Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yapay Süper Zeka Nedir?

  • 19 Mart 2022
  • Yapay Süper Zeka Nedir? için yorumlar kapalı
  • 51 kez görüntülendi.
Yapay Süper Zeka Nedir?

Bilim kurgu filmlerini unutun. Yapay Zeka çoktan asla dönüştü ve her yerde. Bizi hep istediğimiz geleceğe mi yönlendirecekler? Yoksa kendi yok oluşumuza sebep olacak aygıtımı yaratıyoruz?

Bir yapay süper zeka şu özel komuta alır: Atmosferde tekerrür denge sağlanana kadar dünyadaki ağaç sayısını çoğaldırmak. Bilim insanlarının ağaç dikme emrini sadece insanların yaşamadığı yerlerde uygulayarak işe koyulur. 1 sene sonra bu işlem başarılı olur. Yeni ormanlar ortaya çıkmaya başlar, seyyaredeki hava niteliğini yavaş yavaş çoğaldırır. Ancak bu çabalar, lekelilik sebebiyle atmosferdeki zararı onarmaya yetmediği için yapay süper zeka anlamlı bir neticeye varır. Görevini bitirmek için daha fazla ağaç dikilmesi gerekmektedir. Böylece bu göreve kendi başına devam etme kararı alır ve bunun insanları doğrudan etkileyebileceğini düşünmez. Zaman geçtikçe evvel yeni ormanların içindeki minik köyler kaybolur. Sonra büyük şehirlerde daha çok ağaç çıkmaya başlar ve sonunda yaşanmaz hale kazançlar. Yalnızca birkaç asırda Dünya’nın atmosferi tekerrür tamamen sıhhatli olur. Ama insanlar artık yoktur. Ormanlar o kadar süratli büyümüştür ki seyyarenin baskın cinsi hayatta kalabilmek için bir alan bulamamıştır ve kendi yaratımı suratından soyu tükenmiştir.Yapay Süper Zekâ Nedir?

İnsanlığı yok edebilecek bir makine bilim kurgu filmlerinden çıkma bir öğe gibi görünüyor. Ama sorulması gereken bir sual var: Bundan ne kadar uzaktayız?

Biltihapçı seviye bir yapay zekaya kısıtlı yapay zeka denir. Bu en basit cinsidir. Ama bu işe yaramadığı anlamına gelmez. Belirli bir eylemi büyük bir beceriyle gerçekleştirebilir. Bir matematikçiden daha süratli hesaplama yapmak ya da dünya satranç şampiyonunu yenmek gibi.
İkinci seviye olan genel Yapay Zeka ise bir insan kadar zeki olurdu. Rastgele bir görevi bir insanla aynı kabiliyette tamamlayabilirdi. Mesela soyut düşünme kapasitesi. Bu, bir Yapay Zeka için imkânsızdır. Bir aygıtın bu seviyeye erişmesi için o mucizevi kendini geliştirme potansiyelini kullanması gerekirdi. Bu da onu kısa zamanda evrimleştirirdi. Ve üçüncü bir yapay zekaya dönüşürdü, başka bir deyişle süper yapay zekaya. Bu en üst seviyedir ve aynı zamanda en risklisi.

Bize göre yaradansal eforlara sahip bir makine hayal edin. Bir anda insanlığın tüm meselelerini çözebilir ya da bunu yapması için yeni makineler yaratabilirdi. Her şey eforu dahilinde olurdu. Cinsimizin sonu bile.

Biltihapçı seviye Yapay Zeka her yerde. Mesela cep telefonunuz da onlardan minik bir grubu btemizletiyor. Google Map gibi bir GPS uygulaması kullandığınızda en iyi rotayı bulmada uzman bir yapay zekayı etkinleştiriyoruz. Bunlar her zaman kullandığımız minik misaller. Ama şimdiden çok daha aşırısını yapabiliyorlar. Kendi başına gidebilen bir Tesla taşıtı, sürücü koltuğunda olmanıza karşın hiçbir şey yapılmasına gerek kalmadan sanki yolcu koltuğundaymışsınız gibi gidebiliyor. Frene basmaya bile gerek yok. Oto kaptan sizi gitmek istediğiniz yere götürecek biçimde uyarlanmış. Zira bulunduğunuz bölgenin haritasını biliyor ve çevremizdeki şeyleri görüyor. Tesla model taşıtlarda 360 derecedeki her şeyi tespit edebilen kameralar ve ultra sonik sensörler vardır. Öteki vasıtaları yayaları ve hatta yoldaki nesneleri tespit edebiliyorlar. Böylece şehirde tehlikesiz bir sürüş için bu balakaları kullanabiliyorlar. Çoğu uygulama basit yapay zihindir. Tesla’yı idareyen sistemden tutun da en daha önceki uygulamalara kadar.Yapay Süper Zekâ Nedir?

İnsanlar sonunda daha kompleks bir biçimde bağlantı kurmayı bildiğinde birbirleriyle ve dünyaya olan ilişkileri tamamen değişti. Radikal bir metamorfoz olan yazının buluş edilmesi 50 bin sene sürdü. Sonraki evre daha az süre aldı. Matbaa buluş edildi ve dünyayı tamamen değiştirdi. Yeni bir bilimsel devrim için yalnızca 500 sene geçmesi yetti ve bilgisayar buluş edildi. 30 seneden kısa bir vakit sonra internet, insanların birbirleriyle ve dünyayla olan etkileşimini bir defa daha değiştirdi. O yarıyıllardaki cemiyetlerin rastgele bir azası bir sonraki aşamayı anlayamazdı. Bu atılımların her bkocaman yaşam stilimizi değiştiriyor ve daha kısa zamanda alana geliyor.

İnsan evrimi her geçen gün süratleniyor ve yapay zeka mevzusunda büyük bir atılımın içindeyiz. Bir aygıtın bizim gibi düşünebilmesi için insan beyni gibi bir operasyoncu eforuna lüzumu vardır. Günümüz dünyasının en güçlü aygıtları süper bilgisayarlardır. Bilgi gizleme kapasiteleri ve operasyoncu süratleri ev bilgisayarlarını müzelik edebilir. Summit, Sierra ve Dumond gibi süper bilgisayarların artta son teknolojileri ve suratlarca uzmanın emeğini bulabiliriz. Bu surattan pek çok alandan tahlilci onları sık sık kullanılır, mesela abuhava bşehrimi, kozmoloji hatta tıp. Ancak tüm bu eforlarına karşın, bilim insanlarına göre bu cihazların tek bir insan beyninin operasyoncu eforuna yaklaşabilmesi için kapasitelerinin düzinelerce kat çoğalması gerekirdi.

Bir süper bilgisayar iki adet tenis kortu kadar yer kaplar ve çalışması için 24 milyon watt efor gerekir. Buna karşın yalnızca 20 wattla çalışan bir insan beyninden daha faydasızdır. Zekamız, var olan en güçlü ve kompleks cihazlardan bkocamandır. Bir milimetre küp insan beyninde o kadar çok sayıda bağlantı vardır ki birbiriyle nasıl etkileşim kurduklarını kavramak hala güçtür. Her bir nöron sinapslar aracılığıyla 10000 tane başka nörona bağlanabilir.

Beynimizde o kadar çok nöron var ki yakından baktığımızda bir halı gibi görünürler. O kadar yoğundur ki ardı görmek neredeyse olanaksızdır.
Bilim, insan beynini kavramakta gitgide daha çok ilerliyor. Ama büyümek için hala görüntü tutma teknolojisine gereksinim var. Yoksa insan bedeninin en ehemmiyetli uzvu tabiatın en büyük sırlarından bkocaman olarak kalır. Ama zihin yalnızca operasyoncu eforundan ibaret değildir. Summit yapay zihni o seviyeye evrilseydi bile yemeğin tadını alamaz ya da müziğin sevincine varamazdı. Bunun olması çok büyük bir maniyi aşmamız gerekirdi: bir cihaza, tıpkı bir insan gibi çevresindeki dünyayı anlamayı öğretmek. makineler dünyayı kendi usulüyle anlamlandırır. Ama yıldızlı bir semanı görme, yada rüzgarı suratında sezme gibi kapasiteleri yok. Bizdeki ışık ve boyut algısının makineler için hiçbir anlamı yoktur. Onlar düşünemezler. Zira operasyoncuları ikili sistemle çalışır. Onlar için her şey evet-hayır, siyah-beyaz, sıfır-bire indirgenir. Dünyayı bu biçimde kavramak son derece güçtür. Mesela kendi resminizi cihaza yüklediğinizde, surat tanıma yazılımı bu suratın kime ait olduğunu bulabilmek için bir dizi operasyon ve hesaplama yapmalı. Bir bunu anında yapabiliyoruz. makineler evvel dijital bir görüntünün en minik bkocamanımı olan her pikseli tahlil etmeli. Bu resim yüksek çözünürlüklüyse şayet sekiz milyondan fazla piksele sahip demektir. Sonra göz, ağız gibi surat parçalarını tanımak için her pikseli en yakın pikselle bağlamalıdır. Ancak o zaman algoritması 68 anahtar balakayı surattan çıkarmaya başlar. Gözler ve btümörün arasındaki nirengi ya da alınla çene arasındaki mesafe gibi. Bu sayede seyyaredeki her birey için eşsiz ve özel bir surat imzası çıkarabilir. Son olarak, azami hassasiyete sahip muhteşem bir eşleştirme olana kadar bilgi tabanındaki suratbinlerce insan görüntüsünü tahlil eder. Bu sayede şahsa ismiyle seslenebilir. Basitçe söylemek gerekirse bunun bir surat olduğu neticesine erişmek için milyonlarca işlem reelleştirilmeli.

Makine öğrenimini geliştirmek için çok tesirli bir çözüm vardır: Yapay zihin tarafından oluşturulan yeni suratlar. Peki Bunu nasıl yapıyorlar? Fotorealizmi bilmek isteyen bir ressam düşünelim. Tamamen yeni bir surat yaratmak için namlıların resimlerini analize başlar. Zaman zaman çizimlerini hakimiyet etmesi için bir uzmana e-posta atar Ama bu e-postalarda sanatçı hakikat resimlerle birlikte kendi yapıtlarını da yollar. Uzmanının görevi, hangilerini çizim hangilerinin resim olduğunu kavramaktır. Bir çizimi resimden ayırt edemezse bu, ressamın tekniğini çok geliştirdiğine, bu mevzuda uzman biltihabı bile kaldırabileceğini gösterir. Ressam zaman geçtikçe uzmandan daha çok yorum toplar ve bu da çizimlerini geliştirerek onu kandırabileceği bir vaziyete getirir. Bunun reelleşmesinden iki taraf da fayda görür ve ressam tekniğini geliştirirken, uzmanda ressamın o reelci sanatı nasıl yaratabildiğini kavradıktan sonra daha alıngan tahlil yapmayı bilir. Bu benzetme de ikisi de çok süratli bir döngüde birlikte çalışan ve bilen birer makinedir. Buna asap ağı denir. Misalimizdeki Yapay Zihin reelci suratlar yaratmaya bu biçimde bildi. Bu evrimin sürati her geçen gün çoğalıyor. Bu gelişim süratiyle bir Yapay Zihin yirmi sene içinde çevresindeki alanı hissedebilecek, yerçekiminin ve ışığı anlayabilecek, sonunda da o etrafa ait olduğunu fark edecek. Başka Bir Deyişle asıllığı bizim gibi anlayacak. İkinci seviye bir yapay zihin olacak.

Şu ana kadarki misallerde biltihapçı seviye yapay zekayı gördük. Ama her geçen gün daha süratli evrildikleri için ikinci seviye olma yolunda süratle ilerlediklerini söyleyebiliriz. Ki bize göre bu çok daha etkileyici olur. O evredeki bir makine, kompleks içerikleri anlayabilir, karar verilebilir ve insanların mesele olarak bile görmediği problemleri çözebilirdi. Ama başlıca unsuru kendi kendini evrilerek edindiği tecrübelerle her şeyi bilmesi olurdu. Mesela internet aracılığıyla neredeyse her filme, kitaba ve yazılan tüm yazılara ulaşımı olurdu. Bu Yapay Zihin tıpkı bir sünger gibi tüm bu balakaları kaydeder bir süratte benimserdi. Bu, yeni bir döngü başlatırdı. Zira ne kadar evrilirse o kadar zeki olur ve evrilme sürati de çoğalır. Mesela ilk gelişim evresi bir sene sürdüyse ikincisi muhtemelen altı ay, üçüncüsü de birkaç hafta sürerdi. Sonunda öyle bir noktaya kazançtı ki yeni gelişimler anlık reelleşirdi. Bu surattan bir Yapay Zihin ikinci seviyede uzun vakit takılı kalmazdı.

Sinek zihin asansörü misalinde her katın bir yapay zihin seviyesi olduğunu düşünelim. Yapay zekânın balakası ikinci seviyeye erişince o kadar süratli çoğalır ki kapasitesi kısa zamanda biz insanların hayal edemeyeceği bir potansiyele erişirdi. Bir yapay süper zekaya dönüşürdü.

Kaynakça:
BBC

Yazar: Tuncay Bayraktar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ