Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Virütik Bir Hastalık Olan Uçuk Ne Kadar Yaygındır, Tetikleyicileri Nelerdir?

  • 24 Nisan 2021
  • Virütik Bir Hastalık Olan Uçuk Ne Kadar Yaygındır, Tetikleyicileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 172 kez görüntülendi.

Uçuklar dudaklarda görülen asap bozucu minik kabarcıklardır. Çoğu çocuklukta maruz kalınan yaygın ve oldukça bulaşıcı herpes simpleks virüsünden kaynaklanır. Uçuklara tıpta oral uçuk veya herpes labialis denir. Uçuklar oldukça bulaşıcı olsa da, genellikle ciddi değildir. Sıhhatli insanlarda uçuklar genellikle bir ila iki hafta içinde kendiliğindene yok olur. Uçuklar yaygındır ama bir hayli şahısta hiç çıkmaz […]

Uçuklar dudaklarda görülen asap bozucu minik kabarcıklardır. Çoğu çocuklukta maruz kalınan yaygın ve oldukça bulaşıcı herpes simpleks virüsünden kaynaklanır. Uçuklara tıpta oral uçuk veya herpes labialis denir. Uçuklar oldukça bulaşıcı olsa da, genellikle ciddi değildir. Sıhhatli insanlarda uçuklar genellikle bir ila iki hafta içinde kendiliğindene yok olur. Uçuklar yaygındır ama bir hayli şahısta hiç çıkmaz veya rastgele bir bulgu göstermez. Bedeninde virüs olan bireylerin takribî yüzde 20 ila 40’ında uçuk büyür. Uçuk senede birkaç kez veya ömür boyu yalnızca bir veya iki kez çıkabilir fakat görülme sıklığı bireyden bireye değişir.

Uçuktan Kimler Etkilenir?

Virütik Bir Hastalık Olan Uçuk Ne Kadar Yaygındır, Tetikleyicileri Nelerdir?Uçuklar dudaklarda ve etrafında oluşan minik, akışkan dolu kabarcıklardır. Kabarcıklar geçtikten sonra, ortaya çıkan yara üzerinde bir kabuk oluşur. Uçuklar, yara görülmese dahi bulaşıcıdır, genellikle iz vazgeçmeden iki ila dört hafta içinde iyileşir. HSV Herpes Simplex Virüs enfeksiyonu için bir rehabilitasyon yoktur ve su toplu kabarcıklar tekerrür çıkabilir. Antiviral ilaçlar uçukların daha süratli iyileşmesine takviyeci olabilir ve yineleme sıklığını eksiltebilir. Her yaştan insana, uçuklara neden olan virüs bulaşabilir. Bir Hayli insan çocukluk yarıyılında virüse maruz kalmaktadır. Rastgele bir yaşta uçuk çıkarmak muhtemeldir ancak uçuk geçirme kaderi 35 yaşından sonra eksilir. 5 yaşın altındaki çocukların ağızlarında da uçuk çıkabilir ve lezyonlar genellikle pamukçuk yaralarıyla karıştırılır. Aft gibi ağızdaki minik yaralar yalnızca mukoza çeperindedir ve herpes simpleks virüsünden kaynaklanmaz.

Uçuk Bulguları Nelerdir?

Uçuklar genellikle birkaç düzeyden geçer:
Sızlama ve kaşıntı: Uçuğun ilk işareti, genellikle dudakların üzerinde veya etrafında karıncalanma, yanma veya kaşıntı hissidir ve uçuk çıkmadan takribî 12-24 saat evvel başlar.
Kabarcıklar: Akışkan dolu minik kabarcıklar tipik olarak dudakların dış kenarının surat teniyle buluştuğu hudut süresince çıkar. Uçuklar ayrıca burun etrafında veya yanaklarda da ortaya çıkabilir. Kabarcıklar oluştukça bölge kırmızı, şiş ve sızılı hale kazanç.
Sızdırma ve kabuklanma: Minik kabarcıklar birleşebilir ve patlayabilir, 2-3 gün süresince, kabarcıklar duru veya hafif sarı olan akışkan sızdırır. Uçuk ortaya çıktıktan takribî 4-5 gün sonra kabuklanır ve kabuklar dökülür, iyileştikçe çatlayabilir veya kanayabilir. Daha sonra kabuk düşer, birkaç gün süresince klasikten azıcık daha pembe veya kırmızımsı olabilecek bir cilt ortaya çıkar.
Bulgu ve belirtiler, uçuğun ilk çıkmasına ve yinelemesine bağlı olarak değişir. Birkaç gün sürebilirler ve uçuğun tamamen iyileşmesi genellikle 1-2 hafta sürebilir. İlk kere çıkaran bireylerde uçuk daha şiddetlidir. İlk kez ortaya çıkması sırasında, bazı insanlar ateş, acıyan, aşınmaya uğramış diş etleri, boğaz sızısı, adale sızıları, şişmiş lenf düğümleri gibi tecrübeler yaşar. Nüksler her seferinde aynı noktada görülür ve ilk salgından daha az şiddetli olma meylindedir.

Uçuğun Nedeni Nedir?

Uçuklara neden olanlar herpes simpleks virüslerinin HSV belli cinsleridir. HSV-1 son derece yaygın ve bulaşıcıdır. Paylaşılan tabak, kaşık, çatal, kadeh gibi eşyaların, jilet ve havluların yanı gizeme öpüşme, HSV-1’i yayabilir. Şahıslar HSV-1 ile enfekte olup olmadığını öğrenemeyebilir zira HSV-1’e maruz kalma bulguları genellikle hafiftir. Çocuklarda bazen HSV-1’e ilk maruz kaldıklarında ağızlarının içinde ve etrafında minik kabarcıklar büyür. HSV-1 ile enfekte olduktan sonra virüs asla kaybolmaz. Yüzdeki trigeminal gangliyon ismi verilen bir grup asap hücresinde uykuda inaktif kalır ve daha evvel olduğu gibi aynı yerde başka bir uçuk olarak ortaya çıkabilir. Tetiklendiğinde veya aktive edildiğinde virüs uyanır ve asaplar aracılığıyla uçuğun büyüdüğü dudaklara taşınır. Bir şahısta uçuğu tetikleyen şey, başka bir şahısta uçuk çıkmasına neden olmayabilir. HSV-1 olan bazı insanlarda asla uçuk çıkmaz. Uçuk, alttaki gibi muhtelif etmenler tarafından aktive edilebilir:
*Menstrüasyon veya gebelik sırasındaki hormonal farklılıklar
*Güneş ışığına ve esintiye maruz kalma
*Viral enfeksiyon veya ateş
*Menstrüasyonla alakalı olanlar gibi hormonal farklılıklar
*Stres fiziksel veya duygusal
*Bitkinlik
*Bağışıklık sistemindeki farklılıklar
*Zararlı, kuru veya çatlamış dudaklar
HSV-2 genellikle genital herpesten mesuldür. Hem HSV-1 hem de HSV-2 surat bölgesinde veya cinsel uzuvlarda yaralara neden olabilir. Uçuklara neden olan virüs bulaşmış çoğu insan asla bir semptom geliştirmez. Uçuklar sızdıran kabarcıklara dönüştüğünde daha bulaşıcıdır ama kabarcıklar olmasa dahi virüs başkalarına bulaşabilir. Oral seks sırasında HSV-1 cinsel uzuvlara, HSV-2 ise dudaklara geçebilir.

Tehlike Etkenleri Nelerdir?

Dünya çapında erişkinlerin takribî yüzde 90’ı hiç enfeksiyon bulgusu yaşamamış olsa dahi Virütik Bir Hastalık Olan Uçuk Ne Kadar Yaygındır, Tetikleyicileri Nelerdir?uçuklara neden olan virüsün ispatlanması için yapılan testlerde pozitif çıkarlar. Bağışıklık sistemleri cılız olan insanlarda virüsten kaynaklanan karmaşıklık tehlikeyi daha yüksektir. Karmaşıklık tehlikesini artıran tıbbi vaziyetler ve rehabilitasyonlar şunlardır:
*HIV/AIDS
*Şiddetli yanıklar
*Egzama
*Kanser kemoterapisi
*Uzuv nakillerinde kullanılan, uzvun yalanlanmasını yasaklayan ilaçları
Hem HSV-1 hem de HSV-2 parmaklara dağılabilir. Bu tip enfeksiyonlara genellikle herpes whitlow denir. Bir çocuk emdiği zaman enfeksiyonu baş parmağına aktarabilir.

Uçuk Nasıl Önlenebilir?

Uçuk sık çıkıyorsa veya şahsın ciddi karmaşıklık tehlikeyi yüksekse, hekim kumpaslı olarak alınması için antiviral bir ilaç reçete edebilir. Güneş ışığı nüksü tetikliyor gibi görünüyorsa uçuğun çıktığı yere güneş kremi uygulanabilir. HSV-1 ile enfekte olmaktan sakınmak için uçuk olan insanların çevresinde tedbirler alınmalıdır. Uçukların değişik insanlara veya bedenini değişik bölgelerine dağılmasını önlemek için alttaki tedbirlerden kimilerini sınanabilir:
*Kabarcıklar varken başkalarıyla cilt temasından sakınılmalıdır. Kabarcıklardan akışkanlar sızdığında virüs daha basit dağılır. Uçuk olan biriyle öpüşmekten, yakın temastan ve oral seks yapmaktan sakınılmalıdır.
* Havlu, tıraş bıçağı, tabak, çatal bıçak ekibi, dudak kremi veya dudak boyası gibi eşyaların paylaşılmasından sakınılmalıdır. Uçuk kabarcıkları varsa virüs kullanılan mutfak eşyalarına, havlulara, dudak kremlerine ve başka eşyalara geçebilir.
*Eller pak yakalanmalıdır. Uçuk çıktığında şahıslar dudaklara, gözlere veya cinsel uzuvlara, değişik insanlara, özellikle bebeklere değmeden evvel ellerini dikkatlice yıkamalıdır ve uçuk tamamen iyileşinceye kadar bebekler öpülmemelidir.

Uçuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Daha evvel uçuk geçirildiyse muhtemelen karıncalanma hissi, ardından dudaklarda veya etrafında kızarıklık, şişme ve kabarcıklar gibi bulgular fark edilecektir. Tanı için hekime gidilebilir fakat uçuk varsa hekime gitmek her zaman zorunlu değildir. Uçuklar genellikle rehabilitasyon olmadan geçer. Alttaki gidişatlarda hekime danışılmalı ve rehabilitasyon alınmalıdır:
*Cılız bir bağışıklık sistemi varsa
*Uçuklar iki hafta içinde iyileşmezse
*Semptomlar şiddetliyse
*Sık sık nüks ediyorsa
*Gözlerde tahriş varsa
Uçuk sebebiyle hekime gidildiğinde hekim muhtemelen etkilenen bölgeye bakarak uçuk olup olmadığını söyleyebilir. Herpes simpleks virüsünün varlığını test etmek için uçuktan bir sürüntü alınabilir.

Uçuklar Nasıl Rehabilitasyon Edilebilir?

Uçuktan kurtulmak azıcık zaman alsa da bazı ilaçlar iyileşme müddetini kısaltabilir ve semptomları daha az sızılı hale getirebilir. Uçuk rehabilitasyonları şunları kapsar:
Reçetesiz satılan ilaçlar: Doğrudan uçuğa uygulanabilen reçetesiz kremler veya merhemler satın alınabilir. Bu ilaçlar iyileşme müddetini kısaltmaya ve semptomları gevşetmeye takviyeci olabilir. Bu kremlerin karıncalanma veya kaşıntı fark edildiğinde kullanılması daha tesirlidir, uçuğun ortaya çıkmasını önleyebilir.
Oral antiviral ilaç: Hekim ağızdan alınacak antiviral bir ilaç reçete edebilir.
İntravenöz IV antiviral ilaç: Değişik ilaçlar işe yaramıyorsa hekimin IV damar içine yolla uygulanacak bir antiviral ilaç reçete etmesi gerekebilir. Bu gidişatta hekim hastasını rehabilitasyon süresince yakından izleyecektir.
Uçuk tatsız bir vaziyet olsa da bazı yollarla hafifleme sağlanabilir. HSV-1 ile zati temas edildiyse uçuk çıkma tehlikesini eksiltmek veya uçukların idarenmesine takviyeci olmak için şunlar yapılabilir:
*Sıhhatli kalmaya çalışmak: Sıhhatli kalmaya çalışmak ehemmiyetlidir, hastalanıldığında ateşin yükselmesi uçuğu tetikleyebilir.
*Yeterince dinlenmek: Bitkinlik bağışıklık sistemini zayıflatır ve hasta olma ihtimalini artırır.
Sızı kesiciler almak: Çok fazla acı çekiliyorsa, hekim doğrudan uçuğa uygulanabilecek lidokain gibi reçetesiz topikal bir sızı kesici önerebilir. Rahatsızlığı gevşetmek için ağız yoluyla asetaminofen veya ibuprofen de alınabilir.
Güneş kremi ve SPF etkenli dudak kremi kullanmak: Uçuk iyileşirken güneş yanığı olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, SPF güneş koruma etmeni 30 olan bir dudak gözetici ile her gün dudakları gözetmek uçukların çıkmasını önleyebilir.
Asidik yiyeceklerden sakınmak: Portakal suyu, domates ve değişik asidik besinler uçuğu şiddetlendirebilir.
Serin bir kompres uygulamak: Uçuğu yatıştırmak için serin, nemli bir bez kullanılabilir, gün süresince birkaç kez uygulanabilir. Uçuğun başkalarına dağılmaması için kullanıldıktan sonra havlular yıkanmalıdır.

Uçuklarla İlişkili Karmaşıklıklar Nelerdir?

Uçuklardan kaynaklanan karmaşıklıklar ender olmakla beraber şunları kapsayabilir:
Göz enfeksiyonları: Herpes simpleks virüsü HSV-1, birisi uçuğa ve ardından gözlerine değdiğinde göze dağılabilir. HSV-1 göze dağılırsa, korneanın potansiyel olarak ciddi bir enfeksiyonu olan HSV keratitine neden olabilir. Şiddetli ve yineleyen enfeksiyonlar görme meselelerine ve âmâlığa neden olabilir.
Genital uçuklar: HSV-1, oral seks yoluyla cinsel uzuvlara dağılabilir, cinsel uzuvlar veya makat üzerinde siğiller veya ülserler üretebilir. İnsanlar bazen oral herpes olarak adlandırsa da, HSV-1, genital herpes hadiselerinin çoğuna neden olan cinsel yolla bulaşan virüs olan HSV-2 ile aynı değildir.
Bazı insan grupları için uçuklar ciddi karmaşıklıklara yol açabilir. Alttaki şahıslar uçuk varsa şipşak tıbbi rehabilitasyon görmelidir:
Yenidoğanlar: 6 aylıktan minik bebeklerde yüksek ateş ve nöbet gibi karmaşıklıklar büyüyebilir zira bağışıklık sistemleri bütün olarak büyümemiştir.
Virütik Bir Hastalık Olan Uçuk Ne Kadar Yaygındır, Tetikleyicileri Nelerdir?İmmün sistemi baskılanmış insanlar: Virüs cılız bağışıklık sistemi olan bireylerde omurilik ve beyin gibi uzuvları da etkileyebilir, herpes simpleks virüsü ensefalite beynin şişmesine ya da cerahatine yol açabilir. Bir şahısta HIV varsa veya kemoterapi görüyorsa uçuk daha şiddetli olabilir ve geçmesi daha uzun sürebilir.
Egzaması olan insanlar: Herpes simpleks virüsü erişkinlerde ve egzaması olan çocuklarda egzama herpeticum ismi verilen yaşamı tehdit eden bir enfeksiyona neden olabilir. Egzaması olan birisi uçuk çıkarırsa hemen hekimini görmelidir.
Uçuk çıkaran insanların çoğunluğu onunla yaşamayı ve onu idaremeyi bilir. Sıhhatli insanlarda uçuklar genellikle bir ila iki hafta içinde arınılır ve kalıcı tesirleri yoktur fakat minik bebeklerde, bağışıklığı baskılanmış bireylerde ve egzamalı bireylerde uçuklar yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
maltepe escortümraniye escort