşı İngilizler tarafından kullanılmış ve daha sonra çapları 12,5 santimetreye çıkarılmıştır.

Sivil Sanayide Munroe Tesiri

Askeri alanda geliştirilen her cinsten füze ve roketin temel patlama özelliği olan bu tesir günümüzde de devam etmekte olan bir hayli askeri silah ve makinenin en ehemmiyetli takviye ve hareket noktalarından biridir. Son olarak Alford firmayı tarafından geliştirilen Krakatoa isimli silahta karşımıza çıkmaktadır.Askeri sanayiindeki bunca kullanımın yanı gizeme endstrinin muhtelif kollarında da yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.Billhasa çelik konstrüksiyonlu malzemelerin inşaat sektöründe yoğun bir biçimde kullanımın yaygınlaştığı günümüzde bu malzemelrin devrilmelerinin ortaya çıkardığı bu mesele Munroe etksine sabrederek geliştirilen patlayıcılarala rahatlıkla aşılmaktadır. Devasa bina roket platformları ve köprüler bu patlayıcılarala saniyeler içinde hiçbir hasara mahal vermeksizin yerle yeksan edilmektedir.Ayrıca madencilik sektöründe de son senelerde yerin derinliklerinde karşılaşılan büyük kaya kütlelerinin delinmesinde de bu tesire dayalı teknolojilerin kullanıldığını görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
maltepe escortümraniye escort