Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Uranüs Neden En Soğuk Gezegen ?

  • 14 Temmuz 2021
  • Uranüs Neden En Soğuk Gezegen ? için yorumlar kapalı
  • 133 kez görüntülendi.
Uranüs Neden En Soğuk Gezegen ?

Uranüs Güneş Sistemi’ndeki yedinci gezegen. Satürn ve Neptün arasında yer almaktadır ve akssal meyli 98° ‘dir. Uranüs, bilim adamları tarafından bir teleskop dayanağıyla keşfedilen ilk gezegendir. Uranüs 13 halkaya ve 51,118 kilometre ekvatoryal çapa sahiptir. Güneşin çevresinde gezmesi 84 sene alır. Bu vakit, çoğu ülkedeki insanların yaşam temennisinden fazladır. Uranüs’şan kütlesi dünyanın takribî 15 katıdır. […]

Uranüs Neden En Soğuk Gezegen ?Uranüs Güneş Sistemi’ndeki yedinci gezegen. Satürn ve Neptün arasında yer almaktadır ve akssal meyli 98° ‘dir. Uranüs, bilim adamları tarafından bir teleskop dayanağıyla keşfedilen ilk gezegendir. Uranüs 13 halkaya ve 51,118 kilometre ekvatoryal çapa sahiptir. Güneşin çevresinde gezmesi 84 sene alır. Bu vakit, çoğu ülkedeki insanların yaşam temennisinden fazladır. Uranüs’şan kütlesi dünyanın takribî 15 katıdır.

Gezegenlerin sıcaklıkları güneşderi uzaklığına bağlı olarak sıcaktan soğuğa değişmektedir. Bu ilkeye göre, Plüton’un güneşderi en uzakta bulunduğu için en soğuk gezegen olduğu iddia edilebilir. Plüton’da ısı bazen -387°F ‘ye kadar düşmektedir. Ancak “cüce” sınıfında görüldüğünden gezegen olarak kabul edilmemektedir. Neptün güneşderi 2,8 milyar mil, Uranüs ise 1,79 milyar mil uzaktadır. Neptün, Uranüs’şan aldığı güneş ışığının % 40’ını almaktadır ve Uranüs’deri 1 milyar mil uzaktadır. Bu sebeple, Neptün, Güneş Sistemi’nin en soğuk gezegeni olmalıdır. Bununla beraber, bilim adamları Uranüs’şan zaman zaman çok düşük sıcaklıklara eriştiğini ispatladığı için gidişat değişiktir. Reelinde, Neptün’şan vasati sıcaklığı, güneşin yedinci gezegeninden daha düşüktür. Neptün’de vasati sıcaklık -350 F iken Uranüs’te vasati sıcaklık -325°F ‘tır. Ancak, bugüne kadar bir gezegende kaydolunan en düşük sıcaklık -371°F ve bu rekor Uranüs’te.

Uranüs‘şan böylesine düşük sıcaklıklara nasıl eriştiğini açıklamaya çalışan bir hayli kuram var. Soğuğun sebebi olarak mesafeyi kullanmak, Neptün ile Uranüs arasındaki uzaklık tarafından çürütüldüğünden neticeye varmak güçleşiyor. Uranüs’şan güneş ışığını aldığı açılar, Neptün’deri daha sıcak bir gezegen olmasını da gerektirmekte.

Bazı bilim insanları, soğuğun, Uranüs’şan güneş ışınımını yakalama oranını etkileyebilecek yapısal bileşenlerinden kaynaklanabileceğini düşünüyorlar. Öbürleri, kendine özgü yörüngesine bağlı olarak gezegenin böyle bir sıcaklık değişikliği yaşama ihtimalinin yüksek olduğunu öne sürüyor. Başka hiç bir gezegende olmayan miktarda meyilli bir yörüngeye sahip olduğunu söylüyorlar. Meylin, gezegenin yakalaması gereken ısının büyük kısmını uzaya kaçırmasının sebebi olabilir. Uranüs‘şan rekor ısı düşüklüğünün sebebini tanımlamak için araştırmalar devam etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ