Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yabancıların Türkiye’de Çalışamayacağı İşler Nelerdir?

  • 13 Ekim 2021
  • Yabancıların Türkiye’de Çalışamayacağı İşler Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 102 kez görüntülendi.
Yabancıların Türkiye’de Çalışamayacağı İşler Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti, son senelerde yaptığı tertip etmelerle, bir hayli yabancının ülkeye gelmesi açısından sanki seferberlik duyuru etmiştir. Bu vaziyet kısmen iyi olsa da kısmen de makûs kabul edilebilir. Bir Hayli Avrupa ve Kuzey Ülkesi, yeni tertip etmeler yaparak yasadışı muhacirliğin önüne geçmeye çalışmaktadır. Ancak Türkiye ise bu mevzuda bütün tersi bir tavır sergilemesi ile dikkatleri çekmektedir. Ülkede günümüz itibariyle […]

Yabancıların Türkiye'de Çalışamayacağı Meslekler Nelerdir?Türkiye Cumhuriyeti, son senelerde yaptığı tertip etmelerle, bir hayli yabancının ülkeye gelmesi açısından sanki seferberlik duyuru etmiştir. Bu vaziyet kısmen iyi olsa da kısmen de makûs kabul edilebilir. Bir Hayli Avrupa ve Kuzey Ülkesi, yeni tertip etmeler yaparak yasadışı muhacirliğin önüne geçmeye çalışmaktadır. Ancak Türkiye ise bu mevzuda bütün tersi bir tavır sergilemesi ile dikkatleri çekmektedir. Ülkede günümüz itibariyle 3 milyonu aşmış bir Suriyeli varlığının yanı gizeme 1,5 ile 3 milyon arasında değişen de yabancı tebaalı birey bulunmaktadır. Bu kesim içinde çok az sayıda gelişmiş ülke yurttaşı bulunur ki, bunlar yalnızca 100 bin etrafındadır. Başka bir ifadeyle 6 milyon yabancı arasında yalnızca 100 kadar gelişmiş ülke yurttaşı ülke hudutları içinde yaşar. Bunların ağırlığını 80 bin bireyle Alman yurttaşları oluşturur. Bunlar arasında daha evvel Türk olanların sayısı ise yüzde 50’ler etrafındadır. Ülkede kalan yabancı tebaalıların bir hayliyi ya turist vizesiyle gelmek suretiyle geri dönmeyerek firari gidişatında yaşamakta ya da yasadışı yollarla ülkeye giriş yapanlardan oluşmaktadır. Hal böyle olunca bu kişilerin teftişi de azıcık güçleşmektedir. Bir Haylisinin çalışma izni bulunmaz ancak firari olarak bir biçimde çalışırlar. Kimileri kendi işlerini yaparken kimileri de istihdam edilmiştir.

Yabancıların Türkiye'de Çalışamayacağı Meslekler Nelerdir?Türkiye Cumhuriyeti hudutları dahilinde yaşayan yabancılar ister çalışma iznini sahip olsun ister olmasın yalnızca yasaların kendilerine izin verdiği işleri icra edebilirler. Bu da çok sayıda spesifik alanda yabancıların çalışmasını olanaksız hale getirir. Oysa bu legal uygulama pek de çağdaş kabul edilmez. Zira Avrupa ve Amerika’da çok sayıda yabancı tebaalı birey devlet müesseselerinde istihdam edilmeleri ile ön tasarıya çıkarlar. Ancak ülkemizde vaziyet azıcık değişiktir. Devlet memuru olmak için netlikle T.C. yurttaşı olmanız gerekir. Bu legal bir gerekliliktir ve hiçbir biçimde esnetilemez. Ayrıca T.C. yurttaşı olmanın yanı gizeme Türkçe dilini de C1 seviyesinde konuşmanız gerekir ki, bu da legal bir gerekliliktir. Bunun yanı gizeme yabancı tebaalı olarak devlet memuru olmasınız bile, çalışamayacağınız bazı üniteler ve de icra edemeyeceğiniz işler bulunur. Bunların başında avukatlık, noterlik, savcılık, egemenlik, gümrük müşavirliği, eczacılık gibi gözde işler kazanç ki, yabancı olmanız haline diploma denkliği alsanız bile, çalışma izniniz olsa dahi çalışmanız legal olarak olası değildir. Bu da size, çok kısıtlı alanlarda çalışma ihtimali sunar. Yeniden de yabancıların kendi işlerini özgür olarak yapmalarının önü çalışma iznine sahip olmaları gidişatında açılmıştır. Tabi yukarıyada sayılan işleri yapmaları yeniden ihtimalsizdir. Zira zorunlu ünitelere kayıtları yurttaşlık manisine takılır.

Yabancıların Türkiye'de Çalışamayacağı Meslekler Nelerdir?Şayet Türkiye’de eğitim gören bir yabancı iseniz, bu vaziyeti netlikle göz önüne alınız. Aksi halde hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmazdır. Yabancı tebaalı kişiler arasında Türk soylu olanlar azıcık daha ödünlüdür ve zorunlu izinleri alması gidişatında gerek devlet memuru gerekse de yapması menedilen işleri icra edebilirler. Yabancı tebaalı olup da Türkiye’de ikamet edip çalışma izni bulunan yabancıların bir hayliyi, finans merkezli işletmeler ve teknoloji ile teknik hizmet veren ünitelerde faaliyet göstermektedir. Yabancı tebaalı olmanız halinde şayet ülkede zorunlu dokümanlara sahipseniz, 5 sene içinde Türk yurttaşlığı müracaatı yapma hakkına kavuşursunuz. Bu gidişatta koşulları sağlamanız halinde müracaat tarihinden en geç 6 ay sonra Türk yurttaşlığına kavuşursunuz ve bu sayede tüm yasakları aşmış olursunuz. Ancak bazı ülkeler çift yurttaşlığa izin vermediğinden evvelki yurttaşlığınızı kaybetme vaziyetiniz de olabilir. Bu mevzuda konsolosluğunuz ya da elçiliğinizle irtibata geçiniz. Sonra müracaat yapınız. İzin almadan yapılan müracaatlar neticesinde yurttaşlık otomatikman düşebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ