Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Uzay Yolculuğu Astronotların Psikolojisini Nasıl Tesirler?

  • 22 Mart 2021
  • Uzay Yolculuğu Astronotların Psikolojisini Nasıl Tesirler? için yorumlar kapalı
  • 101 kez görüntülendi.

Uzayda yolculuk yapmak, astronotların yaşama olan genel bakış açılarında pozitif tesirler yaratırken, uyku yoksunluğu, anksiyete ve bunalım gibi negatif tesirlere neden olabilir. Dış mekan coşkuyu zamansızdır, ilk şahıs semandan gelen yıldızların şuurunda olduğunda başlar. Kültürler ve kuşaklar arasında geçen, yıldızları ve seyyareleri mitolojik yaradanlara dönüştüren masallarda manevidir. Uzayın büyüklüğü, herkes tarafından merak edilen bir mevzudur. […]

Uzayda yolculuk yapmak, astronotların yaşama olan genel bakış açılarında pozitif tesirler yaratırken, uyku yoksunluğu, anksiyete ve bunalım gibi negatif tesirlere neden olabilir. Dış mekan coşkuyu zamansızdır, ilk şahıs semandan gelen yıldızların şuurunda olduğunda başlar. Kültürler ve kuşaklar arasında geçen, yıldızları ve seyyareleri mitolojik yaradanlara dönüştüren masallarda manevidir.
Uzayın büyüklüğü, herkes tarafından merak edilen bir mevzudur. Tahlilci zekâlar tarafından yıldızların ve seyyarelerin hareketliliği arttaki gizemler, nasıl doğdukları, nasıl can vereceklerini ve doğası hakkındaki merak edilenleri çözebilmek için bilim doğmuştur. Hem karasal hem de dünya dışı hakkında bu asıllar birikimi ve kavrayış, güneş sistemindeki ve ötesindeki değişik dünyaları keşfetmeyi sağlayan teknolojilerin büyümesine neden olmuştur. Mesela Ay’da yürümek Dünya’ya daha evvel hiç görülmemiş bir perspektiften bakmayı sağlamıştır.
Bu cins inanılmaz tecrübelerin, astronotların psikolojisi üzerinde hem pozitif hem de negatif bir tesiri olması gerekir. Bu yazıda uzay yolculuğunun astronotların üzerinde yarattığı zekasal metamorfozlar hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Genel Bakış Tesiri

Uzay Yolculuğu Astronotların Psikolojisini Nasıl Etkiler?Dünya üzerinde yaşamak ve onu karasal bakış açısından görmek, en ehemmiyetli şeyler hakkında miyop bir bakışla asıllaşmaktadır. Bu miyop perspektifle bakmak, insanlar arasında ortaya çıkan çatışmaların nedenidir. Zira kısa vadeli kârları güderek etraf risklerini göremezler, açgözlülük davranırlar, ülkeleri ayıran hayali hudutlar yoluyla birbirleriyle ayrışırlar.
Bu gidişatlara natürel olarak, uzaydan bakıldığında tamamen ezilen, minik, hayali asıllara katlanmaktadırlar. Dünyanın uzaydan ne kadar hoş göründüğünün yanı gizeme, bir hayli astronot seyyarenin kağıt ince atmosferiyle ne kadar kırılgan göründüğünü bildirmektedir. Gerçeğinde bu ince atmosfer seyyaredeki hayat formlarının bolluğunu, uzayın sertliğinden gözeten tek etkendir. Bir Hayli astronotun Dünya’yı uzaydan gördükten sonra ‘genel bakış tesiri’ ismi verilen bir tecrübe rapor ettiği ve öğrenişsel bir metamorfoz yaşadığı öğrenilmektedir.
Uzaydan bakıldığı zaman Dünyadaki tüm bu çatışmalar ehemmiyetsiz görünmektedir. İşte Astronotlar yaptıkları uzay yolculuğu sonrası, bu büyük fotoğrafa bakarak, Dünya’nın kırılganlığının şuuruna varırlar ve yaşanan tüm bu çatışmaların Dünya’da ne kadar minik göründüğünün yanı gizeme ne kadar ehemmiyetsiz göründüklerinin farkına varırlar. Yaşamda kalmanın en ehemmiyetli güzergahı abuhava farklılığının vahim reelliği tüm bu hakikatlerin nasıl görmezden gelindiği ve yanlış yerleştirilmiş önceliklerle yönlendirildiğine bağlı olarak değişir.
Apollo 14 astronotu Edgar Mitchell, yaptığı uzay yolculuğu sonrası şunları söylemiştir. “Anında küresel bir öğrenil oluşuyor ve insanlara müteveccih bir yönelim reelleşiyor. Dünyanın gidişatından yoğun bir memnuniyetsizlik yaşıyorsunuz ve bu mevzuda bir şeyler yapmak için bir gereklilik geliştiriyorsunuz. Seyahat edilen reyden itibaren beynelmilel siyaset çok minik görünüyor. Bir politikacıyı boynundan yakalayıp çeyrek milyon mil dışarı çekip ‘Şuna bak, deyip küfür edesim geliyor. ”
Avrupa Uzay Ajansı tarafından, Dünya’nın uzaydan görünüşünü görselleştirmek için VR Sanal Hakikatlik kulaklıkları kullanarak bu hissi Dünya’da yine yaratma teşebbüslerinde bulunulmuştur. Belki bir gün dünya üzerindeki bu tesiri tamamen yineleyebilecek ve popülasyonun en ehemmiyetli önceliklerinin ne olması gerektiğini kavramasına destek edebilecektir.

Beynelmilel Uzay İstasyonunda ISS Hayatanın Zekasal Tesirleri

Uzay Yolculuğu Astronotların Psikolojisini Nasıl Etkiler?ISS saatte 17.150 mil süratle Düşük yörünge uyduları LEO üzerinden savrulan edilir. NASA Amerika Birleşik Devletleri, JAXA Japonya, Roscosmos Rusya, CSA Kanada ve ESA Avrupa tarafından ortaklaşa işletilen Dünya, Dünya yüzeyinden vasati 250 mil 400 Kilometre uzaklıkta yörüngede dönmektedir ve günde 92 dakikada bir 15,5 daireyi bitirmektedir. Başka bir deyişle, astronotlar güneşin doğuşunu görüyor ve her gün 16 kere bunu yapıyorlar.
ISS takribî 73 metre uzunluğunda ve 109 metre genişliğindedir ve bileşenler periyodik olarak ilave edilir ve çıkarılır. İstasyonda muhtelif alanlarda araştırma yapan astronotlar yer alırken, aynı zamanda Dünya’yı ve dış mekanı keşfetmek için bir gözlemevi olarak kullanılır. Ayrıca Ay, Mars ve değişik seyyareler arası yolculuklara bağlı uzay vasıtaları için bir erişim merkezi olması da kastedilmiştir.
Tayfa yalnızca gemide yapılan bilimsel deney ve araştırmalardan değil, aynı zamanda aralıksız hareket halinde olan ve muhtemel en makûs unsurlara maruz kalan bir geminin bakım ve onarımından da mesuldür. Bu cins şartların astronotların ruhları üzerinde ehemmiyetli bir tesiri olması gerekir ve bu sebeple analistler için ehemmiyetli çalışma alanıdır.
Mekanın en yaygın tesiri ilk temastır başka bir deyişle böyle yabancı bir civara alışmaktır. Astronotların, psikiyatrik sonrası astronot taramalarına göre, şizofreni ve manik bunalım gibi ciddi psikolojik tesirler bildirilmemesine karşın, astronotların genellikle uzayın yeniliğine geçim sağladıkları için evham veya bunalım sergilediği görülmektedir. Stresin değişik sebepleri, sık sık kamu himayeyi altındayken, konuttan ve aileden uzak kaldıkları için ehemmiyetli vakaları Michael Fincke’de bir çocuğun doğumu kaçırırken yüksek çalışma baskısıdır..
Uzay Yolculuğu Astronotların Psikolojisini Nasıl Etkiler?Uyku, astronotların ruh halini ve yararlılığını etkileyen bir başka ehemmiyetli etkendir. Yaşamdaki kumpassızlık, gündoğumu ve gün batımının aralıksız dönüşü sebebiyle, astronotların sirkadiyen ritmi tamamen geçimsiz hale gelmektedir ve bu da uyku niteliğinin düşmesine neden olmaktadır. Mekiğin kendisi hengamelidir, esas donanım her zaman gemiyi sürdürmek için çalışmaktadır. Gemideki tüm astronotların yarısı, azıcık dinlenmek ve yatmaya geri döndüklerinden vasati 2 saat daha az uyku almak için uyku hapları almaktadırlar. Uyku, işlevsellik için o kadar kritiktir ki yörüngedeki astronotlar tarafından alınan tüm ilaçların % 50’si, daha iyi yatmalarına destekçi olmaktır.

Uzay Yolculuğunda Psikolojik Sağlık Çok Ehemmiyetlidir

İnsanların uzay dolaşan bir cins haline gelebilmesi için, uzay yolculuğunun neden olabileceği psikolojik yükü kavramalı ve en aza indirebilmelidir. Bu sebeple böyle bir misyon sırasında karşılaşabilecekleri güçlükler için astronotlar, Dünya’dan Mars’a uzun mesafeli seyahat simülasyonu yapmak için gayret sarf edilmektedirler.
Mars 500 misyonu, Mars’a simüle edilmiş 520 günlük bir tur sırasında astronotları araştırdığından bunu yapmıştır. Analistler, misyon ilerledikçe, fertlerin zaman algısında ve misyon hakimiyeti ile tayfa gerginliklerinde bir farklılık olduğunu bulmuşlardır. Bununla beraber, astronotlara otonomluk verildiği için kendi misyonlarını tasarılama beceriyi, lüzumları eksilmiş ve vaziyetlerine bazı uyarlamalar yapmıştır. Bu uyarlamalar ile Grup kıymetleri daha meblağlı hale gelmiştir, ancak yeniden de astronotlar zaman geçtikçe yalnızlık duyguları bildirmişlerdir.
Bu on senelik süreçte ay ve Mars misyonları olarak meselesiz bir yolculuğun sağlanabilmesi için bu cins daha bir hayli çalışmaya lüzum vardır. Bu yolculuklar başladığında reel zamanlı bilgiler, uzay yolculuğunun psikolojik tesirlerini ve bunlarla çaba etmek için alınması gereken ihtiyatları kavramada daha fazla destekçi olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ