Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yanılsama Nedir?

  • 06 Temmuz 2021
  • Yanılsama Nedir? için yorumlar kapalı
  • 114 kez görüntülendi.
Yanılsama Nedir?

Yanılsama kavramı, kendisini daha çok us almaz illüzyonistlik şovlarında göstermektedir. Us hudutlarını zorlayan ve hep nasıl olduğu anlaşılmaya çalışılan şovlarının temel anahtarı konumunda bulunan yanılsama, bazı kesimler için görsel sanatların bir dalı, kimi kesimler içinse us almaz gösterilerle afallatma hünerini en üst seviyeye taşımaktır. Yanılsama sözcüğünün orijini Türkçe olmamakla beraber, bu sözcüğün Türkçedeki karşılığa yanılsama […]

Yanılsama kavramı, kendisini daha çok us almaz illüzyonistlik şovlarında göstermektedir. Us hudutlarını zorlayan ve hep nasıl olduğu anlaşılmaya çalışılan şovlarının temel anahtarı konumunda bulunan yanılsama, bazı kesimler için görsel sanatların bir dalı, kimi kesimler içinse us almaz gösterilerle afallatma hünerini en üst seviyeye taşımaktır.

il

Yanılsama sözcüğünün orijini Türkçe olmamakla beraber, bu sözcüğün Türkçedeki karşılığa yanılsama anlamına denk gelmektedir. Yanılsama en temel anlamıyla görüleni hakikat olarak idrak etmedir. İnsanların dünyayı idrak etmesi 5 duyu uzvu sayesinde asıllaşır ve de yanılsama bu duyu uzuvlarını kendine hedef alan bir sistemdir. Yanılsama böylece, bireyde anlamla açıklanamayacak gidişatlar oluşturur. Misal verilecek olunursa manasıyla hareket eden bir şahıs, nesnelerin dünya üzerinde havada uçamayacağını öğrenir, fakat illüzyonistlerin yapmış olduğu şovlarda uçuyormuş gibi görünen nesnelere asılcı bir açıklama getiremez.

Yanılsama kavramının tanımı için, bireylerin duygusal çıkarımlarıyla beraber zekâsal açıdan açıklama mahareti arasında bulunan ilişkinin kırılması ifadesi kullanılmaktadır. Bu tanım ile kullanılan yanılsama, büyük bir çoğunluğun önünde hakikatleşen ve reelleşmesi pek muhtemel olmayan oyunlar ve şovlar sergilenmektedir. Yanılsama şovlarında cisimler bireylerin duyguları üzerinde maksatlı bir biçimde yanlış olarak gösterilir. Başka Bir Deyişle göz yanılır. Yanılsama hadisesinin neden insanlar üzerinde galibiyetli olduğu araştırıldığında ise, bu vaziyete bir misal verilebilir. Öyle ki insanla günlük yaşamda bir hayli vakayla karşılaşırlar ve de karşılaşılan bu vakaların çoğu mana çerçevesinde değerlendirilmez.

Değerlendirildiğinde ise bazı mana meblağsızlıkları ortaya çıkacaktır. Şahıs bir yazı okurken, insan beyni yazıdaki yazım kusurlarını otomatik bir biçimde düzgün olarak idrak edebilir ve de böylece şahıs yazıda rastgele bir kusur olmadığını düşünebilir. Fakat yanılgılar gözden kaçmıştır. Yeniden bir metinde oldukça ehemmiyetli olan bir kısım, şahıs tarafından okunur ama ehemmiyetli olduğunun farkına varılamayabilir. Yanılsama şovlarının galibiyetli olmasının sebepleri arasında ise, insan beyninin bu biçimde çalışmasıdır.

3493_ill1

Bilimin oldukça karışık ve engin bir dalı olan kuantum fiziğine göre, maddelerin %99’dan aşırısı boşluktur ve yaşam şuur farkındalığı ve algısal bir tecrübedir. Rastgele bir maddenin beyinde idrak ediliş biçimi, beyinde hakikatleşen elektrik mesajımlarından ibaret bir gidişattır. Böylece şahıs farkında olmaz fakat beyinde gün içerisinde on binlerce operasyon asıllaştırmaktadır. Bu gidişat alt şuur olarak belirlenir ve de bu vaziyetin insan yaşamının %90’nında faal olduğu çalışmalar bulunur. Bu oran ise, insanların öz benliklerini diğer bir ismiyle de öz şuurlarını yaşamlarının yalnızca %10’luk bir kısmında kullanabilmekte olduğunu gösterir. Ve de geriye kalan bir hayli operasyon, insan beyni tarafından asıllaştırılır. Bu ise, yaşam içerisinde kazanılmış olan tecrübelere bağlı olarak otomatik bir biçimde reelleşmektedir.

Kuantum fiziğinin insan beyni ile alakalı verdiği bu bilgiler ışığında, hakikatinde yanılsama kavramının niye bireyler tarafından olağandışı olarak idrak edildiği anlaşılmaktadır. İnsanları hayretlere düşüren ve usun hudutlarını zorlayan yanılsama şovlarında insan beyni bazı çıkarımlarda bulunur. Fakat bunu insanlar fark edemez. Bu çıkarımlar neticeyi beyin, idrak edilmekte olan hadiseyi daha evvel yaşamış olduğu hadiseler iler mukayeseler ve bir neticeye erişir.

Misalin göz yanılsamaları sanal etrafta oldukça popüleritesi olan bir gidişattır ve de bireyler bu şeylere uzun bir zaman bakar fakat şayet bakış açısı değişmezse farkı anlaşılamaz. Bu cins göz yanılsamaları kapsayan görseller çok fazladır ve bunlar da yanılsamadır. İnsanın beyni gördüğünün bir top olduğunu kesin bir biçimde söylese de, bakış açısı değiştiğinde çok değişik gidişatlar oluşabilmektedir. Bu misaller, göz yanılsamalarının en meşhur misalleri arasında yer almaktadırlar.

Şahıs, bir şeye yalnızca emin bir açıdan bakarsa, o şeye ne kadar dikkat etmiş olursa olsun o şeydeki hakikatleşen hadiseleri fark edemez ve yanılsama yapan bireyin yapmış olduğu hareketler ile hiç de farkında olmadan bazı gidişatlara koşullandırılabilirler. Koşullandırılan gidişat ise, izlenmekte olan yanılsama şovunun hakikat dışı olduğu varsayılır. İnsanlar için, bir insanın baktığında her ne görmesi isteniyorsa, bazı kaidelere uyulduğu takdirde gösterilmek istenen bu şeyi o bireyin görmesi sağlanabilmektedir.

Yazar:Erdoğan Gül

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ