Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Uzaktan Eğitim Sürecinde Çocuklarımıza Nasıl Daha İyi Yardım Olabiliriz?

  • 27 Nisan 2021
  • Uzaktan Eğitim Sürecinde Çocuklarımıza Nasıl Daha İyi Yardım Olabiliriz? için yorumlar kapalı
  • 65 kez görüntülendi.

2020-2021 öğretim yarıyılında verilmekte olan uzak eğitim programları talebeler tarafından televizyon ve internet ağı üzerinden yayınlanan dersleri belli gün ve saatlerde izlemesi biçiminde hakikatleşmektedir. Bu mevzuda ebeveynlerin takviyesine gereksinim dinleyen çocuklarımıza doğru yaklaşım ve yardımı göstermek, kuşkusuz galibiyet oranlarının çoğalmasını sağlayacaktır. Bu sürece ebeveyn ne kadar basit geçim sağlarsa çocuklar da o kadar seri geçim […]

Uzaktan Eğitim Sürecinde Çocuklarımıza Nasıl Daha İyi Destek Olabiliriz?2020-2021 öğretim yarıyılında verilmekte olan uzak eğitim programları talebeler tarafından televizyon ve internet ağı üzerinden yayınlanan dersleri belli gün ve saatlerde izlemesi biçiminde hakikatleşmektedir. Bu mevzuda ebeveynlerin takviyesine gereksinim dinleyen çocuklarımıza doğru yaklaşım ve yardımı göstermek, kuşkusuz galibiyet oranlarının çoğalmasını sağlayacaktır. Bu sürece ebeveyn ne kadar basit geçim sağlarsa çocuklar da o kadar seri geçim sağlayacaktır.

Uzaktan Eğitim Sürecinde İzlememiz Gereken Yol Nedir?

– Bu süreçte zamanı doğru ve faal kullanmanın galibiyet üzerindeki tesiri kaçınılmazdır. Bu sebeple çocuğunuzun her gün aynı saatlerde yatmasını ve uyanmasını sağlamanız gerekmektedir. Beslenme gereksinimini her gün aynı saatlerde karşılamasını sağladığınız çocuğunuz tıpkı mektebe gittiği günlerdeki gibi pak elbiselerini giyerek derse hazır olmalıdır. Aksi taktirde çocuğunuz eğitin sürecinin ciddiyetine varamayacak istediği saatte uyanacak ve eğitim sürecine adapte olamayacaktır.
– Konutta da eğitin alınabileceği mevzusunda kısa ve destekleyici konuşmalar, derslerdeUzaktan Eğitim Sürecinde Çocuklarımıza Nasıl Daha İyi Destek Olabiliriz?
idrak edemediği mevzularda ona takviyeci olmanız çocuğunuzun sıkıntılılığını azıcık olsun eksiltecektir.
– Konut etrafı oldukça suskun olmalı ve ders dinlediği sürece çocukla laflı irtibat kesilmelidir. Zorunlu paylaşım ve değerlendirmeler ders sonrasında motive edici bir biçimde yapılmalıdır. İnternet üzerinden ders dinliyorsa sizden yardım alması gerekecektir. Bu mevzularda çocuk yalnız ve naçar vazgeçilmemelidir.
– Konut etrafı çocuğun rahat davranmasına ve dikkatinin parçalamasına neden olabilmektedir. Bu sebeple çalışma masasında oturur pozisyonda ve ders taşıt gereçleri yanında olacak biçimde ders dinlemesi sağlanmalıdır.
– Ders esnasında çocuğu motive edeceğini sanarak ona besin meşrubat taşımamalısınız. Zati parçalamaya hazır vaziyetteki dikkatinin dersten kopmasına neden olabilirsiniz.
-Ders sonrasında değişik kaynak ve pekiştireçlerle velinin de yardımı ile kalıcı bir öğrenim sağlanabilir. Tabi dersten hemen sonra değil, araya belli bir zaman koyarak, bu müddeti çocuğunuzun beğeneceği bir faalliği yapmasını sağladıktan sonra tekerrür yapmalısınız. Ders aralarında gözlerini dinlendirmesini söyleyebilirsiniz.
-Panik etrafı yaratılmamalı, zaman idaresinin iyi bir biçimde yapılmalı, çocuğu telaşa sevkedecek tavırlardan sakınılmalıdır. Bu sebeple “virüs” ve “korona” gibi kelimeleri fazla kullanmadan sıhhatini gözetmek emeliyle uzaktan eğitim aldığı çocuğa anlatılmalıdır. Uzaktan Eğitim Sürecinde Çocuklarımıza Nasıl Daha İyi Destek Olabiliriz?
Uzmanların görüşlerinin bu istikamette olduğu da konuşmalara ilave edilebilir.
– Derslerle alakalı yapılan sohbetlerde bahse mevzu derslerle alakalı negatif tümceler kurmaktan sakınmanız gerekmektedir. Bu mevzularda çocuğunuza takviyeci olmak ve rol model olmak için siz de kitap okuyabilir, kavrayamadığı mevzulara takviyeci olmak ismine mücadele tüketebilirsiniz. Böylece çocuğunuz takviyenizi sezecek ve bu süreci hep beraber yaşadığınızı daha basit idrak edebilecektir.
-Faal bir çalışma sonrasında çocuğunuzu onun da beğeneceği bir biçimde mükâfatlandırarak motivasyonunu artırabilirsiniz.
Unutmayalım ki; bu süreçte talebe kadar veli de faal rol almalıdır. Çocuklarınıza vereceğiniz faal ve pozitif yardım uzaktan eğitimi yararlı bir biçimde almalarını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ