Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

UNESCO Dünya Serveti Listesi’nde Bulunan Graz Nasıl Bir Şehirdir?

  • 14 Temmuz 2021
  • UNESCO Dünya Serveti Listesi’nde Bulunan Graz Nasıl Bir Şehirdir? için yorumlar kapalı
  • 135 kez görüntülendi.
UNESCO Dünya Serveti Listesi’nde Bulunan Graz Nasıl Bir Şehirdir?

Graz, Avrupa Birliği’ne 1995 senesindeki genişleme süreciyle dahil olmayı başaran Orta Avrupa ülkelerinden Avusturya‘nın hudutları dahilinde bulunan bir mesken yeridir. Avusturya’nın en popüler şehirleri arasında yer alan Graz, ülke geneli nazara alındığı müddet, en büyük iki şehir arasında bulunur. Bu da şehre olan alakanın daha da çoğalmasına sebebiyet verir. Her anlamda ülke şehirlerinin en büyük […]

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde Bulunan Graz Nasıl Bir Şehirdir?Graz, Avrupa Birliği’ne 1995 senesindeki genişleme süreciyle dahil olmayı başaran Orta Avrupa ülkelerinden Avusturya‘nın hudutları dahilinde bulunan bir mesken yeridir. Avusturya’nın en popüler şehirleri arasında yer alan Graz, ülke geneli nazara alındığı müddet, en büyük iki şehir arasında bulunur. Bu da şehre olan alakanın daha da çoğalmasına sebebiyet verir. Her anlamda ülke şehirlerinin en büyük ilk iki basamağında yer alan Graz, popülasyon bağlamında da aynı biçimde ülkenin en kalabalık ikinci şehridir. Federal yapıya sahip ülkelerden biri olan bu Orta Avrupa ülkesi, bölgenin en ehemmiyetli eforlarından kabul edilir.

Özellikle de Almanya ile tarihi süresince çok büyük bağları bulunan Avusturya, Balkan’lardaki soydaşları Hırvatların da 2013 senesinde Avrupa Birliği’ne dahil olmasıyla Birlik içinde daha da güçlü bir hale gelmiştir. Bu da ülkenin müessese içinde ortaklık ilişkisini besleyen bir vaziyete zemin hazırlamıştır. Avrupa’nın en köklü ülkelerinden olan Avusturya’nın başşehri Viyana’dır. Viyana sonrasında ülkenin en ehemmiyetli şehri ise Graz olarak kabul edilir. Oldukça tarihi bir şehir olan Graz, Avrupa Birliği’ne resmi olarak aza olan Avusturya’nın Schengen Bölgesi’ne de dahil olması neticeyi, çok rakamda ziyaretçiyi de kendisine sürüklemeyi muvaffak olmuştur.

Reelinde bu vaziyet yalnızca Graz için tesir doğurmamıştır. Öbür şehirler de Avrupa Birliği aboneliği sonrasında çok rakamda ziyaretçiyi sürüklemeyi muvaffak olmuştur. Graz, Avusturya’nın güneydoğu hattında yer alır. Lokasyon olarak komşu Slovakya ve de Slovenya‘ya da oldukça yakın olan Graz, oldukça stratejik bir şehirdir. Daha evvelde dediğimiz gibi bir federal çatıya sahip olan Avusturya, eyaletlere dağılan bir ülkedir. Styria, eyaleti Avusturya’nın önde gelen eyaletlerindendir.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde Bulunan Graz Nasıl Bir Şehirdir?Graz da bu eyaletin hudutları dahilinde yer alır ve aynı zamanda da bu eyalete başşehirlik eder. Avusturya, reelinde tüm şehirleriyle dolaşılıp görülmesi gereken son derece ehemmiyetli ve de tarihi bir ülkedir. Özellikle de Alp Dağları eteklerinde yer alan bu ülke sanki kartpostallık bir ülkedir. Her yanı bütün anlamıyla bir cennet olarak kabul edilen Avusturya, Avrupa’nın en hoş ülkelerinin başında kazanç. Bu surattan çok rakamda organizasyon ve de müessesenin dikkatini sürükleyen Avusturya, UNESCO tarafından da ele alınmıştır. UNESCO, bu ülkenin en ehemmiyetli şehirlerinden olan Graz kentini 1999 senesinde UNESCO Dünya Serveti Listesi’ne dahil edilmiştir.

Ülkenin en büyük kentlerinden olan Graz, popülasyonu ile de başşehir Viyana sonrasında Avusturya’nın en kalabalık şehri konumundadır. Elde edilen son bilgilere göre, 600 bin etrafında bir metro popülasyonuna sahip olan Graz, şehir merkezi nazara alındığında ise 350 binlere erişen bir meskene sahiptir. Graz, Türkiye’den rastgele bir aktarma yapmaksızın dolaysız olarak erişebileceğiniz şehirlerden biridir. Bu anlamda Türk Hava Yolları’nı seçim faktörüz şehre erişmeniz için yeterli olacaktır. Vasati seyahat süresi İstanbul çıkışlı uçuşlarda 2 saat 20dk etrafındadır. Ayrıca bölgede yalnızca İstanbul üzerinden aktarmasız olarak uçabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ