Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Uzay Neden Karanlıktır?

  • 22 Mart 2021
  • Uzay Neden Karanlıktır? için yorumlar kapalı
  • 95 kez görüntülendi.

Semanün geceleri karanlık olmasının sebebi güneş ışığının Dünya’nın karanlık kısımlarına erişememesi şeklini açıklanabilir. Ancak nedeni çok daha karışıktır. Gece zamanı semanın niçin karanlık olduğu yıllarca bilim insanlarının zekasını meşgul etmiştir. Ancak geçen senelerde yaşanan bir ekip bilimsel büyümelerden sonra yanıtlanabildi. Yapılan bir ekip gözlemler uzayın büyük ölçekte olan yapısının izotropik olduğunu göstermektedir. Semande her hangi […]

Uzay Neden Karanlıktır?Semanün geceleri karanlık olmasının sebebi güneş ışığının Dünya’nın karanlık kısımlarına erişememesi şeklini açıklanabilir. Ancak nedeni çok daha karışıktır. Gece zamanı semanın niçin karanlık olduğu yıllarca bilim insanlarının zekasını meşgul etmiştir. Ancak geçen senelerde yaşanan bir ekip bilimsel büyümelerden sonra yanıtlanabildi. Yapılan bir ekip gözlemler uzayın büyük ölçekte olan yapısının izotropik olduğunu göstermektedir. Semande her hangi bir güzergaha doğru bakıldığında homojen bir dağılım görünür. Denk alanlarda neredeyse aynı rakamda galaksi ve yıldız vardır. Öyle ki hangi güzergaha bakılırsa bakılsın, göz o doğrultudaki bir yıldızdan ışık alır. Daha uzak olan bir yıldızdan gelen ışık ölçüyü daha az olacak ancak daha uzak olan mesafelerdeki yıldızların ölçüyü daha çoktur. Dünya uzayda bulunan bir nokta olarak düşünülürse, Dünya’ya denk olan uzaklıktaki noktalar bir kürenin yüzeyini oluşturacaktır. Kürenin alanı, yarıçapının karesi ile doğru orantılı olduğu için Dünya’ya olan mesafe iki katı oranına çıktığı zaman o uzaklıkta bulunan yıldızların rakamı da matematiksel olarak dört katına çıkacaktır. Fakat yıldızlardan erişen ışığın ölçüyü ise arada olan mesafenin karesi ile ters orantılı olacak biçimdedir. Dolayısı ile Dünya’ya değişik mesafelerden erişen ışık ölçüleri aynı olmalıdır.

Ancak geçmiş zamanlarda safhanın ebedi bir yapıda olduğu düşünülüyordu ve bu vaziyet bir paradoksa neden oluyordu: Rastgele bir uzaklıkta bulunan yıldızlardan denk ölçüde ışık Dünya’ya erişiyor ise ve âlem ebedi bir yapıda ise sema geceleri de aydınlık olmalıydı. Olber’in paradoksu üzerinde yorum yapan şahıslardan biri de Amerikalı şöhretli edebiyatçı Edgar Allan Poe idi. Poe, gece süreleri karanlık olmasının sebebinin, cihanın yalnızca bir kısmının gözlemlenebilmesi olduğu savını öne sürdü. Şayet ışık uzay üzerinde sonlu bir sürat ile yol alıyor ise ve safhanın bir yaşı da var ise uzayda ebedilik olsa dahi yalnızca belirli bir hacmin içinde olan yıldızlardan gelen ışık Dünya’ya erişir. Poe’ya göre bu hacim içinde yer alan yıldızların yoğunluğu gece zamanları da semanın aydın olması için tek başına yeterli değildi. Bu düşünce doğru bir düşüncedir, ancak Olber paradoksu analiz etmesi için tek başına yeterli bir düşünce değildir. Büyük Patlama aslı yeni bir paradoks doğmasına neden oluyor. Big bang vakasından kısa müddet sonra tam âlem çok sıcak bir yapıdaydı ve ışık ile doluydu. Uzayda bulunan her nokta yıldız yüzeyi kadar parlak bir yapıdaydı.

Uzay Neden Karanlıktır?Böyle bir gidişatta bugün uzayda bir güzergaha bakıldığında Büyük Patlama’dan çoğala kalan bir ölçü ışığı görmek gerekirdi. Bu paradoksun çözümü safhanın genişlemekte olduğu aslı ile olur. Esasen uzay boşluğunda her doğrultuda Büyük Patlama’dan çoğala kalmış bir ölçü ışık vardır. Ancak safhanın genişlemesi nedeni ile, kozmik mikrodalga artalan ışıması biçiminde adlandırılan ışığın dalga boyu da günümüze değin uzamıştır. İnsan gözleri, ışık tayfının mikrodalga alanında kalan artalan ışımaları idrak edememektedir. Özetleyecek olursak; gece semanın karanlık oluşunun en ehemmiyetli sebebi, safhanın genişlemekte ve sonlu olmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ