Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Uygun Antidepresanı Tanımlayan Genetik Test

  • 15 Haziran 2021
  • Uygun Antidepresanı Tanımlayan Genetik Test için yorumlar kapalı
  • 88 kez görüntülendi.
Uygun Antidepresanı Tanımlayan Genetik Test

Bunalım rehabilitasyonu mevzusunda uygun antidepresanı bulmak her hasta için olası değildir ve hastaların takribî %40’ı uygun antidepresanı bulamamaktan muzdariptir. Bu süreç neden bu kadar uzun sürer? Zira hekimlerin uygun ilacı ve dozu bulmaları için zamana gereksinimleri vardır. Psikiyatristler genellikle hastaların üzerinde ilaç kombinasyonları sınarlar. Bunun neticesinde titrek baş, baş sızısı, mide bulantısı, kilo alma ve […]

Uygun Antidepresanı Belirleyen Genetik TestBunalım rehabilitasyonu mevzusunda uygun antidepresanı bulmak her hasta için olası değildir ve hastaların takribî %40’ı uygun antidepresanı bulamamaktan muzdariptir.

Bu süreç neden bu kadar uzun sürer? Zira hekimlerin uygun ilacı ve dozu bulmaları için zamana gereksinimleri vardır. Psikiyatristler genellikle hastaların üzerinde ilaç kombinasyonları sınarlar. Bunun neticesinde titrek baş, baş sızısı, mide bulantısı, kilo alma ve ereksiyon bozuklukları ortaya çıkabilen yan tesirlerdir. Bazen bu tesirler başladıktan kısa bir zaman sonra kaybolur ve bu gidişat da hekim aynı doza devam etmeyi teşvik eder.

Uygun Antidepresanı Belirleyen Genetik TestBunalım için yazılan ilaçlar genellikle, bireyin bulgularına ve tıbbi geçmişine göre yazılır. Bazı insanlar için ilk antidepresanlar bulguları gevşetir ve tolere edilebilir yan tesirleri vardır. Fakat ötekileri için uygun rehabilitasyonu bulmak sınama yanılmayı gerektirir.

Çoğu şahıs aylarca ya da senelerce değişik ilaçlar sınarlar. Bazı hastalar da rehabilitasyonu bu sebeple yarıda vazgeçerler. Bazı genetik testlerin yapılması, beden tarafından daha iyi metabolize edilecek uygun antidepresanı bulma sürecini süratlendirir. İlacın daha iyi metabolize edilmesi ilacın etkinliğini çoğaldırır ve yan tesirleri eksiltir.

Mayo Clinic’te psikiyatrist olan John Logan Black bazı gruplara genetik testi öneriyor. Misalin; ciddi biçimde bunalımda olan ve intihara meyilli şahısların uygun ilacı süratli biçimde bulmaya lüzumu vardır. Ayrıca yan tesirleri kaldıramayan çok genç ya da yaşlı şahısların da çok fazla ilaç sınaması yapmaması gerekiyor.

DUygun Antidepresanı Belirleyen Genetik Testepresyon için kullanılan ilaçların neredeyse hepsi, karaciğerde bulan iki enzim tarafından metabolize edilirler. Bu enzimler; sitokrom P450 geni tarafından kodlanan CYP2D6 ve CYP2C19’dur. Genlerin etkinliği, ne kadar enzimin üretildiği mevzusunda en ehemmiyetli etmendir. Çok fazla enzim, ilacın daha süratli işlenmesini sağlar ve bu da yan tesir görülme oranını eksiltir.

Sitokrom P450 Testi

Hekim, sitokrom P450 testini bedenin ilacı nasıl metabolize edeceğini belirlemek üzere kullanabilir. İnsan bedeni P450 enzimlerini ilaçları metabolize etmek için kapsar. Bu enzimlerde kalıtsal özelliklerin neden olduğu varyasyonlar gen dizisi farklılıkları sebebiyle, ilaçlar her bir fertte değişik biçimde tesir edebilir.

Uygun Antidepresanı Belirleyen Genetik Testİlaç-gen testi, genlerin bedenin ilaca karşı verdiği yanıtı nasıl etkilediği ile alakalı bir çalışmadır. Test, bu genlerdeki varyasyonları tanımlar. Varyasyonlar, alakalı ilacın uygun bir rehabilitasyon olup olmadığını ya da ilaçtan kaynaklı yan tesirlerin görülüp görülmeyeceğini tanımlar.

P450 enziminde en yaygın görülen varyasyonlardan biri CYP2D6 ismini alır ve antidepresan ve antipsikotik ilaçları metabolize eder. Deoksirübo Nükleik Asit’da belli gen varyasyonlarını arayarak, P450 testi bedenin belirli bir antidepresana karşı nasıl yanıt vereceği hakkında ipucu verir. Ayrıca öteki enzimler için de testler mevcuttur.

P450 geni ile alakalı genetik testler tıbbın öteki alanlarında da kullanılır. Misalin; CYP2D6 varyasyon testi, bazı kanser ilaçlarının da tesirli olup olmayacağını tanımlamada kullanılır. CYP2C6 testi ise, yan tesir tehlikesini eksiltmek için kan sulandırıcı warfarinin uygun dozunu tanımlamada kullanılır.

Test Neticeleri Neyi Gösterir?
1 Düşük seviyede metabolize etme: Şayet bir ilacı sıradandan daha yavaş metabolize ediyorsanız, bu vaziyet yetersiz bir enzimden kaynaklıdır. Bunun neticesinde yan tesir görülme ihtimali çoğalır. Bu bireye o ilaç düşük dozlarda bereket sağlayabilir.
2 Orta seviyede metabolize etme: Enzimin işlev sürati düşük olduğu için ilaç yavaş metabolize edilir. İlaç etkileşimi ve yan tesir tehlikeyi vardır.
3 Klasik seviyede metabolize etme: Şayet test belli bir antidepresanın klasik seviyede metabolize edilebileceğini gösteriyorsa, rehabilitasyon şahıs için faydalı olacaktır ve daha az yan tesirle karşılaşacaktır.
4 Çok süratli seviyede metabolize etme: Bu vaziyette ilaçlar bedeni çok süratli biçimde terk eder. Bedeni terk etmeden evvel tesir etme talihleri vardır. Bu vaziyette şahıs ilacın sıradandan daha yüksek dozuna gereksinim dinler.

P450 testi tam antidepresanlar için tesirli değildir ama kimilerinin nasıl metabolize edileceği hakkında bilgi sağlayabilir. Misalin;
1 CYP2D6 enzimi: Fluoxetine Prozac, paroxetine Paxil ve venlafaxine Effexor XR antidepresanlarının nasıl metabolize edileceği ile ilişkilidir.
2 CYP2C19 enzimi: Citalopram Celexa ve escilatopram Lexapro’nın metabolizmasıyla alakalıdır.

P450 ve öteki genetik testlerin gitgide yaygınlaşsa da, bu testlerin bazı kısıtlamaları vardır. P450 testi, doğrudan hangi antidepresanın hasta için en uygun olduğunu göstermez ama bu mevzuda bir ipucu verir. Bu test, belli bir ilaç için yapılır ve o ilacın hasta için doğru olup olmadığı tanımlanabilir. Yakın zamanda geliştirilen bu test, Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmaya başlamıştır ve hekimlerin uygun antidepresan ve dozunu daha süratli biçimde bulmalarını basitleştirmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ