Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz “Lviv” Nasıl Bir Şehirdir?

  • 03 Ekim 2021
  • Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz “Lviv” Nasıl Bir Şehirdir? için yorumlar kapalı
  • 32 kez görüntülendi.
Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz “Lviv” Nasıl Bir Şehirdir?

Lviv, Doğu Avrupa ülkelerinden Ukrayna‘da bulunan bir şehirdir. Ülkenin en sihirk şehirleri arasında yer alan Lviv, Ukrayna’nın batı bölgesinde yer alır. Ülkenin 2013 senesinde yaşadığı iç savaş tehlikesi sırasında kilit bir ehemmiyete sahip olan şehir, hadise yaşanmayan ender yerlerden biri idi. Özellikle Kırım’ın ilhakı neticesinde Rusya yanlısı Ukraynalılar laf konusu bölgenin Rus topraklarına katılması gerektiğini […]

Lviv, Doğu Avrupa ülkelerinden Ukrayna‘da bulunan bir şehirdir. Ülkenin en sihirk şehirleri arasında yer alan Lviv, Ukrayna’nın batı bölgesinde yer alır. Ülkenin 2013 senesinde yaşadığı iç savaş tehlikesi sırasında kilit bir ehemmiyete sahip olan şehir, hadise yaşanmayan ender yerlerden biri idi. Özellikle Kırım’ın ilhakı neticesinde Rusya yanlısı Ukraynalılar laf konusu bölgenin Rus topraklarına katılması gerektiğini korunmuş ve bu yarıyılda onlarca insan yaşanan çatışmalar neticesinde hayatlarını yitirmiştir. Bu yarıyılda özellikle Ukrayna’nın doğusunda yer alan şehirler, Ukrayna halkının hayatını oldukça zorlaştıracak şekilde karmaşık bir hale gelmiştir. Ancak Lviv gibi batı yakasında yer alan şehirler ise oldukça sakin kalmayı muvaffak olmuştur. Ukrayna toprakları araştırıldığı vakit, ülkenin doğusu ile batısı arasında ciddi bir siyasi düşünce farklılığı mevcuttur. Batı hattında kurulu olan şehirlerde Avrupa ve dolayısıyla Avrupa Birliği yanlılığı laf konusu iken, doğuda Rusya yanlıları ağırlıktadır. Her ne kadar günümüz itibari ile çatışmalar sona erse de Ukrayna fiili anlamda Kırım üzerindeki dominantlığını yitirmiştir. Milletler arası anlamda rastgele bir karşılığı olmasa da Kırım artık Rus bayraklarının göndere çekildiği bir yer haline gelmiştir.

KVizesiz Seyahat Edebileceğiniz ırım’ın kaybı sonrasında daha da ehemmiyetli lokasyon haline gelen Lviv, ülkenin Avrupa’ya açılan kapısı konumundadır. Bunun sebebi, şehrin Avrupa Birliği azası Polonya’ya oldukça yakın olması ve de kültürel olarak Avrupa izlerinin sıklıkla görülmesidir. Ülkenin en ehemmiyetli şehirleri arasında yer alan Lviv, yaklaşık olarak 800 bin kişinin ikamet ettiği ehemmiyetli bir yerdir. Şehir ülkenin kültürel anlamda başkenti olarak adlandırılabilecek kadar teçhizatlı olduğundan son derece turistiktir. Dünyanın en eski toprakları arasında yer alan Avrupa toprakları, gizeme dışı tarihe sahiptir. Bugün Ukrayna’nın yer aldığı topraklar da Asya’dan çok Avrupa toprağı olarak kabul edilir. Bunun en ehemmiyetli sebebi, bölgenin coğrafi olarak iki kıta arasında yer alması ve de hangi kıtaya ait olduğunun bütün olarak tanımlanamaması. Ayrıca kültürel olarak Ukrayna Asya ülkelerinden çok farklıdır ve daha Avrupalıdır. Lviv de bunların en ehemmiyetli örneklerindendir. Resmi olarak 1240 senesinde kuruluşmuş olan Lviv, her yarıyıl için bölgede stratejik bir ehemmiyete sahip olmuştur.

Günümüz itibariyle Ukrayna toprağı olsa da Lviv, tarih süresince birçok uygarlığa konut sahipliği yapmıştır. Bunlar arasında en ehemmiyetli olanı kuşkusuz, Polonya Krallığı’dır. Uzun bir müddet Polonya Krallığı’nın bir parçası olmuş olan Lviv, Polonya kültürünün etkisinde kalmıştır. Bu etkinin günümüze dek uzandığını söyleyebiliriz. Bu da şehri bütün bir Avrupa şehrine dönüştürür. Lviv, son seneler son derece turistik bir şehir haline gelmiştir. Birçok yabancı turist bölgeyi ziyaret etmektedir. Bunlar arasında çoğunluğu Cinskler oluşturmaktadır. Cinsk yurttaşlarının Ukrayna’ya vizesiz seyahat edebiliyor olması bunda kilit bir rol oynar. Haftanın her günü Lviv İstanbul arası tarifeli seferler düzenlenmektedir. Birçok milli havayolumuz bu rotada hizmet sunar.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ