Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Vulva Bölgesinde Sızı ve Kaşıntı Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler

  • 21 Nisan 2021
  • Vulva Bölgesinde Sızı ve Kaşıntı Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler için yorumlar kapalı
  • 287 kez görüntülendi.

Vulva bayan cinsel uzvuna dışarıdan bakıldığında görünen kısma denir ve vulva sızısına, enfeksiyonlardan seks yaralanmalarına ve hormonal rehabilitasyona kadar bir hayli değişik etken neden olabilir. Bu yazıda vulva sızısının ve kaşınmasının bazı muhtemel sebeplerini ve gevşetmenin yolları üzerine bilgiler bulunmaktadır. Vulva Sızı ve Kaşıntı Sebepleri Dış dişi genital bölgesine vulva denir. Vulva bölgesindeki aralıksız sızı, asap […]

Vulva bayan cinsel uzvuna dışarıdan bakıldığında görünen kısma denir ve vulva sızısına, enfeksiyonlardan seks yaralanmalarına ve hormonal rehabilitasyona kadar bir hayli değişik etken neden olabilir. Bu yazıda vulva sızısının ve kaşınmasının bazı muhtemel sebeplerini ve gevşetmenin yolları üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Vulva Sızı ve Kaşıntı Sebepleri

Dış dişi genital bölgesine vulva denir. Vulva bölgesindeki aralıksız sızı, asap bozucu ve teşhis edilmesi güç olan karışık bir meseledir. Vulva sızısının sebebi idiyopatik bilinmez bir sebepten veya emin bozukluklardan dolayı olabilir. Beynelmilel Bayan Cinsel Sağlık Araştırmaları Derneği, Beynelmilel Pelvik Sızı Derneği ve Beynelmilel Vulvovajinal Hastalık Araştırmaları Derneği tarafından kabul edilen vulva sızının sınıflandırılmasına ve terminolojisine göre, değişik vulva sızı cinsleri vardır. Bu cinsler şu biçimdedir:

1- Emin Sebeplerden Kaynaklanan Vulva Sızıları

• Enflamasyon örn. Alg planus, alg sklerozus ve immüno-büllöz bozukluklar
• Enfeksiyon örn., Uçuk ve yineleyen kandidiyaz
• Anormal doku gelişmesi örn. Skuamöz hücreli karsinom ve Paget hastalığı
• Asap sistemi bozuklukları ör. Nöroma, asap zararı ve postherpetik nevralji
• Travmatik yaralanma örn. Doğum sırasında travma ve genital kesim
• Tıbbi bakım veya rehabilitasyonun bir neticeyi olarak örn. Postoperatif, ışınım ve kemoterapi
• Hormonal beceriksizliklerin bir neticeyi olarak örn. Laktasyonel amenore, menopozun genitoüriner belirtiyi ve vulvovajinal atrofi

2 Keskin, Belirlenebilir Bir Neden Olmaksızın Oluşan Vulva Sızıları

Keskin bir sebebi olmadan oluşabilen vulva sızıları en az üç ay süresince sürebilir. Sebepleri arasında şunlar vardır.

Enfeksiyonlar

Gonore, genital herpes, trikomoniyaz ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların yanı gizeme maya enfeksiyonları gibi öteki enfeksiyonlar da yanma hissi ile beraber vulva sızısına ve kaşıntıya neden olabilir. Mantar kandidası, vajinal kandidiyaz olarak da adlandırılan vajinal mantar enfeksiyonlarından mesuldür. Kandida sıradan olarak vajinada bulunur, ancak mayanın balansı bozulduğunda, süratle gelişebilir ve bir enfeksiyona neden olabilir.

Cilt Hastalıkları ve Alerjiler

Vulvayı etkileyebilen, vulva sızısına ve kaşıntıya neden olabilecek bazı cilt şartları şunları kapsar:
• Folikülit: Vulvada kırmızı, ufak ve sızılı şişlikler olarak ortaya çıkar. Saç folikülünün bakteriler tarafından enfekte olması sebebiyle oluşur ve tıraş veya kıyafetlerden sürtünme neticeyi ortaya çıkabilir.
• Kontakt dermatit: Vulva cildi parfümler, kumaşlar veya sabunlar gibi şeyler tarafından tahriş olduğunda ortaya çıkar. Semptomlar vulva sızısı, yoğun kaşıntı, yanma, batma ve kılsızlığı kapsayabilir.
• Bartolin bezi: Cilt altında vajinal sarihliğin iki yanında bulunur. Bu bezler tıkanırsa, vajinal sarihliğe yakın şişmiş bir yumru gibi görünen bir kistin oluşmasına neden olabilir. Bu kist enfekte olursa, vulva sızısına neden olabilecek bir çıban oluşturabilir.
• Alg simpleks chronicus: Kalınlaşmış ve pullu plaklar vulva teninde görünebilir. Bu plaklar uykunuza müdahale edecek kadar kaşıntılı olabilir.
• Alg sklerozus: Cinsel ilişki sırasında yanma, kaşıntı, cilt yırtılması ve sızıya neden olabilecek bir cilt hastalığıdır. Vulvanın teni beyaz, ince ve buruşmuş görünebilir.
• Alg planus: Cildin ağızdaki mukoza çeperlerini sıklıkla etkileyen otoimmün bir hastalıktır. Genital cildi de etkileyebilir, bazen vulva sızı ve kaşıntı, anormal akıntı ve yanmaya neden olabilir.
• Genitoüriner menopoz belirtiyi GSM veya vulvovajinal atrofi: Östrojen dahil seks hormonları eksildiğinde ortaya çıkabilir. Bu genellikle menopoz ve perimenopoz sırasında olur. Semptomlardan kimileri vajinal kuruluk, mesane problemleri, vulva sızısı ve kaşıntı, yanma ve yineleyen idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Seks sırasında da sızı yaşanabilir.
• Vulva intraepitelyal neoplazi: Henüz kanserli olmayan VİN başka bir deyişle anormal hücreler vulvada mevcut olabilir. İnsan papilloma virüsü HPV genellikle VIN’in sebebidir.
• HPV enfeksiyonu: HPVenfeksiyonu da vulva kanserine neden olabilir. Paget hastalığı ve cilt kanseri melanom dahil olmak üzere vulvayı etkileyebilecek başka kanser cinsleri de vardır. Paget’in vulvadaki hastalığı, sütun ve meme de dahil olmak üzere bedenin başka bir bölgesinde kanser varlığını gösterebilir. Vulva kanserinin bulguları arasında vulva sızısı ve kaşıntı, iltihaplanma, yanma, cildin rengindeki farklılıklar ve vulva veya kasıkta bir sızı veya yumru bulunur.

Fiziksel veya Cinsel Yaralanma

Bölgeye fiziksel yaralanma neticeyi vajinal ve/veya vulva sızı büyüyebilir. Yaralanma tıraştan, seks yapmaktan veya doğumdan ikincisi vulva veya vajinaya fiziksel zararın en yaygın sebebidir olabilir. Doğum genellikle ilk çocuklarını veren bayanlar için vajinanın yırtılmasına yol açabilir. Yırtık perine içine uzanabilir makat ve vajina arasındaki alan ve perineal yırtık olarak adlandırılır. Vajinal yırtıkla sonuçlanan cinsel etkinlikten sonra birkaç gün süren vajinal ve vulva sızı oluşabilir. Seks yaparken vajinal yırtık alma ihtimalini artırabilecek bazı etkenler şunlardır:
• Güçlü veya kaba penetrasyon
• Vulvovajinal atrofi
• Vajinal kuruluk
• Vajinal doku zararı veya yara izi
• Sedef hastalığı, egzama ve alg planus gibi cilt bozuklukları
• Kortikosteroidler gibi bazı ilaçlar

Kronik Vaziyetler

Vulvodini, üç ay veya daha uzun bir vakit süresince keskin bir sebebi olmayan vulva sızısının varlığıdır. Vulvodinyaya eşlik eden vulva sızısı ve kaşıntı, seks yapmayı veya uzun vakit oturmayı neredeyse olanaksız hale getirebilir. Vulvodininin bazı muhtemel sebepleri erken fetal gelişimsel anormallikler, bağışıklık veya genetik etkenler, inflamasyon, hormonal etkenler, enfeksiyon, perhiz oksalatları ve nöropatik farklılıklardır.

Adet evveli ve sırasında

Adet yarıyılındaki sızıya dismenore denir. Yarıyıl sızısı genellikle uterus astarında prostaglandin seviyeleri yükseldiğinden, yarıyıl başlamadan hemen evvel başlar. Adet devam ettikçe ve uterus astarı döküldüğünde, prostaglandin seviyeleri geri döner ve yarıyıl süresince vulva sızısında bir eksilmeye yol açar.

Vulva Sızı Rehabilitasyonu

Vulva sızısının rehabilitasyonu sızının sebebine bağlıdır ve bireyden bireye değişir. Bazı rehabilitasyon alternatifleri alttaki gibidir:
• Folikülit genellikle kendiliğindene iyileşir. Genital bölgeyi pak tutarak, sıcak kompres uygulayarak ve bol kıyafetler giyerek iyileşme sürecini süratlendirilebilir.
• Reçetesiz satılan ilaçlar alarak vajinal mantar enfeksiyonunu sıklıkla rehabilitasyon edilebilir. Semptomlar devam ederse uzman bir hekime görünülmesi öneri edilmektedir.
• Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların reçeteli ilaçlarla rehabilitasyon edilmesi gerekir.
• Kontakt dermatit için, tahrişin kaynağını öğreniyorsa, bu maddeden sakınılmalı ve kaşıntı ve sızıyı eksiltmek için soğuk kompres uygulanmalıdır.
• Bir Bartholin bezi çıbanının bir hekim tarafından boşaltılması gerekebilir.
• Alg simpleks kronikus rehabilitasyonu, cildin iyileşmesine izin vermek için kaşıntı çizilme döngüsünü durdurmayı kapsar. Hekim kaşıntıyı gevşetmek için steroid kremler reçete edebilir.
• Alg sklerozusu rehabilitasyon etmek için hekim steroid krem reçete edebilir.
• Alg planusu rehabilitasyon etmek için hekim ilaçlı merhemler veya kremler, doğum hakimiyet hapları, enjeksiyonlar veya vajinal tabletler önerebilir. Bu vaziyetin uzun yarıyıllı takibi ve rehabilitasyonu gerekebilir.
• GSM için bir hayli rehabilitasyon mevcuttur. Cinsel ilişki sırasında vajinal kuruluğu ve vulva sızısını gevşetmek için vajinal yağlayıcılar ve ıslatıcılar kullanabilir. Östrojen terapisini vajinal millete, krem biçiminde de kullanabilir, bu terapi reçete ile yapılabilir.
• Etkilenen cilde krem uygulayarak, operasyon geçirerek veya lazer rehabilitasyonu alarak VIN’i rehabilitasyon edebilir. HPV aşısı VIN’in önlenmesine destekçi olabilir.
• Vulva kanseri rehabilitasyonu, kanserin aşamasına bağlıdır. Kanserli dokuyu çıkarmak için operasyon gerekebilir. Operasyonla beraber kemoterapi ve/veya ışınım terapisine de lüzum olabilir.
• Bir hekim doğum sırasında alana gelen ciddi vajinal yırtığı dikebilir. Ayrıca yırtık ve kesiklerden gelen vulva sızısını eksiltmek için reçetesiz satılan sızı kesicileri de alınabilir. Genital bölgede kokulu veya sert mahsuller kullanmaktan sakınmalı, vajinanın içinde rastgele bir mahsul kullanmaktan sakınmalı ve gerekirse oturmak için yumuşak için bir yastık kullanılmalıdır.
• Dismenore rehabilitasyonu için hekim sızı kesiciler veya hormonal doğum hakimiyeti önerebilir. Egzersiz yapmak ve bol ölçüde uyku almak gibi hayat stili farklılıklarının yapılması da destekçi olabilir.
• Vulvodini için ilaç, biofeedback rehabilitasyonu, yerel anestezikler, asap blokları, pelvik taban egzersizleri ve cerrahi dahil olmak üzere muhtelif rehabilitasyon alternatifleri vardır. Rehabilitasyonların ana odağı vulva sızısının semptomlarını rahatlatmaktır.

Ne Zaman Hekime Gidilmelidir?

Vulva sızı varsa, hekime danışılmalıdır ve gerekiyorsa hekim uzman bir jinekoloğa yönlendirebilir. Hekim tetkiki esnasında vulva sızısının sebebini bulmak için gereken Vulva Bölgesinde Ağrı ve Kaşıntı Hakkında Bilinmesi Gerekenlertestleri yapacaktır. Bakteriyel veya maya enfeksiyonları, uçuk, GSM, cildin prekanseröz şartları ve diyabet dahil tıbbi mevzular rehabilitasyon edilebilir. Hekim tetkik esnasında bulguları sorarak sızıya yol açıp açmadığını bilmek için pamuklu bir bez kullanarak vulvaya hafifçe değebilir. Vajina ve vulvalarını araştırabilir ve vajinal pH, ıslak bağlar, Gram kiri, mantar kültürü veya polimeraz zincir tepkini testleri gibi testleri isteyebilir.

Vulva Sızısı İçin Konutta Sınanacak Uygulamalar

Vulva sızısını gevşetmek için konutta bazı uygulamalar sınanabilir. Konutta sınanabilecek uygulamalar şu biçimdedir:
• Vulva sızısını ve kaşıntıyı gevşetmek için, soğuk kompresleri doğrudan dış genital bölgeye yerleştirmek.
• 5-10 dakika süresince koloidal yulaf ezmesi veya Epsom tuzu katılmış soğuk veya ılık su ile kompres yapmak
• Naylondan yapılmış dar iç çamaşırı giymeyin. Bunun yerine, pamuktan yapılmış gevşek iç çamaşırı giymemek
• Sıcak küvetlere veya sıcak banyolara girmemek
• Deodorant pedleri veya tamponları kullanmaktan sakınmak
• Vulva bölgesini zarifçe yıkamak
• Bisiklet de dahil olmak üzere vulvaya fazla baskı uygulayan faaliyetlerden sakınmak
İlk evvel hekime danışmadan reçetesiz ilaçlar kullanmamak veya konutta rehabilitasyonlardan sakınmak ehemmiyetlidir. Hekim bulgularınızı değerlendirdiğinde, sızıyı idaremeye destekçi olmak için rehabilitasyon önerebilir.

Vulva Sızısı Nasıl Önlenir?

Vulva sızısı ve kaşıntı çok muhtelif sebeplerle ortaya çıkabilir. Vulva ile alakalı meseleleri önlemeye destekçi olmak için bazı şahsi bakım ihtiyatlarını takip edilebilir. Vulvayı ılık su ile durulayıp kuruyana kadar hafifçe vurarak iyi hijyen sağlanmalıdır. Külotlu çorap ve dar iç çamaşırı veya pantolon giymek semptomları daha da makûslaştırabilir. Kokulu tuvalet kağıdı veya parfümlü sabun kullanmaktan sakınılmalı ve talk pudrası, sprey veya duş jeli kullanmaktan sakınılmalıdır. Plastik kaplamalı veya deodorantlı tamponlardan ve pedler kullanmamaya itina gösterilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
maltepe escortümraniye escort