Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yaşar Kemal Kimdir?

  • 16 Kasım 2021
  • Yaşar Kemal Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 109 kez görüntülendi.
Yaşar Kemal Kimdir?

Yaşar Kemal ya da doğum ismiyle Kemal Sadık Gökçeli, 1923 senesinde o yarıyıl Adana hudutları içerisinde şimdiyse Osmaniye hudutları içerisinde olan Gökçedam’da eski ismiyle Hemite doğmuş ; roman, senaryo ve hikaye yazarıdır.

4699_yasar_kemalYaşar Kemal ya da doğum ismiyle Kemal Sadık Gökçeli, 1923 senesinde o yarıyıl Adana hudutları içerisinde şimdiyse Osmaniye hudutları içerisinde olan Gökçedam’da eski ismiyle Hemite doğmuş ; roman, senaryo ve hikaye yazarıdır.
Aslen Van-Ercişli olan yazarın ailesi I. Dünya Savaşı nedeniyle Adanaya göç etmek zorunda kalmıştır. Orta mektep yarıyılinde ırgat katipliği, memuriyet, ırgatlık, kontrolörlük ve hoca vekilliği gibi çeşitli işlerde çalışmak gidişatında kalan Yaşar Kemal yaşamın güçlükleriyle olgunlaşmış birisidir. Edebiyat yapmayı çok minik yaşlarda kafasına koymuş olan Yaşar Kemal, ilk sanat çalışmalarına ilkokula başlamadan evvel şiirle başlamıştır. İlkokul zamanlarında aşıklarla atışacak vaziyette olan yazar annesinin mani olmasından dolayı saz çalmayı bütün anlamıyla muvaffak olamamıştır.

Yazın Yaşamı
Türk Edebiyatın en önde gelen yazarlarından birisi olan Yaşar Kemal yazın yaşamına Türksözü gazetesinde 1939 senesinde başlamıştır. İlk yapıti olan Matemler isimli kitabı Adana Halkevi tarafından 1943 senesinde çıkartılan yazarın edebiyat dünyasındaki etkinliğinin başladığı sene bu sene kabul edilir. Yaşar Kemal’in dünyada ilk kere yayımlanan yapıti, Bebek hikayesidir ve evvel Fransızcaya, sonra İngilizceye, İtalyancaya, Rusçaya ve diğer çeşitli dillere çevrilmiştir. İlk hikaye kitabı Sarı Sıcakla ünlenen yazar ilk romanı İnce Memedleyse hem ülkemizdeki popülaritesini çoğaldırmış hem de dünyaca ünlü bir yazar olmaya başlamıştır. İnce Memed takribî kırk dile çevrilerek yayımlanmıştır ve İnce Memed kitaplarının yurtdışındaki baskısı surat kırktan fazladır. Dünyaca ünlü romanı İnce Memedi 1947 senesinde yazmaya başlayan yazar çeşitli nedenlerle romanını yarım vazgeçmiş ve sonrasında 1954 senesinde bitirmiştir. Romanın fikir kaynağı yazarın harami olan ve vurulan amcasının oğludur. Yapıtta yer alan ‘Çakırdikeni hikayesi reelinde bir bakıma haramiliğin felsefesinin yapılmasıdır. Yazar, Yaşar Kemal ismini ilk kere Cumhuriyet gazetesinde yazarken kullanmaya başlamıştır.Genç yaşlardan beri sosyalist politikanın içinde olan yazar dünyaya bakışını söyleşilerinde;

4699_eserleri

” Millete kim zulmediyorsa, etmişse, ulusu kim eziyor, ezmişse, onu kim sömürmüş, sömürüyorsa, feodalite mi, burjuvazi mi… Ulusun mutluluğunun önüne kim geçiyorsa ben sanatımla ve tam yaşamımla onun karşısındayım. […] Ben etle kemik nasıl birbirinden bölmezse, sanatımın milletten dağılmamasını isterim. Bu çağda milletten kopmuş bir sanata inanmıyorum.” diyerek ifade etmiştir. Yazar edebi çalışmalarında millete dönük olmayı seçmiş ve eserlerinde insani kıymetlerden kopmamaya çalışmıştır. Yazar siyasi görüşüyle sanatının paralel olduğunu ve ‘ulus ve tabiata inandığını dile getirmiştir.

Yazar pek çok eserinde Anadolu’nun efsane ve masallarından faydalanmıştır. Böylesine derin bir altyapıyı oluşturmak içinse gençlik senelerinde Çukurovayı ve etraf illeri karış karış gezmiş yeni insanlarla tanışıp bilmediği şeyler öğrenmiş ve çoğundan eserlerinde yararlanmıştır. PEN Yazarlar Derneği üyesi olan yazar, aynı zamanda Nobel Edebiyat Ödülşöhrete aday gösterilen ve gerek yurt içinde gerek yurt dışında yapılan anketlerde Nobel Edebiyat Ödülşanı alması gerektiği mevzusunda öne çıkan birkaç isimden birisidir. Edebiyat yaşamı süresince suratlarca ödül almış olan yazarın en çok ödül aldığı ülkelerden birisi şüphesiz Fransadır. 2011 senesinde Fransada Legion dhonneur ödülüyle ödüllendirilen yazarın ayrıca ülkemizde 2008 senesinde aldığı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ve 2013 senesinde aldığı Krikor Naregatsi Nişanı başlıca göze çarpan ödüllerdir.Ayrıca yazarın 2013 senesinde Norveçte aldığı ‘Bjornson Ödülü önemli bir yer yakalamaktadır.

Hikayeleri
*Sarı Sıcak
*Tam Hikayeler
*Sınamalari
*Matemler
*Taş Çatlasa
*Binbir Çiçekli Bahçe
*Şiirleri
*Bugünlere Bahar İndi
*Romanları
*İnce Memed 1-2-3-4
*Akçasazın Ağaları 1Demirciler Çarşısı Cinayeti
*Akçasazın Ağaları 2Yusufçuk Yusuf
*Deniz Darıldı
*Teneke
*Yılanı Öldürseler
*Yer Demir Gök Bakır
*Fırat Suyu Kan Ağlıyor Baksana
*Yağmurcuk Kuşu
*Tek Kanatlı Bir Kuş
*Epopesi Romanları
*Ağrı Dağı Efsanesi
*Binboğalar Efsanesi
*Üç Anadolu Efsanesi
*Çakırcalı Efe

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ