Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yeşil Limon Nedir, Bereketleri Nelerdir?

  • 19 Nisan 2021
  • Yeşil Limon Nedir, Bereketleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 209 kez görüntülendi.

Yeşil limon, limongiller ailesinden dış kabuğu yeşil olan, sarı limona göre daha ufak ebatlarda ekşi bir meyvedir. Lime ya da bilye limonu olarak da öğrenilir. Lime sarı limonun sararmadan evvelki hali değil, limonun ender olan başka bir cinsidir. Sararması çok güç olduğu için özelliklerini uzun vakit gözetebilir. Yeşil limon dünyada, özellikle tropikal abuhavaya sahip olan […]

Yeşil limon, limongiller ailesinden dış kabuğu yeşil olan, sarı limona göre daha ufak ebatlarda ekşi bir meyvedir. Lime ya da bilye limonu olarak da öğrenilir. Lime sarı limonun sararmadan evvelki hali değil, limonun ender olan başka bir cinsidir. Sararması çok güç olduğu için özelliklerini uzun vakit gözetebilir.

Yeşil Limon Nedir, Faydaları Nelerdir?Yeşil limon dünyada, özellikle tropikal abuhavaya sahip olan Meksika, Arjantin, Brezilya gibi Orta ve Güney Amerika ülkelerinde, İsrail’de, Avustralya‘da ve Hindistan’da oldukça fazla yetiştirilmektedir. Soğuğa karşı çok hassas bir meyve olan yeşil limon ülkemizde yalnızca Mersin’in abuhavayı uygun olan bazı ilçelerinde yetiştirilebilir.

Yeşil limon sarı limona göre daha az ekşidir. Salatalarda ve yemeklerde tadı artırmak için kullanılır. Kokteyl meşrubat üretiminde çok fazla seçim edilir. Yeşil limon yapısında B1, B2, B3, karoten, kalsiyum gibi muhtelif vitamin ve mineraller ihtiva eder. Yeşil limon şeker içeriğinin düşük, C vitamini içeriğinin yüksek olmasından dolayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bunun yanında kolesterol ve tansiyonu düşürmede oldukça tesirli olduğu da öğrenilmektedir. Yeşil limon tüketimi yaraların iyileşme vaktini de süratlendirmektedir.

Yeşil limonun bir hayli değişik kullanım alanı mevcuttur. Meşrubatlara ve salatalara serinletici bir tat vermesinin yanında, kabuğu hamur işlerinde güzel koku maddesi olarak kullanılabilir. İran yeşil limonun kabuğunu kurutarak baharat haline getirmekte ve yemeklerinde çeşni olarak kullanmaktadır. Bu da misal olarak belirtilmek ile beraber gösteriyor ki, yeşil limon dünyanın pek çok yerinde her biçimi ile kullanıma sarih özel bir meyvedir.

Yeşil Limon Nedir, Faydaları Nelerdir?Yeşil limonun suyu ve kabuğu gibi yağı da endüstriyel olarak kullanılmaktadır. Yeşil limon yağı kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Günlük yaşantıda çaya ya da zehirli maddelerden temizlemek emeliyle hazırlanan meşrubatlara ilave edilebilir. Ayrıca tek başına da çok muhtelif emeller için kullanılabilir. Misalin cilde masaj yaparak uygulamak cildi serinletir ve ciltteki buruşuklukların görünümünü eksiltir. Banyoda da serinletici bir tesir sağlar. Soğuk algınlığı vaziyetlerinde sıcaklığı 60 C’yi aşmamış çaya ya da ılık suya ilave edilerek içilmesi şişmiş boğazın gevşemesini sağlayacaktır.

Yeşil limonun suyu cilt bakımında da kullanılmaktadır. Konuttaki malzemelerle hazırladığımız natürel içerikli maskelere limon suyu ilave etmek özellikle yağlı ciltler için yağlanmayı dengeleyecek ve gözeneklerin küçülmesine neden olacaktır. Çünkü limon asidi cilde çok iyi gelen, cildin natürel parlaklığa kavuşmasını sağlayan ve kirlerin görünümünü eksilten cildin çok hoşlandığı bir asit cinsidir.

Yeşil limon gibi hemen her mekanizmaya yararlı olan meyveler ile değişen ve kesintisiz sunileşen dünyada organik biçimde ve natürel olarak harcanabilecek ve muhtelif alanlarda kullanılabilecek mahsullerin olmasının oldukça ehemmiyetli olduğu unutulmamalı, günlük perhizlerimizde ve şahsi bakımlarımızda bu cins yiyeceklere yer verilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ