Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yıldız Çizgileri Star Trails Fotoğraflama Tekniği

  • 19 Temmuz 2021
  • Yıldız Çizgileri Star Trails Fotoğraflama Tekniği için yorumlar kapalı
  • 179 kez görüntülendi.
Yıldız Çizgileri Star Trails Fotoğraflama Tekniği

Resimlerde klasikte göremediğimiz uzun süreli olayları göreöğrenmek herkesin alakasını sürüklemektedir. Uzun pozlama tekniği de bütün olarak bu alakadan dolayı bu kadar ön tasarıya çıkmaktadır. Yıldız pozlama ortaya çıkan fantastik kareler sayesinde resimciliğe yeni başlayan insanların dahi dikkatine sürüklemiştir. Hakikatinde göründüğü kadar güç bir teknik değildir. Yalnızca azıcık yaratıcılığa ve sabra gereksinim vardır. Neticede ortaya çıkacak […]

Yıldız Çizgileri Star Trails Fotoğraflama TekniğiResimlerde klasikte göremediğimiz uzun süreli olayları göreöğrenmek herkesin alakasını sürüklemektedir. Uzun pozlama tekniği de bütün olarak bu alakadan dolayı bu kadar ön tasarıya çıkmaktadır.

Yıldız pozlama ortaya çıkan fantastik kareler sayesinde resimciliğe yeni başlayan insanların dahi dikkatine sürüklemiştir. Hakikatinde göründüğü kadar güç bir teknik değildir. Yalnızca azıcık yaratıcılığa ve sabra gereksinim vardır. Neticede ortaya çıkacak olan karelerin lezzeti çekilen zahmete dokunmaktadır.

Bu pozlama tekniği için gereksinim dinlenen donanım listesi ve uygun olan hava koşulları altta sunulmuştur.

1– İlk lüzumumuz olan şey yelden etkilenmeyecek dayanıklı ve ağır bir tripod. Zira yelli havalarda kamerada alana gelebilecek olan titremeler resmi flulaştırabilir. Hem zaman hem de emek kaybına uğrayabilirsiniz.
2- Geniş açılı bir lens kullanmak daha fazla yıldızın kadrajımıza girmesini sağlayacak ve daha hoş bir görüntü ortaya çıkacaktır. Fakat mevcutta 18-55 bir kit lens varsa buda yeterli olacaktır.
3- Bulb modu destekleyen bir DSLR resim cihazı olmak zorundadır. Bu teknik bir uzun pozlama tekniği olduğu için enstantane bedelini kendimiz tanımlamalıyız. Şayet makine bulb modu desteklemiyorsa 30 sn. lik çekimler yapabiliyor olmalıdır. Anlatılacak olan ikinci teknikte bu özellik kullanılabilir.
4- Bulb modu destekleyebilen kablosuz veya kablolu bir kumanda. Resim esnasında takribî 50 dakikalık pozlama yapacağımız için bu vakit süresince deklanşöre basmak muhtemel değildir. Bassanız dahi titremeler resmi fazla derecede flulaştıracaktır.
5- Semanın tamamen karanlık olması gerekmektedir. Ayın konumu ve şehirlerden yükselen lekeli ışıklar yıldızların pozlanmasını maniler. Ayın olması, renk patlamalarının yaşanmaması için pozlama müddetimizi kısmamıza neden olacaktır. Pozlama müddetinin az olması ise istediğimiz yıldız resmini bize vermeyecektir. Semanın bulutsuz olması öbür bir husustur. Var olan az bulutlar dahi kadrajımıza girdiğinde yıldızların gözükmesini yasaklayacak ve kesik kesik çizgiler oluşturacaktır. Bu nedenle şehirden uzak bir yer, ayın olmadığı bir gün ve bulutsuz bir semana gereksinim var.
6- Havanın sıcak olduğu yarıyılları seçmek perdenin uzun vakit sarih kalmasından dolayı cihazın ısınmasına neden olacaktır. Buda sensörde zararın oluşmasına neden olabilir.

Yıldız Çizgileri Star Trails Fotoğraflama TekniğiResim Evveli Hazırlık: Ay takviminin hakimiyet edilip çekime gidilecek günde ayın olmadığından emin olunmalı. Böyle günler bir ay içerisinde 3-4 gün ile hudutludur.
Çekim gününden evvel çekim yapılacak bölge dolaşılarak en doğru konum tanımlanmalıdır. Yalnızca semanı pozlamak istediğiniz doyuruculuğu sağlamayabilir. Kadrajın önüne bir nesne konulması kompozisyonu daha da hoşlaştıracaktır. Şayet nesne konulmaya karar verilirse harici bir ışık kaynağı ile aydınlatılmalıdır. Böylece nesnenin karanlıkta kalması önlenmiş olur.
Çekime başlamadan evvel bir pusula desteğiyle veya cep telefonun pusula özelliği kullanılarak kuzey güzergahı tespit edilmelidir. Tripod bu kuzeye göre konumlandırılmalıdır. Şayet kadraj bütün kuzeye doğru yönlendirilirse ortada sabit duran yıldızın çevresinde dönen yıldızlar fotoğraflanmış olur. Yok, kadrajımızı güneye yönlendirirsek resmimizde yıldız çizgileri yatay çizgiler olarak ortaya çıkacaktır. Öbür doğrultularda sınamalar yapılırsa bütün daire olmayan yaylar ortaya çıkacaktır. Şayet zaman varsa hepsi sınanabilir. Fakat zaman azsa, çok süre kaybedilmek istenmiyorsa en doğru kompozisyon kutup yıldızının ortada sabit kaldığı olacaktır.

Yıldız Çizgileri Star Trails Fotoğraflama TekniğiResim Cihazı Ayarları:

Daha mavi ve estetik bir görüntü elde edebilmek için cihazın beyaz ayarı Tungten ışığına ayarlanmalıdır. Muhtemel olduğu kadar düşük İstanbul Sanayi Odası kıymetinde çalışılmalı. Zira hem resmimizin pozlama müddetini uzatmaya lüzumumuz var hem de resimde alana gelecek olan kumlanmalardan sakınmalıyız. Özetle İstanbul Sanayi Odası kıymetleri 100-200 olarak ayarlanmalıdır. Bu sayede yalnızca yıldızlardan gelen ışıklar pozlanabilir. Diyafram bedelini yüksek yakalamamız pozlama müddetini eksiltecektir. Bu surattan muhtemel olan en düşük diyafram kıymetleri kullanılmalıdır. Bu bedeller f/4 veya f/5.6 olabilir.

Yıldız Çizgileri Star Trails Fotoğraflama TekniğiPozlama müddetini belirlemek için iki değişik yöntemden birisi seçilmelidir.
1- Tek seferde uzun süreli bir pozlama. Daha çok kabul gören yöntem budur.
2- Arkası arada çekilen 30 sn. lik resim karelerinin değişik bir yazılım kullanılarak bir araya getirilmesinden oluşan yöntem. Pek seçim edilmemektedir. DSLR aygıtta bulb modu yoksa kullanılabilir.

Şayet 1. Yöntem kullanılmaya karar verilirse makine manuel moda alınmalıdır. Netlemeyi yapabilmek için lensin üzerindeki netleme ayarını baki işareti varsa oraya getirilmelidir. Fakat 18-55 gibi kit lens kullanılıyorsa netlemeyi yapabilmek için cihazdan birkaç metre ileriye bir ışık kaynağı koymalı ve zoom in yaparak netlemeliyiz. Daha sonra zoom out yaparak kadrajı ayarlamalıyız.
Daha sonra bulb moduna alınan cihazın pozlama müddetini 45-90 dakikaları arasında bir bedele ayarlanmalıdır. Daha sonra deklanşöre basmak yerine kumandanın düğmesinden resmi başlatılmalıdır. Böylece alana gelen titremelerden sakınılmış olur. Ayrıca resim cihazının askı kayışını da çıkartmakta fayda var.

Ehemmiyetli hususlardan bir öbür batarya doluluğudur. Çok uzun vakitlerde pozlama yapılacağı için cihazın pilinin dolu olması gerekmektedir. Aksi takdirde hüsranla sonuçlanan geceler olabilir. İstenilen koşulların tekerrür bir araya gelmesi ise zaman alacaktır. Yapılacak kısa pozlamalarda çizgiler kısa kalacaktır. Çok uzun süreli pozlamalarda ise resimde kumlanmalar alana gelecektir. Pozlama müddetinin en doğru ayarı sınama yanılma yöntemidir.
Bir gecede en fazla 3 veya 4 kere pozlama yapılabilecektir. Çalışmaların boşa gitmemesi için ilk başta 10 dakikalık bir sınama pozlaması yapılmasından fayda vardır. Daha sonra sınama resmi araştırılmalıdır. Kadrajın doğru olduğundan emin olunmalıdır. Bu sınama resmi sayesinde istediğimiz resim için zorunlu olan bedeller daha az yanılmayla hipotez edilebilecektir.

Şayet 1. Yöntem değil de ikinci yöntem seçilirse cihazın veya kumandanın interval çekim özelliği olmalıdır. Başka Bir Deyişle peş peşe çekim özelliği olmalıdır. 60 dakikalık bir pozlama istediğimizde her bir resim karesinin pozlanma süresi 30 saniye ve iki resim arasında bekleme süresi bir saniye olarak ayarlanmalıdır. Toplamda bir resim 31 saniyede çekilmiş olacaktır.60 dakika 3600 saniye olarak çevrilir ve 3600/31 = 116 adet resim çekilmiş olur. Daha sonra sürüklediğimiz bu 116 resim Photoshop programında Stack Photos özelliği kullanılarak bir araya getirilmelidir veya bu program yerine Star Trails English programıda kullanılabilir. Fakat ilk başta da belirtildiği gibi çok seçim edilen bir yöntem değildir.

Resmin İşlenmesi:Çekilen resimler yeniden photoshop gibi resim harekâta özelliğine sahip bir programda açılmalı. Tabi kesinlikle tam resimlerin RAW formatında çekilmiş olması gerekmektedir. Yoksa tertip etme esnasında resimde renk kayıpları veya beyaz balansında bozulmalar alana gelebilir. Programda açıldıktan sonra zorunlu ayarlamalar yapılmalıdır.
Uzun pozlama tekniğinde en çok yaşanan kasvet kumlanmadır. Resimde alana gelecek bozulmalar resim niteliğini düşürecektir. Bu surattan tertip etmeler yapılırken kumlanmanın çoğalmamasına dikkat edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ