Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yüksek Kolesterol Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  • 22 Ağustos 2021
  • Yüksek Kolesterol Nedir? Belirtileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 118 kez görüntülendi.
Yüksek Kolesterol Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Günümüzün sıkça görülebilen sağlık meselelerinden bkocaman da yüksek kolesteroldür. Çoğu zaman hiper tansiyon rahatsızlığıyla karıştırılabilen yüksek kolesterol rahatsızlığı muhtelif sebeplere bağlı olarak kendini gösterebilmekte ve rehabilitasyon edilmediği takdirde genel sıhhatin tehlikeye girmesine neden olabilmektedir. Uzmanlar yüksek kolesterolün bu sebeple rehabilitasyon edilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler. Peki yüksek kolesterol nedir belirtileri nelerdir dilerseniz günümüzde birçok bireylere tesir […]

Günümüzün sıkça görülebilen sağlık meselelerinden bkocaman da yüksek kolesteroldür. Çoğu zaman hiper tansiyon rahatsızlığıyla karıştırılabilen yüksek kolesterol rahatsızlığı muhtelif sebeplere bağlı olarak kendini gösterebilmekte ve rehabilitasyon edilmediği takdirde genel sıhhatin tehlikeye girmesine neden olabilmektedir.

Uzmanlar yüksek kolesterolün bu sebeple rehabilitasyon edilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler. Peki yüksek kolesterol nedir belirtileri nelerdir dilerseniz günümüzde birçok bireylere tesir edebilen bu sağlık meseleyi hakkında ayrıntılı olarak balakalar sunalım. İlk olarak yüksek kolesterolün genel belirlemesi hakkında balakalar sunalım.

Yüksek Kolesterol Nedir?

8842_10Yüksek kolesterol; Hiper tansiyondan değişik olarak lipid başka bir deyişle bir cins yağ çeşididir. Daha çok hayvansal yağ benzeri maddelerdir. Yüksek kolesterolün genel işlevi ise makûs kolesterolün kanda birikmesine bağlı olarak büyümesidir.

Dolaysıyla yüksek kolesterolün tesirini bütün anlamıyla gösterebilmesi için ilk olarak makûs kolesterolün muhtelif sebeplere bağlı olarak kanda birikmesiyle olabilmektedir.

Kanda bulunan toplam kolesterolün ve makûs kolesterolün yüksek olması iyi kolesterolün ise gereğinden aşırıca düşük olması beraberinde genel sıhhatin riske girmesine neden olabilmektedir.

Yüksek Kolesterolün Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Yüksek kolesterolün bazı belirtileri de bulunmaktadır. İşte yüksek kolesterolün başlıca belirtileri ise şunlardır;

Göğüs bölgesinde oluşan sızılar Bacaklarda alana gelen sızılar Cilt ve göz etrafında alana gelen sarımtırak kirler yüksek kolesterolün başlıca belirtileridir.

Yüksek Kolesterolün Yol Açabildiği Hastalıklar Nelerdir?

8842_8Yüksek kolesterolün başlıca belirtileri hakkında balakalar sunduktan sonra şimde de bu rahatsızlığın beraberinde neden olabildiği hastalıkların neler olduğu hakkında balakalar sunalım. Yüksek kolesterol başlı başına bir hastalık olmakla birlikte rehabilitasyon edilmediği takdirde başka hastalıkların yaradılışına da zemin hazırlayabilmektedir. Yüksek kolesterolün yol açabildiği öbür hastalıklar ise şunlardır;

Kalp krizi rahatsızlığına Felç rahatsızlığına Damar tıkanması rahatsızlığına Böbrek yetmezliği rahatsızlığına yol açabilmektedir.

Yüksek kolesterolün ayrıca beyin kanaması üzerinde de faal rol oynayabildiği tespit edilmiştir. Görüldüğü üzere yüksek kolesterol başka hastalıklara da zemin hazırlayabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar yüksek kolesterol meselesinin oldukça tehlikeli olabileceğinin altını çizmekte ve yüksek kolesterolün henüz ilk belirtilerinin görülmesi vaziyetinde süre kaybedilmeden hekime başvurulması gerektiğinin altını ehemmiyetle çizmektedirler.

Yüksek Kolesterol Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Yüksek kolesterolün teşhisinde tıpkı tansiyon teşhisinde uygulanan test usullerine başvurulmaktadır.
Yüksek kalesterolün teşhisinde ilk olarak kan incelemeyi yapılmakta ve sonrasında çıkan analiz neticelerine göre yüksel kolesterolün hangi seviyede yer aldığı basitlikle tespit edilmektedir. Ancak yüksek kolesterolün teşhisinden 12 saat evveli yemek yenilmemeli akışkan tüketilmemelidir.Yüksek kolesterolün bütün olarak teşhis edilebilmesi için bu detay oldukça ehemmiyetlidir.

Yüksek Kolesterolün Rehabilitasyonu Nasıl Yapılmaktadır?

Yüksek kolesterol rahatsızlığının teşhisi hakkında balakalar sunduktan sonra şimdi de bu rahatsızlığın nasıl rehabilitasyon edildiği hakkında balakalar sunalım.

Yüksek kolesterol hastalığının rehabilitasyonunda genel olarak kolesterol dengeleyici ilaçlar verilmektedir. Alakalı hekim tarafından yeşil reçeteyle veya reçetesiz olarak yazılan kolesterol dengeleyici ilaçlar sayesinde yüksek kolesterol rahatsızlığının tesirleri kısa vakitte bayağıya döndürülmektedir.

Uzmanlar Uyarıyor

8842_3Uzmanlar yüksek kolesterol rahatsızlığı hakkında ihtarlarda bulunmaktadırlar. Uzmanlar yüksek kolesterolün aynı zamanda iş ve sosyal etkinlikleri de negatif etkileyebildiğini belirtmektedirler.

Yapılan araştırmaya göre daha çok erişkin ve yaşlı bireylerde ortaya çıkabilen yüksek kolesterolün genel sıhhatin korunması açısından zamanında teşhis edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar bu rahatsızlığın belirtilerinin sadece 1 adetinin görülmesi vaziyetinde hekime başvurulması gerektiğini belirtmektedirler.

Yazımızda yüksek kolesterol nedir belirtileri nelerdir mevzusu hakkında balakalar sunduk. Umarız bu anlamda verimli olabilmişizdir. Sağlıklı günler dileriz.

Anekdot: Yazı bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Yüksek kolesterol hakkında hekime başvurunuz.
Bibliyografi:
medikalakademi.com.tr

uzmantv.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ