Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yeni Zelanda Vizesi Nasıl Alınır?

  • 22 Temmuz 2021
  • Yeni Zelanda Vizesi Nasıl Alınır? için yorumlar kapalı
  • 169 kez görüntülendi.
Yeni Zelanda Vizesi Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda, Okyanusya’da bulunan refah seviyesi oldukça yüksek olan bir ülkedir. Yeni Zelanda’nın en yakın ve bağlaşığı başka bir ifadeyle arkadaşı komşusu Avustralya‘dır. Avustralya da Yeni Zelanda da isme konumundadır ve birbirleri ile kara hududu bulunmamaktadır. Yeni Zelanda’nın vize prosedürü Avustralya’nın vize prosedürü ile oldukça eşlik göstermektedir. Öncelikle Yeni Zelanda’ya gitmeden evvel sahip olduğunuz pasaportun […]

Yeni Zelanda, Okyanusya’da bulunan refah seviyesi oldukça yüksek olan bir ülkedir. Yeni Zelanda’nın en yakın ve bağlaşığı başka bir ifadeyle arkadaşı komşusu Avustralya‘dır. Avustralya da Yeni Zelanda da isme konumundadır ve birbirleri ile kara hududu bulunmamaktadır. Yeni Zelanda’nın vize prosedürü Avustralya’nın vize prosedürü ile oldukça eşlik göstermektedir. Öncelikle Yeni Zelanda’ya gitmeden evvel sahip olduğunuz pasaportun verildiği ülkenin Yeni Zelanda’nın vize muafiyeti kapsamında olup olmadığına bakmanızda fayda var. Yeni Zelanda’nın turistik emelli ziyaret edilmesi gidişatında turist statüsündeki bazı bireyler rastgele bir vize almaksızın seyahat etme ihtimaline sahiptir. Bu anlamda Yeni Zelanda devleti, tüm Avrupa Birliği azası ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri’ni, Chili, Arjantin, Japonya, Güney Kore, Tayvan gibi gelişmiş ülkeleri vize muafiyet kapsamına almıştır. Bu da bu ülkenin tebaasına üye yurttaşların vize almaksızın Yeni Zelanda’ya girişleri itibariyle 90 güne kadar kalabilme hakkına sahip olduğunu gösterir. Burada Yeni Zelanda’nın değişik bir hayli ülkeden farkı, rastgele bir ara verme koşulu olmadan her girişte 90 günlük vakti yenilemesi vakasıdır.

HYeni Zelanda Vizesi Nasıl Alınır?er ne kadar her ülkeye her girişte 90 günlük seans süresi yenilense de sizin ülkeye kabulünüz tamamıyla gümrük misyonlusunun inisiyatifine vazgeçilmiştir. Başka bir ifadeyle geçerli bir vizeye sahip olmanız ya da vizeden muaf seyahat ediyor olmanız sizin ülkeye kabulünüz bağlamında saltlık sağlamaz. Vize muafiyeti kapsamına dahil olan ülkelerin yurttaşları genel olarak birey başına düşen ulusal kazancı yüksek olan ülkeler arasından seçilse de Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan gibi ülkeler ise Avrupa Birliği sayesinde kapsama dahil edilmiştir. Bu ülkelerin Avrupa Birliği azası olması vize muafiyetine dahil edilmesi için yeterli olmuştur. Yeni Zelanda’nın çok sıkı bir vize siyaseti mevcuttur. Öyle ki, ülke bu mevzuda komşusu Avustralya ile birlikte çalışmakta ve kimi zaman Avustralya ile işbirliği bile yapmaktadır.

Şayet Türkiye’de legal biçimde ikamet eden ve vize muafiyeti kapsamında olmayan bir ülkenin yurttaşlığına sahip bir yabancı ya da Türk yurttaşı iseniz, Yeni Zelanda’ya vize almaksızın seyahat etkeniz muhtemel olmayacaktır. Yeni Zelanda, Türk yurttaşlarını vize kapsamına almış ve vizeyi vermeye yetkili makamı Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliği olarak tayin etmiştir. Yeni Zelanda, Türk yurttaşlarından muhtelif dokümanlar arz etmektedir. Bu anlamda turist olarak seyahat edecek bir kimsenin Türkiye’ye geri gelmesini gerektirecek bir vaziyetin olduğuna müteveccih ciddi emareler olması gerekmektedir. Başka bir dokunuşla sizin ziyaret emelinizin turistik olduğunun sarih olması gerekmektedir. Aksi halde müracaat etiniz yalanlanacaktır. Yeni Zelanda’ya seyahat etmeden en erken 1 ay evvelinde vize müracaatında bulunulması gerekmektedir. Müracaat formunu noksansız ve itinayla doldurmanız ve sizden arz edilen evrakları onaylı fotokopileri ya da hakikat olarak sunmanız gerekmektedir. Şayet gidişatınız da rastgele bir mesele yok ise en geç 5 gün içinde vize çıkıp çıkmadığını bilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ