Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Victoria Gölü ve Özellikleri

  • 29 Eylül 2021
  • Victoria Gölü ve Özellikleri için yorumlar kapalı
  • 40 kez görüntülendi.
Victoria Gölü ve Özellikleri

Victoria Gölü Ekvator’un güneyinde ve doğu Afrika platosunda bulunan Kenya, Uganda ve Tanzanya hudutları içerisinde yer alan, Superior Gölü’nden sonra dünyanın 2. en büyük tatlı su gölüdür. Kagera, Victoria Gölnamı besleyen en büyük ve en ehemmiyetli akarsudur. Kagera’nın kuzeyinde Katonga da Victoria Gölü’ne su taşır. Victoria Gölü, Nil Nehri’nin su lüzumunun çok büyük bir kısmını […]

Victoria Gölü Ekvator’un güneyinde ve doğu Afrika platosunda bulunan Kenya, Uganda ve Tanzanya hudutları içerisinde yer alan, Superior Gölü’nden sonra dünyanın 2. en büyük tatlı su gölüdür.

Kagera, Victoria Gölnamı besleyen en büyük ve en ehemmiyetli akarsudur. Kagera’nın kuzeyinde Katonga da Victoria Gölü’ne su taşır. Victoria Gölü, Nil Nehri’nin su lüzumunun çok büyük bir kısmını karşılamaktadır. 1958 senesinde İngiliz bir kaşif olan, John Hanning Speke tarafından görüldüğünde, büyüleyici ve devasa görüntüsü ile kendine hayran vazgeçen bu göle, uygun olacağını düşündüğü İngiltere kraliçesi Victoria’nın ismini verdi. Daha evvelleri bu gölşöhret ismi, Ukerewe olarak öğrenilirdi. Gölşöhret ayrıntılı araştırması 1901 senesinde Sir William Garstin tarafından yapıldı.

6320_bariloche-_argentina2

Yapılan bu araştırmalar neticesinde, Victoria Gölü’nün uzunluğu 337 kilometre, genişliğinin ise 240 kilometre olduğu tanımlandı. Denizden yüksekliği 1.115 m olan gölşöhret havzasının surat ölçümü 69.400 km2’dir. En derin yeri 84 m olarak tanımlanmıştır. Vasati derinliği 40m etrafındadır. Afrikanın en büyük gölü olan Victoria Gölü’nün kıyı kesimleri, birbirinden çok değişik özellikler göstermektedir. Bazı kesimlerde 90-100mlik uçurumlar yer alırken, bazı bölgelerinde ise bataklıklar bulunmaktadır. Bataklık etrafı genelde papirüs ve dikenli ağaçlarla çevrilidir. Kenya topraklarında ise 25kmlik Victoria koyu bulunur. Gölde 200 çeşit belki daha fazla balık bulunmaktadır. Ekonomik açıdan özellikle Tanzanya ve Ugandaya büyük katkı sağlar. En bedelli balık türlerinden olan Tilapia”dır, tatlı su levreğine benzeyen bu balık, millete en çok hasılat sağlayan balıktır. Bölge milletinin başlıca gıdayı olarak da öğrenilmektedir.

Victoria Gölü’nde pek çok isme bulunmaktadır. Bu adalardan en büyüğü, gölşöhret güneydoğusunda bulunan, evvelden göle de ismini veren Ukerewe adasıdır. Sese Adaları da en az Ukerewe adası kadar ehemmiyet taşır. Bu adalara erişim için yük ve insan taşıyan, buğulu gemiler kullanılmaktadır. En büyük körfezleri arasında Emin Paşa körfezi ve Speke ile Kovirondo kazanç.

6320_96645-004-1d6e5e4aEn ehemmiyetli limanları da Kenyada Kisumuku, Tanzanya’da Mwanza ve Bukaba, Ugandada ise Bell ve Bukutatadır. Victoria Gölü etrafında millet, genellikle kahve ve pamuk yetiştir. Bazı bölgelerde şeker kamışı ve öteki sebze, meyve yetiştiriciliği yapan bireylerde vardır. 62 adadan oluşan ve gölşöhret kuzey batısında bulunan Sese adalarında yoğun popülasyona sahip olan millet, balıkçılıkla geçinmektedir. Bundan 20 sene kadar evvel araştırma emelli göle vazgeçilen bir çeşit tatlı su levreği, ekolojik balansı bozarak, gölde yaşayan pek çok cinsi yok etmiştir. Ama ulusun çok büyük bir çoğunluğu bu balığı avlayarak uyumunu sağladığı için yok olan balık cinslerini pek de düşünmemektedir. Victoria Gölşöhretin düz ve nebat örtüsü çok az olan kuzey kısımlarında ise çok fazla mesken alanı yoktur. Genel olarak bölgede yaşayan millet Bantu dillerini konuşur, bölgesel olarak değişiklik gösteren Bantu dillerinin değişik lehçeleri vardır. Victoria gölü, Victoria nyanza diye de öğrenilir. Batı ve doğu Rift vadilerinin arasında kalan Victoria gölşöhretin Nile dökülen bölgesine de, Ripon Falls denir.

Uganda’nın Jinja bölgesinde bulunan Owen çağlayanına, uzun süren araştırmalar neticeyi ve pek çok mühendisin bir arada çalışarak projesini hazırladığı, hidroelektrik enerji sağlayan bir baraj yapıldı. Bu barajın imalinden sonra, Victoria Gölü devasa bir su ambarı vazifesini üstlendi. Gölşöhret şu anki su toplama havzasındaki su ölçüyü alanı, takribî 238.000 km2 ile 239.000km2 yi bulmaktadır. Göl suyunun özellikleri araştırıldığında, PH sertliği 7.1 ile 9 arasında değişmektedir. Üst yüzeyde sıcaklık 24 derece, derin bölgelerde ise 22 derece etrafındadır. Afrika’nın can damarı olan Nil?Nehri, Victoria Gölü sayesinde surat senelerdir Afrikaya hayat vermektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ