Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yeşil Lokantalar Nedir? Bu Lokantaların Kriterleri Nelerdir?

  • 27 Nisan 2021
  • Yeşil Lokantalar Nedir? Bu Lokantaların Kriterleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 109 kez görüntülendi.

Artan etrafsal endişeler ile beraber endişeler için paralel olarak oluşturulmuş etrafsal yasalar ve kaideler zaman içerisinde bireyler üzerinde kendini göstermiş ve etrafsal farkındalığın çoğalmasına, etraf arkadaşı mahsullerin kullanımının çoğalmasına neden olmuştur. Yeşil olma ismine çalışmalara başlanan ve yaşamın her alanına giren bu kavram, özellikle gıda-meşrubat firmalarına müteveccih ‘yeşil’ arz eden harcayıcı kitlelerinin atmasına ve dolayısıyla […]

Yeşil Restoranlar Nedir? Bu Restoranların Kriterleri Nelerdir?Artan etrafsal endişeler ile beraber endişeler için paralel olarak oluşturulmuş etrafsal yasalar ve kaideler zaman içerisinde bireyler üzerinde kendini göstermiş ve etrafsal farkındalığın çoğalmasına, etraf arkadaşı mahsullerin kullanımının çoğalmasına neden olmuştur.

Yeşil olma ismine çalışmalara başlanan ve yaşamın her alanına giren bu kavram, özellikle gıda-meşrubat firmalarına müteveccih ‘yeşil’ arz eden harcayıcı kitlelerinin atmasına ve dolayısıyla lokantaları harekete geçirmeye başlamıştır. Alıcıların yeşil satın alma isteklerine müteveccih gereksinimlerini karşılayan ve etrafsal mevzularda duyarlı mülk ve hizmetler sunmayı kasteden lokanta sahiplerinin ve marka idareyicilerinin, eforlu markaların oluşturulmasında ve idarenmesinde yeşil olma mevzusunda muhtelif çalışmalar içerisine girmesi, yeşil lokantaların ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Yeşil lokantalar hem etrafa duyarlı hem de enerji açısından yararlı olacak biçimde planlanan, inşa edilen yeni ya da yenilenmiş yapılar olarak literatüre geçmiştir. Ananesel lokantalar ile yeşil lokantalar karşılaştırıldığında 3R’yi ifade eden reduce, reuse, recycle ifade eden, ‘eksiltme, yine kullanma, ve geri dönüşüm‘ ile beraber 2E’yi energy and efficiency ifade eden ‘enerji ve yararlılığa’ odaklanmaktadır. Etrafsal uygulamalara ek yeşil lokantalar mahallî ve organik sertifikalara sahip yiyeceklerin olduğu yeşil menülere sahiptir.
Yeşil lokanta olabilme koşulları ise şu biçimdedir:

*Su faydalılığı
*Atık eksiltme ve geri dönüşüm
*Sürdürülebilir dayanıklı mülkler ve yapı malzemeleri
*Sürdürülebilir besin
*Enerji
*Yine kullanılabilir ve etrafa duyarlı tek kullanımlık malzemeler
*Kimyevi ve lekelilik azaltımı

Yeşil Restoranlar Nedir? Bu Restoranların Kriterleri Nelerdir?Türkiye’deki tarihine bakacak olursak İstanbul’un kaptan bölge seçilmesi ile beraber 6 adet lokanta yeşil lokanta olmaya hak kazanmıştır. Frankie lokantanın firmacısı Ayşem Saraçoğlu, inşaat evresinden itibaren tabiat arkadaşı olmaya dikkat ettiklerini dile getiriyor ve yeşil lokanta olabilmek için kullandıkları tüm elektronik aletler, aydınlatma, havalandırma sistemlerinin A+ sınıfı olduğunu; el kurutma makinaları, susuz pisuvarlar, çöp öğütme, şişe kırma makinalarını kullandıklarını belirtmektedir. Ayrıca kâğıt, su tüketimi ve atıkları asgari seviyeye indirdiklerini belirtiyor. Yüzde surat organik keten masa örtüleri ve peçeteler, dekorda kullanılan geri dönüşümlü aksesuarlar ve sırça şişe servislerini kullanmaları, mutfakta organik mahallî mahsuller ve mönülerinde de dijital versiyona geçmelerini de öteki yeşil uygulamalar olarak belirtmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ