Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yabancıların Kosova Ve Sırbistan Hududuna Geçiş Meseleyi

  • 26 Eylül 2021
  • Yabancıların Kosova Ve Sırbistan Hududuna Geçiş Meseleyi için yorumlar kapalı
  • 34 kez görüntülendi.
Yabancıların Kosova Ve Sırbistan Hududuna Geçiş Meseleyi

1991 senesinde Sovyet Sosyalist, Cumhuriyetler Birliği’nin çökmesiyle birlikte komünizmin sona ermesi birliktesi Yugoslavya’nın da ufalanmasını sağlamıştır. Bu sayede doğu ile batı arasında II. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan Soğuk Savaş da böylece son bulmuştur. Balkan coğrafyası Osmanlı İmparatorluğu sonrasında parça parça olmuş ve de bu bölgede kocamanlı küçüklü bir hayli devlet bağımsızlığını bülten etmiştir. Bunlardan Avrupa’ya coğrafi […]

Yabancıların Kosova Ve Sırbistan Sınırına Geçiş Sorunu1991 senesinde Sovyet Sosyalist, Cumhuriyetler Birliği’nin çökmesiyle birlikte komünizmin sona ermesi birliktesi Yugoslavya’nın da ufalanmasını sağlamıştır. Bu sayede doğu ile batı arasında II. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan Soğuk Savaş da böylece son bulmuştur. Balkan coğrafyası Osmanlı İmparatorluğu sonrasında parça parça olmuş ve de bu bölgede kocamanlı küçüklü bir hayli devlet bağımsızlığını bülten etmiştir. Bunlardan Avrupa’ya coğrafi olarak daha yakın olan ülkeler Yugoslavya çatısı altında toplanmış ve de Türkçesi ”Doğu Slav Prensliği” olan bu devlet kurulmuştur. Uzun seneler Sırp lider Tito tarafından idarenen bu ülke kısmen zaferli kısmen de galibiyetsiz bazı işlere imza atmıştır. Ekonomik olarak Ruslardan pek de değişik olmayan yapıya sahip olan Yugoslavya, ciddi anlamda finansal krizlerle karşı karşıya kalmıştır. Natürel olarak karşılaşılan finansal krizler başka krizleri de tetikleyince, insanların hürriyet arama hakkını kendilerinde bulmaları birliktesi Yugoslavya’nın ufalanmasını getirmiştir. İçinde Sırbistan başta olmak üzere, Hırvatistan, Slovenya, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya gibi ülkeleri barındıran Yugoslavya, 1991 senesiyle birlikte ayaklanmaların merkez üssü noktasına gelmiştir.

Yabancıların Kosova Ve Sırbistan Sınırına Geçiş SorunuUzun zaman Rusların güdümünde olan Yugoslavya’nın ayrılınması başta Almanlar olmak üzere Amerikalılar tarafından da alaka ile karşılanan bir vaziyet olmaktan öteye geçmemişti. Bu vaziyet her ne kadar ayrılınma olarak görülse de birliktesi çok ciddi anlamda imhaları da getiren bir kısmı soykırım haline gelmişti. Özellikle de Bosna’ya bağlı Srebrenica kasabasında yaşananlar Avrupa kıtası tarihine II. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan en büyük kırım olarak geçmiştir. Bağımsızlık gayreti veren ülkelere karşı katlanan Sırbistan, Yugoslavya devrilmesin diye son derece mücadele göstermiştir. Bu mücadele çoğu zaman kırımlarla desteklenmiş ve bu da dünya ulusu tarafını ayıplanmıştır. Teker teker bağımsızlıklarını kazanan daha önceki Yugoslavya ülkeleri, kendi mevzuatlarını ve de meclislerini yaşama geçirmiş ve de bunlar dünyanın neredeyse tam ülkeleri tarafından da tanınmıştır. Bağımsızlığını kazanan ülkeler olmasına rağmen bu kaderde gayret vermesine rağmen bunu muvaffak olamayanlar da vardı. Bunlar arasında en ehemmiyetlisi kuşkusuz Kosova’dır. Kosova, Yugoslavya dağılındıktan sonra daha evvel de olduğu gibi Sırbistan’ın parçası olmaya devam etmiştir.

Yabancıların Kosova Ve Sırbistan Sınırına Geçiş SorunuSırbistan ve Karadağ tek bir ülke olarak hareket etse de 2000’li senelerin ortalarında Karadağ da bağımsızlığını kazanınca Sırbistan da tek halka sahip bir bağımsız ülkeye dönüşmüştür. Ancak Arnavut orijinli olan Kosovalılar ise hali hazırda Sırbistan’ın bir parçası olmak istemeyince tek taraflı olarak bağımsızlığını bülten etmiştir. Bu bağımsızlık 2008 senesinde bülten edildiğinde bunu ilk tanıyan ülkeler arasında Türkiye de bulunmakta idi. Dünya üzerinde bir hayli ülke bu bağımsızlığı tanısa da Sırbistan, Kosova‘yı hali hazırda kendi parçası olarak görmekte ve de bu bağımsızlığı geçerli saymamaktadır. Bu surattan Kosova ile Sırbistan arasında ciddi anlamda bir hudut meseleyi yaşanmaktadır. Bu mesele ne yazık ki hali hazırda devam etmekte, şayet Kosova üzerinden Sırbistan’a gitmek isterseniz ve de Kosova ya da Sırbistan yurttaşı değilseniz bu gidişatta ciddi bir meseleyle karşı karşıyasınız demektir. Zira Sırbistan’dan Kosova’ya her ne kadar hali hazırda geçiş muhtemel olsa da Kosova’dan Sırbistan’a geçiş muhtemel değildir. Bu vaziyet yabancı tebaalı şahıslar için mevzubahisidir. Bu surattan Kosova’dan Sırbistan’a geçiş yapmak yerine başka bir ülkeye Kosova üzerinden geçiş yapıp ki bu ya Makedonya ya da Karadağ’dır, bu ülkeler üzerinden Sırbistan‘a girebilirsiniz. Aksi halde hudutta alı konulur ve de geçişinize asla izin verilmez.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ