Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Yaban Havucu Pastinaca Sativa Nasıl Bir Nebattır?

  • 04 Temmuz 2021
  • Yaban Havucu Pastinaca Sativa Nasıl Bir Nebattır? için yorumlar kapalı
  • 155 kez görüntülendi.
Yaban Havucu Pastinaca Sativa Nasıl Bir Nebattır?

Yaban havucu takribî 4 feet boyunda büyüklüğünde olup, dikili bir havuç gibi görünmektedir ve kokmaktadır. Gövde içi boş, dikey oluklar bütün havuç uzunluğunda etkin olarak bulunmaktadır. Gövde ve çok dişli yaprakları sarımsı ve yeşil renktedir. Sarı yaprakları ile düz tepeli çiçek kümeleri bulunmaktadır. Bu nebatla temas edildiğinde beden bazı alerjik tepkinler göstererek beden yanıklarına neden […]

Yaban havucu takribî 4 feet boyunda büyüklüğünde olup, dikili bir havuç gibi görünmektedir ve kokmaktadır. Gövde içi boş, dikey oluklar bütün havuç uzunluğunda etkin olarak bulunmaktadır. Gövde ve çok dişli yaprakları sarımsı ve yeşil renktedir. Sarı yaprakları ile düz tepeli çiçek kümeleri bulunmaktadır. Bu nebatla temas edildiğinde beden bazı alerjik tepkinler göstererek beden yanıklarına neden olabilir ve bu bazı bireylerde yaşamı tehdit edici edebilir. Bu surattan şahıs yabani yaban havucu kapsayan bir bölgede yaşıyorsa, yürürken veya hasat ederken bu nebatla karşılaşma olasılığı yüksektir. Yabani yaban havucu özsuyuna maruz kalma tehlikesini önlemek veya en azından eksiltmek için, şahıs sarih hava aktifliklerine katıldığında bütün gözetmeli kunduralar, uzun pantolonlar ve uzun kollu gömlekler giymelidir.

Yabani Yaban Havucu Nerede Gelişir?

Yabani yaban havucu, Vermont’dan Kaliforniya’ya ve güneyden Louisiana’ya kadar değişen kuzey Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kanada‘da yaygındır. Bazı mesken yerlerinde yabani yaban havucu bulunmamaktadır. Bu mesken yerleri alttaki gibidir:
• Alabama
• Florida
• Gürcistan
• Hawaii
• Mississipi

Yabani Yaban Havucu Yanıkları

Yabani yaban havucu bilimsel ismiyle Pastinaca sativa sarı çiçekleri olan uzun bir nebat cinsidir. Bu nebatın kökleri yenilebilir olmasına karşın, nebatın özsuyu yanıklara ve fitofotodermatit neden olmaktadır. Yanıklar, nebatın özü ile cilt arasındaki bir tepkin neticeyi oluşmaktadır ve bu tepkin güneş ışığı ile tetiklenmektedir. Bağışıklık veya alerjik bir yanıt değildir, nebat maddesinden dolayı güneşe karşı duyarlı bir cilt tepkinidir. Semptomları, rehabilitasyon ve tedbire de dahil olmak üzere yabani havuç yanıkları hakkında bilgiler bu yazı da yer almaktadır.
Yaban Havucu Pastinaca Sativa Nasıl Bir Bitkidir?Fitofotodermatit, yabani havuç da dahil bir hayli nebatta bulunan bir maddenin neden olduğu ciltle temas neticeyi oluşan tepkindir. Bu maddeye Furanokumarin denmektedir. Furanokumarin, cildin ultraviyole UV ışığına ekstra duyarlı olmasına neden olmaktadır. Bu nebatların yapraklarından ve saplarından sap, cilde bulaştığında ve cildin daha sonra güneş ışığına maruz kaldığında, cerahatli bir tepkin alana gelmektedir. Fitofotodermatite neden olabilecek bazı nebatlar bulunmaktadır. Bu nebatlar alttaki gibidir:
• Havuç
• Kereviz
• Rezene
• İncir
• Dev hogweed
• Bilye Limonu
• Hardal
• Yabani dereotu
• Yabani maydanoz

Yabani Havuç Yanıklarının Bulguları

Cilt yabani havuç özüne ve güneş ışığına maruz kaldıktan takribî 24 saat sonra semptomlar ortaya çıkmaktadır. Semptomlar yoğun bir yerel yanma hissi ile başlamaktadır, ardından kırmızı bir döküntü olmaktadır. Sonraki birkaç gün süresince, döküntüler makûslaşmaktadır ve bazı gidişatlarda şiddetli kabarmalar oluşmaktadır. Bazı bireyler kızarıklığı veya kabarmayı yaşamayabilmektedir. Bunun yerine, doğrusal çizgiler, gelişigüzel ufak nokta kümeleri veya hatta parmak izi ebadında noktalar olarak kumpassız kirler görülmektedir. Semptomlar takribî 3 gün sonra iyileşmeye başlamaktadır. Makûs bir güneş yanığından sonra olduğu gibi, sonunda yanmış cilt hücreleri can vererek dökülmektedir. Semptomlar iyileştikçe, döküntü daha sarih veya daha koyu görünebilmektedir. Etkilenen bölgelerde renk farklılığı ve güneş ışığına duyarlılık 2 seneye kadar kalma ihtimali bulunmaktadır.

Yabani Havuç Yanıkları Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Yabani havuç yanıkları zamanla kendiliğinden düzelmektedir. Daha fazla yanmayı ve daha fazla renk farklılığını önlemek için etkilenen bölgenin güneş ışığına maruz kalmasını önlemek ehemmiyetlidir. Güneş kremi, karanlık noktaların güneşte kararmasını önlemek için lüzumludur. Yaban havucu özü ile temas ve ardından güneş ışığına maruz kalma yanıklara ve kabarcıklara neden olursa, ağrıyı gidermek için buz kolilerini sınanmalıdır. Gerekirse, cerahati yatıştırmaya destekçi olmak için tezgah üstü OTC bir hidrokortizon kremleri kullanılmalıdır. Ayrıca ağrı gidermek için ibuprofen veya asetaminofen kullanılmalıdır. Bununla beraber yanık ve kabarcıklar şiddetliyse hekime görünmelidir. Hekim rahatsızlığı rahatlatmak için sistemik veya daha güçlü bir reçeteli topikal steroid önerebilmektedir. Genellikle cilt enfeksiyon olmadan iyileşmektedir. Şahıs enfeksiyon bulguları görürse şipşak tıbbi takviye almalıdır. Bu enfeksiyon bulguları alttaki gibidir:
• 38 ° C veya daha yüksek ateş olması
• Şişme veya kızarıklığın çoğalması
• Etkilenen bölgeden iltihap gelmesi

Yabani Yaban Havucu İle Temas Edildiğinde Ne Yapılmalıdır?

Cilt yabani havuçtan sapla temas ederse, etkilenen bölgeyi hemen örtülmelidir. Bu emel Yaban Havucu Pastinaca Sativa Nasıl Bir Bitkidir?tepkini önlemek için cildi güneş ışığından gözetmektir. Güneşin içine ve dışına çıktıktan sonra, temas alanını yumuşak sabun ve ılık su ile yıkanmalıdır. Deviremeden sonra dahi, alan takribî 8 saat süresince duyarlı olmaktadır ve bu vakit süresince güneşderi ve UV ışığından uzak yakalanmalıdır.
Yabani yaban havucu içinde furanocoumarin bulunan bir nebattır. Cilt yabani yabani havuçtan sapla temas ettiğinde, furanocoumarin onu UV ışığına ekstra duyarlı hale getirmektedir. Cilt daha sonra güneş ışığına maruz kalırsa, enflamatuar bir tepkin fitophotodermatitis asıllaşmaktadır. Bu, daha sonra ciltte genellikle koyu kirlere neden olan ağrılı, yanma ve kabarma döküntüsü ile sonuçlanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ