Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yoğurt Kaç Değişik Biçimde Mayalanır?

  • 22 Temmuz 2021
  • Yoğurt Kaç Değişik Biçimde Mayalanır? için yorumlar kapalı
  • 162 kez görüntülendi.
Yoğurt Kaç Değişik Biçimde Mayalanır?

Her ne kadar marketlerde her şeyi hazır bulmak olasıysa da hala evinde yoğurt mayalayan bir hayli kadının olduğu öğrenilmektedir. Çömlekte yoğurt mayalamak daha önceki bir anane olmasının yanı gizeme bu ananeyi devam ettiren bireyler az olsa da günümüzde bulunmaktadır. Çömlekte yoğurt mayalayan bireyler, bu yoğurdun tadının tencerede mayalanan ya da kavanozda mayalanan yoğurttan daha hoş olduğunu söylemektedir. […]

Her ne kadar marketlerde her şeyi hazır bulmak olasıysa da hala evinde yoğurt mayalayan bir hayli kadının olduğu öğrenilmektedir. Çömlekte yoğurt mayalamak daha önceki bir anane olmasının yanı gizeme bu ananeyi devam ettiren bireyler az olsa da günümüzde bulunmaktadır. Çömlekte yoğurt mayalayan bireyler, bu yoğurdun tadının tencerede mayalanan ya da kavanozda mayalanan yoğurttan daha hoş olduğunu söylemektedir.

Çömlekte Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır?

Çömlekte yoğurt mayalama operasyonu şu biçimde hakikatleşmektedir:

Yoğurt Kaç Farklı Şekilde Mayalanır?Kaç litre sütten mayalayacağınız ehemmiyetsiz olmaksızın sütçüden alınan natürel sütle mayalama harekâtını hakikatleştirmeniz gerekmektedir. Aldığınız sütü tencerede kaynattıktan sonra ocaktan alıp el yakmayacak seviyeye gelene kadar soğumasını beklemelisiniz. Sütün sıcaklığı ne el yakacak derecede ne de ılık olmalıdır. Bu balansı ayarlamak yoğurt mayalamak için oldukça ehemmiyet talep etmektedir. Sütün sıcaklığı elinizin sabredebileceği dereceye geldiğinde konutta mayalanmış yoğurt mayasından bir kaşık alarak bir kâse ya da çay tabağında süt ile iyice özemeniz sonraki evreyi oluşturmaktadır. Bu arada mayalanacak kıvama gelen sütü çömleğinizin içine boşaltınız.

Sonrasında süt ile özenmiş yoğurdu da çömleğin içindeki süte karıştırarak ilave etmelisiniz. Daha sonra çömleğinizin kapağını kapatarak sıcak kalması için bir sofra bezi, daha önceki bir havlu ya da battaniye ile hoşça sarmalısınız.
Bu biçimde en az 4 saat bekleyen çömleğinizin sonrasında kapağını açıp 5 ila 10 dakika arasında dinlendirmeli, ardından kapağı sarih gidişatta buzdolabında 6 saat kadar yakalamalısınız. Sonra kapağını kapatmayı unutmamanız gerekmektedir. Yoğurt dolapta bekleme zamanını bitirdikten sonra yenilecek kıvama gelmektedir.

Çömlekte mayalanmasının dışında yoğurdun tencerede mayalanması en sık kullanılan mayalama usulüdür. Bunun yanı gizeme kavanozda mayalama harekâtı da bazı konut hanımlarının seçim ettiği bir mayalama usulü olmaktadır. Yoğurt mayalamak için kavanoz ve tencere gibi farklı kaplar kullanılabilmekte ancak hepsinde aynı operasyon uygulanmaktadır. Başka Bir Deyişle yeniden sıcak süt bu kaplara boşaltılmakta ve bir ya da iki yemek kaşığı konut yoğurdu bir kâsede özenerek sütün içine karıştırılmakta ve 4 saat beklenmektedir. Öbür operasyonlar da aynı biçimde yinelenmektedir. Bunların dışında bir de tereyağından yoğurt mayalayan bireyler bulunmaktadır.

“Tereyağından Yoğurt Mayalanır mı?” Diyenler İçin…

Yoğurt Kaç Farklı Şekilde Mayalanır?Tereyağından yoğurt mayalama harekâtını da şu biçimde anlatabiliriz:
Yoğurt mayalama operasyonu için kullanılan miktar 1 litreye 2 tatlı kaşığı natürel tereyağı olarak verilmektedir. Yeniden ya kaynamış sütün el yakmayacak kadar sıcak kıvama gelmesini beklemeniz ya da soğuk sütü bu dereceye gelene kadar ısıtmanız gerekmektedir. Ardından tereyağını ufak bir kâsede ezerek mayalanacak süte karıştırmalısınız.

Mayalayacağınız kabın kapağını kapatarak sıcak bir yerde üstüne bir bez sererek 5-6 saat bekletiniz. Ardından sardığınız bezi açarak yoğurdun kapağını açıp 5-10 dakika dinlendirdikten sonra kapağını tekerrür kapatarak dolaba kaldırınız. Böylece yoğurdunuz yemeye hazır halde dolapta bekliyor olacaktır. Bunların dışında nohut mayasından da yoğurt yapıldığı öğrenilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ