Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Volkanlar Hangi Vasıtalar Takviyesiyle Araştırılır

  • 21 Haziran 2021
  • Volkanlar Hangi Vasıtalar Takviyesiyle Araştırılır için yorumlar kapalı
  • 57 kez görüntülendi.
Volkanlar Hangi Vasıtalar Takviyesiyle Araştırılır

Öbür bilim adamları cinslerinden değişik olarak, volkanologlar, çalıştıkları şeyin içine ilk elden bakma maharetleriyle hudutludurlar. Bilgi vermek için bir dizi taşıt kullanıyorlar. Son derece alıngan olan bu vasıtalar, zelzele etkinliğinden volkanın yüzeyindeki meyillere, volkanlar tarafından dağılan gaz cinslerine kadar her şey üzerinde sekmeler bulundurmalarını sağlar. Kaya misallerinin ve hatta akan lavların bir araya gelmesi volkan bilimcinin işinin […]

Volkanlar Hangi Araçlar Yardımıyla İncelenirÖbür bilim adamları cinslerinden değişik olarak, volkanologlar, çalıştıkları şeyin içine ilk elden bakma maharetleriyle hudutludurlar. Bilgi vermek için bir dizi taşıt kullanıyorlar. Son derece alıngan olan bu vasıtalar, zelzele etkinliğinden volkanın yüzeyindeki meyillere, volkanlar tarafından dağılan gaz cinslerine kadar her şey üzerinde sekmeler bulundurmalarını sağlar.
Kaya misallerinin ve hatta akan lavların bir araya gelmesi volkan bilimcinin işinin standart bir parçasıdır. Rastgele bir volkanolog tarafından kullanılan en temel taşıt, laboratuvar tahlili için magmatik kayaç misallerini kırmak için kullanılan kolay bir kaya çekicidir. Öbür misaller bir delgi kullanarak volkanın çekirdeğine bir araya gelir. Volkanın yanlarındaki kayaların nasıl oluştuğunu ve içinde ne cins bir magmanın aktığını kavrayarak, bilim adamları genellikle bu volkan içindeki süreçlerin nasıl çalıştığını, ne sıklıkla patladığını ve en fazla ne cins döküntü olduğunu kavrayabilirler.

Sismik Monitörler
Volkanlar ve çevresindeki alan zelzele etkinliğinin sıcak bir yatağıdır ve zelzele ölçüsündeki çoğalış, yanaşan patlamaların bir göstergesi olabilir. Sismometreler veya seimograflar zelzeleleri tespit eder ve kaydolur. Bu sofistike makineler, bir zelzelenin şiddetini, eskalasyonunu ve merkezlerini başka bir deyişle faaliyetin başlangıç noktasını ölçer. Büyük Hawaii Adası’nın 60’dan fazla sismik izleme istasyonu vardır.
Termal Görüntüleyiciler
Bilim adamlarının bir volkanın içinde görünmesi imkânsız olduğu için, bir volkanın yaydığı ısının resimlerini sürüklemek için termal kameralar kullanıyorlar. Görüntüler hangi lav akıntılarının daha sıcak, daha yeni ve daha serin ve daha yaşlı olduğunu gösterir.

Volkanik Gazların İzlenmesi
Bilim adamlarının, volkanın meylinin açısındaki minik farklılıkları ölçmek için bir meyil ölçer olarak adlandırılan bir makine kullanırlar, bu da yüzeyde bir gaz çıkmasına neden olabilecek bir gaz birikmesi anlamına gelebilir. Bu farklılıklar göz ile görülemeyecek kadar miniktir, ancak yeniden de bir patlamanın yakın olduğunu gösterebilir. Küresel konumlandırma sistemi aygıtları ve ölçüm teçhizatı, gaz birikmesi sebebiyle dağlardaki minik farklılıkları da ölçebilir. Volkanologlar ayrıca, volkan tarafından dağılan gazların ışığı nasıl etkilediğini ölçmek için bir spektrometre olarak adlandırılan bir makine kullanırlar. Bir gaz deliğinin üzerindeki ışığa katlanarak, volkanın hidrojen sülfit veya karbon ve sülfür yaydığını söylerler. Hidrojen sülfür erüpsiyonun bir işareti olabilir, karbon ve sülfür ise çoğalmış lav akışını gösterebilir.

Volkanlar Hangi Araçlar Yardımıyla İncelenirYer Hareketleri
Küresel Konumlandırma Uydu olarak adlandırılan ve kısaca GPS olarak belirlenen makine ve Elektronik Mesafe Ölçümü olarak adlandırılan kısaca EDM olarak belirlenen makine ayrıca, standart tesviye aygıtları volkanın zemin yaradılışındaki farklılıkları ölçmektedir.
Radar Haritalaması
Uçaklar veya uydular tarafından taşınan radar aygıtları, volkanın yüzeyinde detaylı, üç ebatlı haritalandırma yapar. Bu görüntüleri kullanarak, volkan bilimciler magma veya balçık kaymalarının akış modellerini varsayım edebilir. Bu görüntüler ayrıca, yerel vazifelilere bir tahliye vaziyetinde tahliye tasarılarının tanımlanmasında takviyeci olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ