Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Uçak Teknisyenliği Nedir, Nasıl Olunur?

  • 15 Kasım 2021
  • Uçak Teknisyenliği Nedir, Nasıl Olunur? için yorumlar kapalı
  • 101 kez görüntülendi.
Uçak Teknisyenliği Nedir, Nasıl Olunur?

Uçaklar yevmiye yaşamımızın bir parçası haline gelmiştir. Oysa ilk uçağın yalnızca 45 saniye kadar havada kaldığını öğreniyor muydunuz? Şimdi ise 18 saatlik non-stop uçuş rekorları kırılmaktadır. 100 seneyi aşkın bir geçmişi olan havacılık ya da uçak sanayi, her geçen gün daha da büyümektedir. Uçakların üretimi başlı başına bir hadise olsa da bunarın üretimi sonrasında aralıksız […]

Uçak Teknisyenliği Nedir, Nasıl Olunur?Uçaklar yevmiye yaşamımızın bir parçası haline gelmiştir. Oysa ilk uçağın yalnızca 45 saniye kadar havada kaldığını öğreniyor muydunuz? Şimdi ise 18 saatlik non-stop uçuş rekorları kırılmaktadır. 100 seneyi aşkın bir geçmişi olan havacılık ya da uçak sanayi, her geçen gün daha da büyümektedir. Uçakların üretimi başlı başına bir hadise olsa da bunarın üretimi sonrasında aralıksız bir şekilde bakıma yoksul birer ”bebek” olmaları işin en stresli yanlarındandır. Çok uzun zaman havada kalabilen ve bu sayede zamanı ve mekanı kısmen de olsa aşabilen uçaklar, bu sayede yaşamımızı basitleştirmektedir. Her ne kadar para verip uçsak da, uçakların bu uçuşlara nasıl hazırlandığını çok azımız öğrenmektedir. Her uçağın rutin hakimiyet yarıyılları vardır ve bunların yapılması legal olarak da lüzumludur. Her sene milyonlarca insanın seçim ettiği bu hava vasıtaları hali hazırda dünyanın en güvenilir araçlarındandır. Hakikatinde bunun sebebi, mevzubahisi piyasanın hemen bir hayli piyasadan daha büyük ve özünde tehlike barındırıyor olmasıdır. Bir şeyin tehlikeyi ne kadar yoğunsa ona karşı dikkat kesilme meyli de doğru orantılı bir biçimde o kadar fazla olmaktadır. Bu surattan uçaklar hali hazırda dünyanın en sıradışı taşıtlarıdır. Hem güven hem de konforun bir arada sunulduğu bu devasa makineler, içlerinde gerek elektronik gerekse de mekanik bazda çok rakamda parçaya sahiptir. Bu parçalardan her biri uçağın güvenli bir uçuş reelleştirmesi bağlamında kilit bir rol oynar. Minik bir vida bile, bir uçağın düşmesi için yeterli olabilir. Bu mevzuda çok rakamda uçak kazası misali bulunur ki, bir arının devasa bir uçağı nasıl düşürebileceği dahi insanoğlunun karşılaştığı karışık gidişatlardan biri olarak kayıtlara geçmiştir.

Bu surattan uçaklar, belli bir legal tabanda aralıksız teftişe tabidir ve bu salttır. Hiçbir biçimde esnetilemez. Bunun için çok rakamda çalışana lüzum dinlenmesi de kaçınılmaz sonlar arasında yer alır ki, bu alanda başta Türkiye olmak üzere çok ciddi bir sarih vardır. Bu sarih nasıl giderilir hava yolu firmaları işte bunun üzerinde çalışma yapmaktadır. Beynelmilel ve milli bir hayli havayolu işletmeyi teknik eğitim veren müesseselerle yeni uçak teknisyenleri yetiştirilmesi mevzusunda muhtelif uyuşmalar yapmıştır. Ülkemizde de buna eş ikili müessesesel uyuşmalar bulunsa da yeniden de istihdam sarihi bütün olarak giderilebilmiş değildir. Bunun için her sene çok rakamda genç istihdam edilmek için eğitilmektedir. Ancak bunların çok azı, eğitimler neticesinde zaferli olup, istihdam evresine geçebilmektedir.

Uçak Teknisyenliği Nedir, Nasıl Olunur?Müracaat yapanlar arasında çok az istihdama ergonomik şahsın bulunması birliktesi ciddi anlamda meselelere yol açmakta. Günümüz Türkiye’sinde en süratli büyüyen sektörlerin başında havacılık gelmekte ve bu anlamda çok rakamda Türk havayolu işletmeyi, yaşanan istihdam sarihlerini gidermek için yeni bültenler vermektedir. Bu bültenler arasında uçak bakım misyonluları hatırı sayılır bir yer meblağ. Ancak bunun için muhakkak başlı koşulları taşımak da adaylardan aranan özellikler arasında yer alır. Öncelikle iş lisesi mezunu olma koşulu ve Türk pasaportu taşıyabilme vaziyetidir. Bu ilk iki kriter olarak karşımıza çıkar. Sonrasında ise, yeterli seviyede İngilizce görüşebilmektir. Bunun haricinde temel olarak uçak teknisyenlerine sorulan sualler sorulur ve de bu sayede üzüntüye hakikatleştirilir. Şayet uçak teknisyeni olmak istiyorsanız bu gidişatta 30 yaşını bitirmemiş olmanız gerekir. İşkur’un bültenlerini takip ederseniz çok değişik bölgelerde kurslar olduğunu görürsünüz. Her sene iki ila üç kere rutin olarak kurs ilanı yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ