Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Uçuş Harekat Uzmanı Nedir?

  • 14 Temmuz 2021
  • Uçuş Harekat Uzmanı Nedir? için yorumlar kapalı
  • 152 kez görüntülendi.
Uçuş Harekat Uzmanı Nedir?

Havacılık sektörü her geçen gün daha da ilerlemekte ve de insanoğlunun bırakılmaz parçası haline gelmektedir. Bu da talep arz balansı örneği, havacılık sektörünün çok süratli bir biçimde ivmelenmesine takviyeci olur. 1900’lü senelerin başlarında insanın yaşamına dahil olan havacılık fikri, ilerleyen her on senede çok değişik bir biçimde yol alınmasına vesile olmuştur. Uçmak insan için yaşamda […]

Uçuş Harekat Uzmanı Nedir?Havacılık sektörü her geçen gün daha da ilerlemekte ve de insanoğlunun bırakılmaz parçası haline gelmektedir. Bu da talep arz balansı örneği, havacılık sektörünün çok süratli bir biçimde ivmelenmesine takviyeci olur. 1900’lü senelerin başlarında insanın yaşamına dahil olan havacılık fikri, ilerleyen her on senede çok değişik bir biçimde yol alınmasına vesile olmuştur. Uçmak insan için yaşamda olduğu müddet süresince erişilmesi fiziksel anlamda en ihtimalsiz ödünlerden idi. Ancak bunu usu ve de zekâsı ile bertaraf eden insan, kedine bir uçak yaparak uçmayı sıradan bir hale getirmeyi muvaffak olmuştur. Havacılık özellikle de sivil havacılık artık hiç olmadığı kadar yaygın olup, dünyanın her noktasında var olan bir ödündür. Havayolu firmaları, son model uçakları uçurmaları için her sene binlerce yeni kaptanı istihdam etmektedir. Bu istihdam neticeyi çok rakamda yeni kaptan sektöre kazandırılır. Günümüz çağdaş ticari yolcu uçakları hiç olmadığı kadar teknolojik anlamda gelişmiştir. Bu da ister kısa, isterse de uzun mesafeli uçuşlar olsun, ticari yolcu uçaklarının havada kaldıkları çok uzun bir müddet süresince otomatik kaptan hakimiyeti altında seyahat etmesi anlamına kazanç. Ancak yeniden de bir insan usuna gerek vardır. Zira her ne kadar otomatik kaptan seyir halindeyken bir hayli harekâtı kendisi yapabilse de iniş ve de kalkış bizzat kaptan kontrolündedir.Özellikle Boeing, Airbus gibi devasa ticari yolcu uçağı tedarikçileri, bir hayli uçağı neredeyse kaptansız uçurulabilecek kadar teçhizatlı planlayabilmektedir. Öyle ki, çok kısa bir müddet içinde kaptanların tamamen tarih olması ya da yalnızca uçağa refakatçilik yapacağı günler kapıdadır. Bu gidişat taşıtlarda zati görülmeye başlanmıştır. Uçaklar ise, bu teknolojinin de zati çok ama çok önündedir.

Uçuş Harekat Uzmanı Nedir?Günümüze gelecek olursa, uçakta kabin personeli olmazsa olmazdır. Bu son derece ehemmiyetlidir. Ticari yolcu jetleri, 2 kaptan ve de bir uçuş mühendisi ile tarifeli seferlerini asıllaştırırlar. Bu kaptanlar arasında biri kaptan ötekiyi ise takviyeci kaptan statüsü altında vazife alır. Uçuş mühendisi de bir 3’şöhretçi göz olarak seyir haline her iki kaptana da lüzumlu öneri ve de ihtarları yapar. Bu işin havada olan kısmıdır, ancak iş yalnızca havada bitmez. Her havayolu kendi bünyesi altında bir ”uçuş harekat uzmanı” barındırır. Beynelmilel deyimi ile ”Dispatcher”. Dispatcher uçağın karadaki kaptanı olarak kabul edilir. Başka Bir Deyişle, havada kaptan ve de tayfayı ne vazife görüyorsa, yerde de bir kaptan olarak uçuş harekat uzmanı vazife alır. Bu şahsın temel vazifeyi mevzubahisi uçuşlarda uçağın havacılık kaidelerine uygun bir biçimde seyrini ve son olarak varacağı noktaya varmasını sağlamaktır.

Başka bir ifadeyle uçuşu tasarlamakla vazifeli olan uçuş harekat uzmanı, uçağın bir hayli meseleyi ile doğrudan ilgilenmekle mükelleftir. Bunlar arasında bakımından tutun da yakıt ikmaline kadar. Hava vaziyeti de dahil olmak üzere çok rakamda parametre ile doğrudan muhatap olan uçuş harekat uzmanı, reelinde kaptandan daha fazla gayret tüketir. Üstelik de mesullüğü oldukça büyüktür.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ