Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tütünün Nargile ile Olan Aşkı

  • 05 Temmuz 2021
  • Tütünün Nargile ile Olan Aşkı için yorumlar kapalı
  • 91 kez görüntülendi.
Tütünün Nargile ile Olan Aşkı

Milattan evvel bizler tarafından çok tuhaf bir kuram ile keşfedilen nargile günümüzde kimilerimiz için bırakılmaz bir istektir. İlk insanlar iman emeli ile tütün yapraklarını yakmakta ve tütün yapraklarının tadının keşfedilmesi ile yakılan tütünleri ağızlarda çiğneyerek şekillendirmeye başladılar.

Tütünün Nargile ile Olan AşkıMilattan evvel bizler tarafından çok tuhaf bir kuram ile keşfedilen nargile günümüzde kimilerimiz için bırakılmaz bir istektir. İlk insanlar iman emeli ile tütün yapraklarını yakmakta ve tütün yapraklarının tadının keşfedilmesi ile yakılan tütünleri ağızlarda çiğneyerek şekillendirmeye başladılar. Pipo, sigara ve ağız çiğneme tabletleri ile günümüzde farklı biçimlerde kullanılsalar da, tütünün nargile ile olan aşkının önüne hiçbir şey geçemedi.

İlk nargile misali Hintliler tarafından yapılmıştır. Hindistan cevizi dışındaki tütün eşi katmanı yakan ve cevizin içene soktukları kamışla neşe yapan Hintliler, geçmişten günümüze olan Nargile macerasını da başlatmış oldular.

Nargile, gerek bizde gerekse de Doğu ve Afrika kültürlerinde babadan oğluna kalan bir kıymetli bir obje oldu. Yazıyı yazarken usuma geldi, Mersindeki konutumuzda, tavan arasında, babaannem ve dedemden kalan eşyalar arasında bizim de bir nargilemiz var, ve bu yazı sonrasında, sanırım onu da İstanbul’daki konutumuza taşımamız gerekiyor. Dedelerimizden harika ve ender hediyelerin yanlarına koyabilmek ve baktıkça onları yad edebilmek emeli ile.

Tütünün Nargile ile Olan AşkıBir yarıyıl sultanların da en ehemmiyetli neşe zamanlarındaki lüzumlarından biri olan nargile, günümüzde çok farklı tatlarda servis edilmektedir. Doğu kültürünün ehemmiyetli bir sembolü olan nargile Farsça dilindeki hindistan cevizi anlamına gelen NARGİL sözcüğünden gelmektedir. Araplar Şişa, İranlılar ile Galyan olarak adlandırırlar. İlk zamanlarında boş hindistan cevizi içlerine sokulan kamış ile yapılan bu yolculuk yerini porselen ve bronz gövdeli nargilelere vazgeçti. Kimi zaman ise gümüş, sırça hatta çini gövdeli nargileler de görmek olası.

Tahlilcilerin Sohbetin Uygarlığı diye betimlenen Nargile, Osmanlıda 16. Surat seneden bu yana harcanmaktadır. Osmanlı tütünle tanıştığı bu asırda, nargileyi içine sürükleyip, dumanını semana savurmayı seçim ediyordu.

Tiryakileri için tek başına içilen nargile neşe vermez, hoş sohbetlerin bırakılmaz unsuru haline gelen nargile için kahvelerde ve kafelerde özel mekanlar var olmaya devam ediyor.

Yazar:Onur Göksel

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ