Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Unutkanlığın Başlıca Sebepleri Nelerdir?

  • 13 Mayıs 2021
  • Unutkanlığın Başlıca Sebepleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 83 kez görüntülendi.

Unutkanlık, beynin işlevleri arasında yer alan hafızanın bozukluğu neticesinde büyüyen bir meseledir. İleri yaşlarda bunama belirtisi olarak değerlendirildiğinden, ciddiye alınmalıdır. Ancak, yaşlılık sebebiyle oluşan ılımlı unutkanlık ilerlemediği sürece, rastgele bir hastalığa işaret etmez. Gençlerde görülen unutkanlık meseleleri ise, psikolojik sebeplerle oluşmaktadır. Stres, bunalım, tedirginlik, fazla iş yükü gibi etmenler dikkati odaklamayı bozar ve unutkanlık meselelerine […]

Unutkanlığın Başlıca Nedenleri Nelerdir?Unutkanlık,

beynin işlevleri arasında yer alan hafızanın bozukluğu neticesinde büyüyen bir meseledir. İleri yaşlarda bunama belirtisi olarak değerlendirildiğinden, ciddiye alınmalıdır. Ancak, yaşlılık sebebiyle oluşan ılımlı unutkanlık ilerlemediği sürece, rastgele bir hastalığa işaret etmez. Gençlerde görülen unutkanlık meseleleri ise, psikolojik sebeplerle oluşmaktadır. Stres, bunalım, tedirginlik, fazla iş yükü gibi etmenler dikkati odaklamayı bozar ve unutkanlık meselelerine neden olabilir.

Ayrıca tiroid, beyin urları, beyin damarlarıyla alakalı bozukluklar, MS, Alzheimer, Parkinson, hipertansiyon, diyabet gibi çok rakamda hastalığın bulguları arasında olduğundan, kesintisizlik ve büyüme gösteren unutkanlık tıbbi olarak acilen dikkate alınmasını gerektirir. Bunların yanı gizeme, antidepresan ve antihistaminik ilaçların kullanılması, içki, tütün ve uyuşturucular, B1 ve B12 vitamin yetersizlikleri, başa alınan darbeler, uyku kumpassızlıkları, noksan uyku süresi, kumpassız ve noksan beslenme, yapılması gereken işlerin çokluğu, aynı anda birden fazla işi yapmaya çalışmak unutkanlık sebepleri arasındadır.

Tanılama için olayın unutkanlık seviyesi ve yakınlarıyla da görüşülerek günlük hayatına tesiri incelenir. Laboratuvarda kan ve idrar analizleri yapılarak, beyin tomografisi çekilerek CAT veya MRI ve nöropsikoloji testleri uygulanarak unutkanlığın sebepleri, cinsi ve şiddeti tanımlanır. Olay, tarih-zaman-mekan karmaşıklıkları yaşıyorsa, bildiği bir adresi bulamıyorsa, telefon numaralarını unutuyorsa, tanıdıklarının isimlerini veya suratlarını andıramıyorsa, konuşma bozuklukları varsa, şahsi bakımında aksamalar oluyorsa aralıksız gözlem altında bulundurulması gerekecektir. Zira artık mevzubahisi olan “unutkanlık” değil, “demans” bunama cinsleri veya hafızada depolanmış bilgiyi geri çağırma yeteneğinin kaybedildiği “amnezi”dir hafıza yitimi.

Unutkanlığın Başlıca Nedenleri Nelerdir?Demans ve amnezi, unutkanlığın anormal derecelere eriştiği, geçmiş hadiseleri anımsayamama gidişatıdır. Sebebe bağlı olarak, hafıza yitimi ani veya kademeli olarak başlayabilir ve kalıcı veya geçici olabilir. Hafıza yitimi, yakın geçmişteki son hadiseleri, uzak geçmişteki hadiseleri ya da her ikisini birden bir araya getirememe ile alakalı olabilir. Geçici evrensel amnezi, tüm belleğin seyrek, geçici olarak ve tamamen kaybedilmesidir. Anterograd amnezi, bir travmanın ardından ortaya çıkan son hadiselerin andırılamaması, ancak uzak geçmişteki hadiselerin detaylarıyla anımsanmasıdır. Retrograd amnezi ise, bir travmadan evvelki hadiselerin anımsanamamasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ