Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ünal Aysal Kimdir?

  • 25 Ekim 2021
  • Ünal Aysal Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 115 kez görüntülendi.
Ünal Aysal Kimdir?

5443_nal-aysal_353786Zaferli Türk iş adamı Ünal Aysal, 2 Haziran 1941 tarihinde, İstanbulda dünyaya gelmiştir.

Öğrenim yaşamına Türkiye’de başlayıp, Avrupa’da devam eden Aysal, orta öğrenim diplomasını Galatasaray Lisesinden, yüksek öğrenimin diplomasını ise İsviçredeki Neuchatel Üniversitesi Hukuk Fakültesinden almıştır. Aysal’ın yurt dışında aldığı hukuk diplomasının yanı gizeme, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden de denklik diploması bulunmaktadır. Ünal Aysal, Galatasaray Lisesinden mezun olduğu 1960 senesinden bu yana, çalışma yaşamının içinde yer almaktadır. 1970-1972 seneleri arasında, Koç Holdinge bağlı bir dış ticaret firmasında, “ihracat koordinatörü” olarak görev yapmıştır.

5443_aysal

Aysal, 1973 seneyi başında, Brüksel kaynaklı bir şirketin ticaret müdürü olarak, Brükselde görev almıştır. 1974 senesinde ise, kendi işinin başına geçmek için, “Unite International”‘ı kurmuştur. Bahsedilen işletmenin ilk 10 senelik yarıyılı içinde, demir – çelik ve sanayi mahsulleri satışı yapılmasının yanında, petrol ile alakalı harekâtlar da yapılmıştır. Sektörün giderek değiştiği ve büyüdüğü 1984 senesinde, petrol işlerinin yanı gizeme, elektrik yapımı, santral üretimi ve finansmanı gibi projelerde firmayı ile beraber boy göstermiştir. Bu yarıyılda, Türkiye ve İran hudutları içinde elektrik santralleri kuran Aysal, takip eden yarıyılda ise pak enerji yatırımları ve madencilik faaliyetlerine yönelmiştir.

Ünal Aysal, ilgilendiği ve hakikatleştirdiği bir hayli çalışma ve galibiyetlerine ek olarak, turizm sektörü ile de çalışmalar yürütmüştür. Bu bağlamda, Antalya Kemer’de, iki adet 5 yıldızlı otel kurmuştur. Buna ek olarak, İstanbul Boğazında da bir butik otele sahip olmuştur.Ünal Aysalın kariyerinin zirve noktalarından biri olan Yüksek Liyakat Madalyasıyla mükâfatlandırılması ise, 1999 senesinde, Türkiye’yi yurt dışında en iyi temsil eden iş adamlarından biri olarak, Bakanlar Heyeti kararı ile Cumhurbaşkanı tarafından kendisine verilmek ve devlet eliyle şereflendirilmek suretine reelleşmiştir.

5443_unal-aysalİktisadi Araştırmalar Vakfı tarafından şeref aboneliğine getirilen Ünal Aysal, her sene bu vakfın tertip ettiği Tez Değerlendirme Müsabakasına yaptığı katkılar ve sponsorluklar sebebiyle bu aboneliğe nail olmuştur.Kamuoyu tarafından Aysalın yakından tanınmasını sağlayan vaka ise, 14 Mayıs 2011 tarihinde başkan adayı olarak katıldığı tercihi kazanarak, 2998 rey ile “tarihin azami oyunu alan başkan” sıfatıyla Galatasaray Spor Klübü başkanlığı şerefine erişmesidir.

Ünal Aysalın başkanı olduğu Galatasaray Spor Kulübü Futbol A Ekibi, Aysalın görevinin ilk ve ikinci senesinde Türkiye Süper Lig şampiyonu olmuş, bu süreçte futbol ekibi Türkiye Süper Kupası’nı da kazanmıştır.

2012 senesinde, Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Heyeti kararı ile, “Türkiyeyi yurt dışında en üst seviyede temsil eden iş adamlarından biri” sıfatı nazarında, Cumhurbaşkanı tarafından Yüksek Liyakat Madalyası ile şereflendirilmiş olan Aysal, 2012 senesinin Ekim ayında da, Belçika Prensi H.E. Philippe Leopold Louis Marie tarafından, Belçika Hükümeti ismine “Leopold II Yüksek Takdir Madalyası” ile mükâfatlandırılmıştır.

25 Mayıs 2013 tarihinde, Ünal Aysal Galatasaray Spor Kulübü başkanlığından zorunlu prosedür operasyonları ismine istifa etmiştir. Zira, anayasaya göre, istifa etmeden tercihe gidilme vaziyetinde, başkanın tekerrür seçilmesi halinde, ancak 1 sene daha görev yapabilecektir. Aysal, bu vaziyete temkin alarak, alakalı heyete istifasını sunmuş ve 22 Haziran 2013 tarihinde hakikatleştirilen tercihte, 1537 reyin 1404’şöhreti alarak, 3 sene zamanlığına tekerrür kulüp başkanı olarak seçilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ