Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Uzaya Yolculuk Yapan Hayvanlar

  • 26 Mayıs 2021
  • Uzaya Yolculuk Yapan Hayvanlar için yorumlar kapalı
  • 95 kez görüntülendi.
Uzaya Yolculuk Yapan Hayvanlar

Başlangıçta hayvanlar uzaya düşük yer çekimli etrafta canlı sistemlerinin yaşayıp yaşayamayacağını incelemek için sevk edilirdi. Bugünlerde hayvanlar uzaya başka bir fenomeni incelemek için sevk edilmeye başlandı. Yeni araştırmalar hayvanların yabancı bir civardaki tavırlarını araştırmak için yapılmaya başladı. Bu yazımızda uzay yolculuğu yapan bazı hayvanların bir listesini vereceğiz. Öğreniyor Muydunuz? “tardigrade” ismi verilen minik omurgasız canlılar olan su […]

The Rhesus monkey, Miss Sam, with fiberglass couch, prepared for LJ-1B flightBaşlangıçta hayvanlar uzaya düşük yer çekimli etrafta canlı sistemlerinin yaşayıp yaşayamayacağını incelemek için sevk edilirdi. Bugünlerde hayvanlar uzaya başka bir fenomeni incelemek için sevk edilmeye başlandı. Yeni araştırmalar hayvanların yabancı bir civardaki tavırlarını araştırmak için yapılmaya başladı. Bu yazımızda uzay yolculuğu yapan bazı hayvanların bir listesini vereceğiz.

Öğreniyor Muydunuz?

“tardigrade” ismi verilen minik omurgasız canlılar olan su ayıları yalnızca kendi natürel gözetmeleri ile uzay boşluğuna direk temas ederek 10 gün süresince yaşamayı muvaffak oldular.

İnsanoğlu uzay teknolojisinin başlangıcından beri uzaya değişik hayvanlar yollamaktadır. Bu hayvanların büyük bir çoğunluğu vefata mahkum ediliyor. Amerika Birleşik Devletleri‘ nin uzaya yolladığı primatların 3te 2 si yaşamda kalamıyor. Peki insanoğlunu bu zorlu denemeye ilk başta kim yönlendirdi?

Bu hayvanlar canlı sistemlerin uzay uçuşlarında ya da düşük yer çekimli etrafta yaşamda kalıp kalamayacaklarını test etmek için kullanılıyor. Uzay boşluğuna yolculuk yapan ilk hayvanlar meyve sinekleridir. Bu deney yüksek yükseltilerde ışınıma maruz kalmanın tesirlerini incelemek emeliyle, 20 Şubat 1947 tarihine reelleştirildi.

7773_water_bearBu geziler bilim adamlarının düşük yer çekiminde alana gelen hareket hastalığını kavramalarına ve hayvanların yabancı bir civardaki içgüdüsel tavırlarını tahlile dayanakçı olmuştur. Aynı zamanda bizlere düşük yer çekiminde adale, kemik ve tendon kütlelerindeki kayıpları kavramak için dayanakçı olmuştur. Uzayda hayvanlar ile alakalı ileri araştırmalar kısıtlı fiziksel etkinliği olan şahıslardaki adale atrofisini kavramamıza da dayanakçı olmuştur.

Bugüne kadar Daha Önceki Sovyetler Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İran, Arjantin, Çin ve Japonya gibi ülkeler uzaya hayvanlar göndermişlerdir. İşte uzaya sevk edilen hayvanlardan kimileri;

-Köpekler:

1950′ lerde Daha Önceki Sovyetler Birliği, uzay yolculuklarının insanlar için yeterince tehlikesiz olup olmadığını tanımlamak emeliyle bir çok alt-yörünge ve yörünge uzay uçuşlarına köpekleri yollamıştır. Bu yarıyılda Ruslar uzaya takribî 57 kere köpek yollamıştır. Ancak bazı köpekler birden fazla kere uçuş reelleştirdiği için uçuşlarda kullanılan köpek rakamı bundan daha azdır. Köpeklerin çoğu konutlarına tehlikesiz bir yolculuk yapmıştır. Sovyet bir cadde köpeği olan “Laika” dünya yörüngesine çıkan ilk köpektir.

7773_maymun-Maymunlar:

Toplamda 32 kadar maymun Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Daha Önceki Sovyetler Birliği , Arjantin ve son zamanlarda İran gibi ülkeler tarafından uzay boşluğuna gönderilmiştir. İlk sınamalar uzay yolculuğunun biyolojik tesirlerini incelemek için yapılmıştır. Fırlatma başlamadan evvel maymunlara anestezi uygulandı. Rhesus maymunu, cynomolgus maymunu, sincap maymunu ve güney domuz kuyruklu şebekleri bu deneylerde kullanılmıştır. Albert II uzay boşluğuna uçuşta yaşamda kalan ilk maymun oldu, ama roket kapsülündeki paraşütünün açılmaması nedenine can verdi.

-Kediler:

İki kedi Fransız “Centre d’Enseignement et de Recherches de Médecine Aéronautique” CERMA tarafından, 18 Ekim 1963 ve 24 Ekim 1963 tarihinde uzaya sevk edilmiştir. Félicette adlı kedi on beş dakikalık uçuştan sağ çıkmıştır. Félicette’ in tüm gezi süresince asapsal güdülerinin kaydolunması için beynine elektrotlar yerleştirilmiştir. Öteki kedinin ise kapsülden çıkarılması bayağıdan uzun sürdüğü için ne yazık ki yaşamda kalamamıştır.

-Fareler:

7773_space1950’lerde Amerika Birleşik Devletleri uzaya muhtelif fareler yollamıştır. 31 Ağustos 1950 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri uzaya ilk faresini göndermiştir. Bu fareyi taşıyan mekik yeryüzü üzerinde 137 kilometre yol almıştır. Mekiğin paraşüt sistemi çalışmadığı için fareler yaşamda kalmayı muvaffak olamadılar. Uzaya kemirgenler yollamayı başaran öteki ülkeler ise Rusya ve Çin’ dir.

-Örümcekler:

28 Temmuz 1973 günü, iki bahçe örümceği olan Anita ve Arabella, Skylab 3 ile uzaya fırlatılmıştır. Bu deney örümceklerin düşük yer çekimi etrafında ağ örebilme ve avlanma kabiliyetlerinin nasıl etkilendiğinin araştırılması idi. Mayıs 2011 tarihinde Endeavour adlı uzay mekiği Esmeralda ve Gladys isimli iki örümceği uzaya taşıdı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ