Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Zihgir Nedir?

  • 23 Haziran 2021
  • Zihgir Nedir? için yorumlar kapalı
  • 202 kez görüntülendi.
Zihgir Nedir?

Türk ulusunun da tıpkı milletler gibi anane ve görenekleri vardır. Bu anane ve görenekleri içinde bugün unutulmaya surat yakalamış olsa da senelerce çok ehemmiyetli yer yakalayan objeler vardır. İşte o objelerden bir tanesi de zihgirdir. Zihgir kelimeyi ata sporu adlandırılan cirit sporunda kullanılan yüzük cinsidir. Sporcunun başparmağına takılır. Cirit yapılırken kullanılan en ehemmiyetli objelerden bir […]

Türk ulusunun da tıpkı milletler gibi anane ve görenekleri vardır. Bu anane ve görenekleri içinde bugün unutulmaya surat yakalamış olsa da senelerce çok ehemmiyetli yer yakalayan objeler vardır. İşte o objelerden bir tanesi de zihgirdir.
Zihgir kelimeyi ata sporu adlandırılan cirit sporunda kullanılan yüzük cinsidir. Sporcunun başparmağına takılır. Cirit yapılırken kullanılan en ehemmiyetli objelerden bir tanesidir. Bu surattan da cirit sporunun olmazsa olmaz objelerinden biridir. Böylece at üzerinde cirit atılırken sporcu ciridi daha rahat bir şekilde atıp kullanabilmektedir.

Zihgir Nasıl Yapılır?

Zihgir Nedir?Zihgir değişik materyallerden yapılabilmektedir. Ağırlıklı olarak ağaçtan yapılan bir obje olmasına karşın kimi zaman da metallerden yapıldığı da görülmektedir. Gümüş gibi kıymetli materyallerden yapılanları Osmanlı hükümdarlarının mücevherlerdendir. Kendi imzaları olan tuğralar zihgir üzerinde olan ana figür olmakla birlikte, kimi zaman zihgir üzerinde çok farklı figürler de görülebilmektedir.
Zihgir yapılırken şahsın parmağında kesintisiz olarak sınanır. Mastar ayarı tamam olduğunda bütün ayar yapılmış demektir. Yeniden üretim esnasında iç ayarının bütün yapılması için zımparalama gibi özel harekâtlar uygulanır.
Zihgirin altı sarih olan modelleri olduğu gibi tamamen kapalı olan modelleri de mevcuttur. Günümüzde alt kısmı sarih olanlar daha çok aksesuar olarak parmağa takılmaktadır.

Zihgir Alırken ve Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Zihgir, başparmaktan çıkmaması ve hareket becerisini etkilememesi gerekir. Yüzük olarak iç kısmından çok ciddi mastar ayarının yapılması gerekir. Şayet aksesuar olarak değil cirit sporu için kullanılacak ise kesinlikle butik olarak şahsa özel yapılanın alınması gerekir.Aksi halde kullanılmasının bir anlamı yoktur.

Bibliyografi:

https://www.trt2.com.tr/sanat/murat-boncukla-atolye/murat-boncuk-ile-atolye-or-12-bolum-124216

Yazar: Fatma Rana Arıbaş

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ