Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ut Ud Nedir?

  • 05 Temmuz 2021
  • Ut Ud Nedir? için yorumlar kapalı
  • 92 kez görüntülendi.
Ut Ud Nedir?

Perdesiz bir enstrüman olan ut, telli ve mızraplı enstrümanlar kategorisinde yer almaktadır. 3 oktavlık bir ses aralığına sahip olan ut, 11 ya da 12 telli olarak kullanılır. Tel gruplamalarında 6 grup tel bulunmaktadır ve en üstte bulunan bam teli tekli olarak kullanıldığı vaziyetlerde 11, çiftli kullanıldığında ise 12 tellidir.

Ut Ud Nedir?Perdesiz bir enstrüman olan ut, telli ve mızraplı enstrümanlar kategorisinde yer almaktadır. 3 oktavlık bir ses aralığına sahip olan ut, 11 ya da 12 telli olarak kullanılır. Tel gruplamalarında 6 grup tel bulunmaktadır ve en üstte bulunan bam teli tekli olarak kullanıldığı vaziyetlerde 11, çiftli kullanıldığında ise 12 tellidir. En üstte bulunan bam teli Türk Müziğinde kaba dügah olarak adlandırılan kalın la sesine akort edilir ve genelde dem kasıtlı olarak kullanılır.

Ut’ un gövdesi yarım armudu hatırlayan bir yapıya sahiptir. Gövde kısmı için sert ağaçlardan olan maun, gürgen gibi ağaçlar seçim edilir. Arka kısmı olan sırt tarafı, yaprak olarak adlandırılan 20 ile 21 arası denk parçadan oluşur. Sap kısmında bulunan burgular geriye doğru sıralanmıştır. Mızrabı değişik mızraplı enstrümanlara göre daha uzundur ve parmakların arasından geçirilerek yakalanır.

Türkçeye ut sözcüğü Arapça ud, sözcüğünden geçmiştir. Oldukça daha öncekine direnen bir enstrüman olan ut, reelinde lavta enstrümanının Anadolu’da bugünkü biçimini almış ve kullanılan şeklidir. Lavtaya oranla daha geniş bir gövdeye sahiptir ve boyu daha büyüktür. Ayrıca lavtada bulunan perdeler ut’ ta perdesiz hale dönüştürülmüştür.
İran’ da yaygın olarak kullanılan ut, ülkemize Udi Afet Bey tarafından getirilerek bugünkü biçimini almıştır.

Çok daha önceki bir enstrüman olan Ut’ un, metodu ülkemizde çok daha öncekine direnmeyip 1920′ li senelerden itibaren yazılmaya başlanmıştır. Muhiddin Targan, Nevres Bey, Yorgo Bacanos, Ali Rıfat Çağatay ülkemizin yetiştirmiş olduğu ehemmiyetli ut virtüözlerinden kimileridir.

Yazar: Ömer MEMNUN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ