Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Varşova Nasıl Bir Şehirdir?

  • 05 Temmuz 2021
  • Varşova Nasıl Bir Şehirdir? için yorumlar kapalı
  • 130 kez görüntülendi.
Varşova Nasıl Bir Şehirdir?

Varşova, Doğu Avrupa ülkelerinden ve aynı zamanda da Avrupa Birliği’ne 2004 senesinde bütün aza olan Polonya’nın en ehemmiyetli ve en popüler şehridir. Varşova, aynı zamanda da Polonya’nın başşehri ve bir öbür ifadeyle politik merkezidir. Polonya’nın en ehemmiyetli ve en refah mesken yerleri arasında yer alan Varşova, Avrupa kıtası üzerinde yer alan en daha önceki şehirlerden biridir. […]

Varşova, Doğu Avrupa ülkelerinden ve aynı zamanda da Avrupa Birliği’ne 2004 senesinde bütün aza olan Polonya’nın en ehemmiyetli ve en popüler şehridir. Varşova, aynı zamanda da Polonya’nın başşehri ve bir öbür ifadeyle politik merkezidir. Polonya’nın en ehemmiyetli ve en refah mesken yerleri arasında yer alan Varşova, Avrupa kıtası üzerinde yer alan en daha önceki şehirlerden biridir. Avrupa’nın en daha önceki mesken noktalarından biri olan Varşova, Polonya’nın doğusunda yer alır. Büyük bir kısmı Romanya‘da bulunan Karpat Dağları’na da oldukça yakın olan Varşova, tarih süresince her devletin alakasını sürüklemeyi muvaffak olmuş stratejik bir lokasyon olmuştur. Resmi kayıtlar araştırıldığında Varşova’da ilk mesken izlerinin 2000 seneden daha daha önceki olduğu görülse de resmi olarak şehrin bulunuş tarihi 13. asra tekabül etmektedir. Avrupa’nın en popüler şehirleri arasında yer alan Varşova, toplam 18 adet ilçeden alana gelmektedir. Doğu Avrupa şehirleri arasında en kalabalık olanlardan olan Varşova, yalnızca hudutları içinde 3,5 milyon insanı barındırmaktadır. Ancak bu sayının 1,7 milyonu ise şehrin merkezi olarak adlandırılan mesken yerleri arasında yer alır.18 adet ilçeye sahip olan Varşova, ülkenin en gözde şehri konumundadır. Polonya’nın ekonomik ve politik merkezi olan Varşova, ülkenin ekonomisine son derece büyük katkı sunmaktadır.

ÜVarşova Nasıl Bir Şehirdir?lke hudutları dahilinde faaliyet gösteren yerli ve yabancı işletmelerin neredeyse tamamına yakın bir kısmının merkezi Varşova’da bulunmaktadır. Bu anlamda şehir aynı zamanda ülke ekonomisinin kalbinin attığı bir noktadır. Resmi kayıtlara göre 1323 senesinde şehir olarak kabul edilen Varşova, tarih süresince Polonya İmparatorluğu’na konut sahipliği yapmıştır. Bu da şehri Polonya’nın en bedelli şehri kılmaktadır. Stratejik olarak son derece ehemmiyetli bir konumda olan Varşova, tarih süresince gerek Sovyetler Birliği gerekse Alman İmparatorluğu tarafından her daim fethedilecek bir mekan olarak görülmüştür. Bu anlamda hem batıdan hem de doğudan ciddi anlamda baskı altında kalan Varşova, ülkenin sürüklediği acıların sanki merkezi olmuştur. Özellikle II. Dünya Savaşı’nda şehir sanki yerle bir olmuştur. Evvel Almanlar sonra Ruslarca işgal edilen Varşova, 1990’lı senelere dek soğuk savaş sebebiyle yarıyılın en büyük süper eforlarından Sovyetler Birliği’nin güdümünde kalmıştır.

Varşova şehri Doğu Avrupa’nın en gözde şehirleri arasında yer almaktadır. Şehir sanki bir sarih hava müzesi tadındadır ve her yıl şehri milyonlarca turist ziyaret etmektedir. Bazılarına göre ”Doğu’nun Paris’i” olan Varşova, son derece eşsiz bir mimariye sahiptir. Şehir her ne kadar II. Dünya Savaşı sırasında büyük bir tahribe uğrasa da savaşın sona ermesiyle birlikte şehir zaferli bir biçimde tekerrürden inşa edilmiştir. UNESCO’nun da dikkatini bir hayli sürüklemeyi başaran bu nadide şehir, 1980 senesinde koruma altına alınmış ve UNESCO Dünya Serveti Listesine dahil edilmiştir. Varşova’ya Türkiye’den erişmek olasıdır. Bunu Türk Hava Yolları ya da Polonya’nın milli havayolu olan LOT Polish ile yapabilirisiniz. Seferler yalnızca İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yapılmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ