Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yılanbaş Balığı Nedir?

  • 31 Mart 2021
  • Yılanbaş Balığı Nedir? için yorumlar kapalı
  • 93 kez görüntülendi.

Yılanbaşlar, donakaltıcı özelliklere sahip olan yırtıcı balıklardır. Dev yılanbaş, aşikar dişleri, büyük ağzı ve eforlu çenesi olan hareketli bir avcıdır. Dargın nama sahip olması sebebiyle “deniz balığı” olarak adlandırılmıştır. Solungaçlara ek olarak akciğer eşi bir uzva sahiptir ve havada soluk alabilir. Balıklar birkaç gün sudan uzak kalabilir. Yılanbaş balığı, kıvrımlı hareketlerle karada gezer ve yeni […]

Yılanbaşlar, donakaltıcı özelliklere sahip olan yırtıcı balıklardır. Dev yılanbaş, aşikar dişleri, büyük ağzı ve eforlu çenesi olan hareketli bir avcıdır. Dargın nama sahip olması sebebiyle “deniz balığı” olarak adlandırılmıştır. Solungaçlara ek olarak akciğer eşi bir uzva sahiptir ve havada soluk alabilir. Balıklar birkaç gün sudan uzak kalabilir. Yılanbaş balığı, kıvrımlı hareketlerle karada gezer ve yeni bir su yoluna erişmek için çeyrek mil süratle ilerler.
Diğer yılanbaş cinslerinin, devasa yılanbaşı kadar dargın namları veya karada hareket edebilme yetenekleri yoktur. Ancak hepsi barbar ve marifetli avcılardır ve hepsi havada soluk alabilir.
Yılanbaşlar Asya ve Afrika’ya hastır, ancak evcil hayvan ticareti ve canlı balık satan besin mağazaları için Kuzey Amerika’ya taşınır. Muhtemelen konut akvaryumlarından salındıkları için Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada‘da bazı su yollarında görülmüşlerdir.
Yılanbaş Balığı Nedir?Yılanbaşların uzun bir gövdesi vardır. Değişik cinslerin değişik renk ve desenleri vardır. Ancak yüzgeç meskenleri ve görünüm tüm cinslerde aynıdır.
Yılanbaşların sırtlarında uzun bir sırt yüzgeci vardır. Göğüs yüzgeçleri yanlarında, başlarının artta bulunur. Pelvik yüzgeçler, alt yüzeyde göğüs yüzgeçlerin hemen altında bulunur. Anal yüzgeç, alt suratında hayvanın arda doğru yerleştirilmiştir ve genellikle sırt yüzgeci uzunluğunun takribî üçte ikisi kadardır. Diğer balıklarda olduğu gibi, yılanbaşlarda da bedenlerinin sonunda bir kuyruk yüzgeci vardır.

Havada Soluk Alabilen Balıklar

Yılanbaşın kafası genişletilmiş ölçeklere sahiptir. Gözler başın önüne doğru kaymıştır. Bu özellikler yılana eş ve balıklara adını buradan verir.
Yılanbaşlar, havadan olduğu kadar sudan da oksijen alır. Balıklar, solungaçlarını tıpkı diğer balıklarda olduğu gibi sudan oksijen almak için kullanır. Su ağızlarına girer ve bedenin her iki tarafındaki solungaçlara gider. Oksijen, sudan solungaç dokusuna geçer ve daha sonra kan damarlarına girer. Su, solungaç kapağının arttaki sarihlikten çıkar.
Balıklar havada soluk almak için, kafalarında suprabranchial uzuv ismi verilen solungaçlarının üstünde bir boşluk kullanırlar. Balığın su yüzeyinden salladığı hava suprabranchial odaya girer. Burada havadaki oksijen, odayı kaplayan dokudaki kan damarlarına geçer.

Dev Yılanbaş

Dev yılanbaş, tatlı suda yaşar. İsminden anlaşılacağı üzere, uzunluğu 3,3 metreye erişebilir ve 44 kilodan fazla olabilir.Yılanbaş Balığı Nedir?
Balık görünüşte oldukça değişkendir. Balık koyu gri, mavi-siyah veya siyah arkaplan rengi beyaz, gümüş, mavi-yeşil işaretlidir. Balığın alt yüzeyi, balığın geri kalanından daha renklidir.
Balıklar korkutucu bir avcı olarak şan kazanmıştır. Perhizi esas olarak diğer balıklardan oluşur, fakat kurbağaları, kabukluları ve hatta kuşları da yer. Araştırmalara göre yediğinden daha çok hayvan öldürmektedir.
Dev yılanbaşlar, su nebatlarının ortasındaki silindirik bir alanı arınarak yuva oluşturur. Yumurtalar serildiğinde su kolonunun üstüne çıkarlar ve erişkinler tarafından dikkatlice korunurlar.

Kuzey Yılanbaşı

Aynı tür içinde sınıflandırılmış olmalarına karşın, Kuzey yılanbaşı ve dev yılanbaşı birbirinden oldukça değişik görünmektedir. Kuzey yılanbaşı, koyu kirler ve çizgilerle kaplı, deri rengi, kahverengi, gri veya gri-yeşil bir arka tasarı rengine sahiptir. Gövde torpido biçimindedir ve kafanın üstü gözle görülür biçimde düzleşmiştir. Balığın alt çenesi, üst çenenin dışına çıkmaktadır.
Kuzey yılanbaşı Çin, Kore ve Rusya’ya hastır ve Güneydoğu Asya’nın diğer bölgelerine dağılmıştır. Suyun balçıklı olduğu ve yavaş aktığı veya sakin olduğu bölgelerde yaşar. Temel olarak diğer balıklarla beslenir, ancak kabuklular ve böcekleri de yer. Dev yılanbaş gibi, genellikle “barbar” olarak belirlenir.
Balığın karada nasıl hareket ettiği mevzusunda bazı kavgalar vardır. Karada yolculuk yapabileceği ve dev yılanbaş gibi nemli kalması şartıyla sudan uzakta üç veya dört gün yaşayabileceği iddiası vardır. Pek çok analist, sudan çıktığında uzaklaşamayacağını ve sıradan koşullar altında havada yalnızca birkaç saat yaşayabileceğini söylüyor.

Faize

2007’de, Amerika Birleşik Devletleri’deki Potomac ırmağında bir kuzey yılanbaş yuvası bulundu. Yuva, Hydrilla isminde bir su nebatı ile çevrili, silindirik bir su kolonu idi. Bir dairesel mat Hydrilla yuva üstünde bir çatı kurdu. Gölgelik üzerine turuncu-sarı yumurtalar döşenmişti. Yumurtalar yapışık değildi ve Yılanbaş Balığı Nedir?yerini yakalandı. Nebat yaprakları ve gövdeleri tarafını saklandı. Hem erkek hem de dişi olan erişkinler gölgelik altındaki suyu devriye gezdiler.
Kuzey yılanbaş yuvaları diğer bölgelerde de bulunmuştur. Hepsi nebat örtüsü ile çevrili silindirik yuvalardı ve takribî bir metre çapındaydı. Ancak, bu yuvalarda bir gölgelik yoktu.
Balıklar, yüksek yarar gösterir ve bir kezde 22.000 ila 115.000 yumurta vazgeçer. Senede beş keze kadar ürerler.

Kuzey Amerika’da Barbar Yılanbaşları

Kuzey Amerika’nın muhtelif yerlerinde dev yılanbaşları da dahil olmak üzere, yaban yılanbaşlar, periyodik olarak görülmektedir.
Kuzey yılanbaşı, Potomac ırmağında ve Maryland eyaletinin yan kollarında bulunur. Dev yılanbaş, Florida’nın bir kısmında kendini kurmuştur. Bu cinsin erişkinleri kırmızı gözlere ve kuyruk yüzgecinin tabanında turuncu ile çevrili siyah bir noktaya sahiptir. Kirli yılanbaş ise Hawaii’de yaşar ve görünüşte kuzey yılanbaşına eş.

Britanya Kolombiyası’nda İstilacı Bir Yılanbaş

2012 senesinde, Burnaby’deki Central Park’ta bulunan bir gölette yaşayan yılanbaş balığı bulunmuştur. Balık, havuzun kısmen boşaltılması ile avlanmıştır.Yılanbaş Balığı Nedir?
Balığın, kuzey yılanbaşı olduğuna dair evhamlar oluşmuştur. Ancak Kasım 2013’te balık, kirli yılanbaş olarak belirlenmiştir.

İstilacı Popülasyonların Riskleri

Kuzey Amerika’da barbar yılanbaşların varlığı, bazı koruma misyonluları ve yetkilileri için evham verici olmaktadır. Balıkların natürel avcıları yoktur.
İstilacı cinslerin varlığı her zaman ciddiye alınmalıdır. Yılanbaşlar, etrafsal bir problem yaratma potansiyeline sahiptir. İstila ettikleri alanların yakından izlenmesi gerekmektedir.
Maryland’de yetkililer, kuzey yılanbaşı popülasyonunu hakimiyet altına almak için ulusun yardımına müracaat etmişlerdir. Balık avını teşvik etmek için yılanbaş balığının etinin tadının reklamını yapmaktadırlar ve spor balıkçılığı müsabakaları tertip etmektedirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ