Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

VY Canis Majoris: Galaksideki Öğrenilen En Büyük Yıldız

  • 22 Mart 2021
  • VY Canis Majoris: Galaksideki Öğrenilen En Büyük Yıldız için yorumlar kapalı
  • 106 kez görüntülendi.

Büyüyen teknolojiyle beraber insanlık tarihi açısından bakıldığında, ilk yarıyıllarda bile insanlarda alaka ve merak uyandıran sema, günümüzde oldukça ayrıntılı ve gelişmiş bir biçimde izlenebilmektedir. Gelişmiş teleskoplar ve uzay vasıtalarıyla yapılan uzay tahlillerinde her geçen gün tertemiz bilgilere erişilmekte ve bu bilgiler ışığında bazen seyyare sanılan cisimler, seyyare özelliğini kaybedebilmektedir.

3456_suncezanovustranu

Büyüyen teknolojiyle beraber insanlık tarihi açısından bakıldığında, ilk yarıyıllarda bile insanlarda alaka ve merak uyandıran sema, günümüzde oldukça ayrıntılı ve gelişmiş bir biçimde izlenebilmektedir. Gelişmiş teleskoplar ve uzay vasıtalarıyla yapılan uzay tahlillerinde her geçen gün tertemiz bilgilere erişilmekte ve bu bilgiler ışığında bazen seyyare sanılan cisimler, seyyare özelliğini kaybedebilmektedir.

İçerisinde yaşadığımız dünya, galaksi açısından bakıldığında büyüklük açısından en minik noktalardan birisi. Büyüklük dendiği zaman ise akla ilk gelen adlardan birisi yıldız. Güneşin de yıldız olduğu galaksimizde güneşten binlerce kat büyük yıldızlar bulunmaktadır. Samanyolu Galaksisi içerisinde milyarlarca yıldızdan bir tanesini oluşturan güneş, bakıldığında gerçeğinde cihan için küçücük bir nokta konumunda yer alır. Bilimin büyümesiyle teleskop vasıtaları atmosferden dışarıya çıkmış ve bu noktada büyüklüğü hayret uyandıracak yıldızların varlığına tespit etilmiştir. Keşfedilen bu yıldızların arasında yer alan VY Canis Majoris adlı yıldız, bugüne dek gözlemlenebilen kâinattaki en büyük olma özelliğini üzerinde barındırmaktadır. Bu yıldızın çapı ve büyüklüğü ise, devasa ebadıyla oldukça afallatıcı sayılar veriyor. VY Canis Majoris adlı yıldız, dünyanın hayat kaynağı olan güneşin çapından bütün bütününe 2 bin 100 kat daha büyüktür. Bu da, bu yıldızın yanında güneşin küçücük bir nokta gibi görünmesini sağlamaktadır.

3456_sun_and_vy_canis_majoris.svg

Yıldızların genel bir özelliğine bakıldığında hemen hemen tam yıldızlar kendilerini alana getiren muhtelif gazlar ve moleküllerin özelliği sebebiyle etrafa ışık yaymaktadırlar. İnsanlık tarihinde öğrenilen en büyük yıldız olan VY Canis Majoris, âleme en fazla ışık veren yıldızlardan bir tanesidir. Bu devasa ebatlardaki yıldız, bilim dünyasındaki ismi üstündev olan bir yıldız sınıfına dahildir. Bu yıldız sınıfında, büyüklük sayılarıyla usun hudutlarını bir hayli zorlayan yıldızlar bulunur ve bu cins yıldızlar aydınlatma eforu bakımından ele alındığında güneşten milyonlarca kat fazla aydınlatma eforuna sahiptirler.

Çap ve büyüklükleriyle insanoğluna fantastik sayılar sunan üstündev yıldızlarının, ağırlıkları da büyüklükleriyle paralel olarak insanoğlunu bir hayli afallatmaktadır. Öyle ki, bu cins yıldızların kütlesi güneşin ağırlığının bütün 100 katı olabilmektedir. Bu sayı ise, oldukça afallatıcı ve fantastik bir sayı olarak bilimdeki konumunu almıştır.

Üstündevle alakalı oldukça afallatıcı bir nokta ise bu yıldız cinslerinin hayat vakitleridir. Bu mevzuda da devasa yıldızlar afallatmaktadır. Zira uzayın en parlak varlıklarından olan bu yıldızlar hayat vakitleri bakımından oldukça kısa bir ömre sahiptirler. Bu yıldızların ömürleri makro ebatta ele alındığı zaman bu yıldızların vasati ömrü 1 ila 3 sene arasında değişmektedir. Bu da cihan bakımından düşünüldüğünde oldukça kısa bir ömürdür. Bu ömrün sonunda bu yıldızlar ya üstnovaya dönüşür.

3456_vy_canis_majoris_by_rmirandinha

Üstündev yıldızları cihanda genellikle çoklu yıldız sistemlerinde bulunurlar. VY Canis Majoris bu yıldızların aksine tekil bir yıldız özelliğindedir. Bu yıldızın birliktesi ne bir yıldız ne de yıldızsal bir yaradılış bulunur. Cihanin öğrenilen en büyük yıldızı, 1801 senesinde gözlemlenmiştir. Jerome Lalande adlı Fransız bir astronom tarafından ilk kere gözlemlenen bu yıldız, daha sonraki senelerde büyüklüğü sebebiyle başka astronomları kendisine doğru sürüklemiştir. Yarıçapı bütün 3 milyar olan öğrenilen en büyük yıldız çapıyla da us hudutlarını güçler kalitededir. Şayet ki 1000 kilometre sürate sahip bir taşıt VY Canis Majoris’in çevresine bir tur atmak istese, bu turun süresi 1000 seneyi aşmaktadır.

Yazar:Erdoğan Gül

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ