Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Wolff Yasayı Nedir ?

  • 28 Nisan 2021
  • Wolff Yasayı Nedir ? için yorumlar kapalı
  • 165 kez görüntülendi.

Wolff Yasayı; kemikler, üzerlerine uygulanan fiziksel strese, darbelere veya güçlere göre değişerek yoğunluk kazanmakta ve daha güçlü mukavemetli hale gelmesini ifade eder. Kemiklerimizin bedenimiz ve yaşamımızı devam ettirebilmemiz için hayatiyeti tartışılmazdır. Hayatın ilk yıllarında süratli bir gelişlim gösteren kemiklerimiz , ilerleyen yaşlarla beraber muhtelif nedenlerle zayıfladığı gibi alana gelen rastgele bir yaralanma veya kırıkta , […]

Wolff Yasayı; kemikler, üzerlerine uygulanan fiziksel strese, darbelere veya güçlere göre değişerek yoğunluk kazanmakta ve daha güçlü mukavemetli hale gelmesini ifade eder.
Kemiklerimizin bedenimiz ve yaşamımızı devam ettirebilmemiz için hayatiyeti tartışılmazdır. Hayatın ilk yıllarında süratli bir gelişlim gösteren kemiklerimiz , ilerleyen yaşlarla beraber muhtelif nedenlerle zayıfladığı gibi alana gelen rastgele bir yaralanma veya kırıkta , iyileşme çok daha uzun ve alıngan hale gelmektedir. Tabiatta değişik canlılara karşı varlığımızı gözetmek ve yiyecek bulmak ismine eforlu iskelet başka bir deyişle kemik sistemine sahip olmak hemen hemen tüm omurgalı canlılar için son derece önemlidir. Bu noktada özellikle muhakkak işleri icra eden insanlarda eforlu bir kemik sistemine sahip olma arayışı hep var olmuştur. Kavga Et Wolff Kanunu Nedir ?sanatı ustaları ve sporcular binlerce yıldır kemiklerini kuvvetlendirmek ve kemik yoğunluğunu çoğaldırmak için katı cisimlere darbeler vurularak hakikatleştirilen pratikler yapagelmişlerdir. Bu egzersizlerin hayli tesirli bereketlerini gören sporcular ve savaşçıların bu tecrübeyi ilmen bir bilmece olarak kalmış veya muhtelif iddialarla açıklanmıştı. Darbelerle yapılan egzersizlerin kemik yoğunluğunu çoğaldırması vakasını ilk kez Alman Cerrah ve anatomist Julius Wolff1835-1902 yirmi senelik araştırmaları sonucunda bilimsel olarak ortaya koymuştur. Julius Wolff’un bilim dünyasına yaptığı bu tanıtım dolayısıyla bu vaziyete tıbbi literatürde “Wolff Yasayı” adı verilmiştir. Pek çok kemik yaralanmasında özellikle öneri edilen şey uzun süreli dinlenmedir ancak Wolff Yasayı bunun tersini söylemektedir. Ancak Wolff Yasayı’nda ifade edilen şey kemiğe uygulanan stres yaratıcı darbelerin ne sıklık ve şiddette olduğunun oldukça alıngan olduğudur. Wolff, belli kemiklere muhakkak seviyede ve muhakkak açılarla darbelerle yük bindirildiğinde, mevzubahisi kemiğin daha eforlu ve mukavemetli hale geldiğini tespit etmiştir. Wolff’un tespit ettiği bu gidişatta kemikler, aralıksız darbelerle ezilirken aynı zamanda yine yapılanma içine girdikleri için tıpkı ellerin nasır bağlaması gibi gitgide daha sıkı ve yoğun hale gelmekteler. Wolff Yasayı, sporcu ve kavga et sanatı ustalarının binlerce yıldır bildikleri ve uyguladıkları bir metodu/egzersizi ilmi esasa kavuşturmuştur. Wolff Yasayı’nun uygulanmasında oldukça alıngan bir nüans mevcuttur. Bir Hayli spor eğitmeni ve ortopedistin de özellikle vurguladığı nokta , Wolff Yasayı’un ancak muhakkak bir şiddette ve sıklıkta egzersizlerde bereketli olduğudur. Bireyden bireye değişmekle beraber haftada 2-3 günden ve bir saatten fazla yapıldığında kemikte kuvvetlenme değil bütün tersine zayıflama alana gelmektedir. Ayrıca kemik kuvvetlendirme egzersizlerine sıkı bir kalsiyum ve vitamin ağırlıklı beslenmenin de eşlik etmesi oldukça önemlidir. Muhakkak seviye , sıklık ve şiddetin üzerindeki s darbe çalışmalarının kemiklerin iyileşme süratini aşmasından dolayı kemiklerde zayıflama alana gelmesi de Davis Yasayı’yla açıklama edilir.
Spor eğitmenleri Wolff Yasayı’nun en çok ip sıçrama, atlama, koşu, halter kort tenisi gibi Wolff Kanunu Nedir ?sporlarda kendini gösterdiğini ifade eder.
Julius Wolff’un kemiklerin kendilerini yenilmesine dair ifade ettikleri gerçeğinde bir hayli bakımdan bedenin bütüncül yine şekillenmesi ismine son derece afallatıcı belirtiler ortaya koyar. Wolff tüm bedenimizin fiziksel, psikolojik ve kimyevi olarak maruz kaldığı stres tesirleri sebebiyle her an değiştiğini , pozitif veya negatif olarak yine şekillendiğini ifade eder.

Yazar: Erdal Uğur

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ