Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Türkiye’nin Ereğlileri

  • 24 Temmuz 2021
  • Türkiye’nin Ereğlileri için yorumlar kapalı
  • 160 kez görüntülendi.
Türkiye’nin Ereğlileri

Ülkemizde aynı adla anılan bölgeler ile sıkça karşılaşılır. Şehir merkezlerinde aynı adla anılan sokak ve caddeler çoktur. Misalin, bir hayli şehirde Fatih Sultan Mehmet gibi ülkeye, ulusa mülk olmuş şahısların adları, semtlere sokaklara caddelere verilmiştir. Kendi şehrinizde de bu cins adları göreöğrenirsiniz.

4983_1Ülkemizde aynı adla anılan bölgeler ile sıkça karşılaşılır. Şehir merkezlerinde aynı adla anılan sokak ve caddeler çoktur. Misalin, bir hayli şehirde Fatih Sultan Mehmet gibi ülkeye, ulusa mülk olmuş şahısların adları, semtlere sokaklara caddelere verilmiştir. Kendi şehrinizde de bu cins adları göreöğrenirsiniz.

Fakat Ereğli nedendir meçhul birbirinden tamamen değişik bölgelerde ad olarak verilmiştir. Kuzeyde Zonguldak’ın ilçesi Ereğli, ege de Tekirdağ’ın ilçesi Marmara Ereğlisi, Kocaeli’ninKaramürsel ilçesine bağlı belde olan Ereğli ve İç Anadolu da Konya Ereğli’si bulunur.
?

Zonguldak’ın İlçesi Ereğli

2012 popülasyon sayımına göre, merkez popülasyonu, 102,828 olan Karadeniz Ereğli’sinin, köylerle birlikte 173,933 olan popülasyonu Türkiye’deki 28 şehir merkezinden fazladır.
Ereğli Demir ve Çelik fabrikaları ile anılır. Ayrıca, Osmanlı çileği ve reçeli tanınmıştır.
Her sene tertip edilen faallikler;
-18 Haziran da Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Şenliği,
-Temmuz ayı ilk haftası “Sevgi Barış Arkadaşlık” Kültür ve Sanat Şenliği,
-Aralık ayı içerisinde ise Hamsi Şenliği tertip edilir.
4983_2Balıkların İstanbul boğazından sonra ilk uğradığı yer, Zonguldak Ereğli’dir. Bu sebeple, taze balık yiyebilirsiniz. Zonguldak Ereğli’si 2002 senesinde 2002 metre uzunluğundaki mangalla Guiness Rekorlar kitabına girmiştir.

Marmara Ereğli’si

Tekirdağ’a 28 kilometre uzaklıktaki ilçesidir. Adrese dayalı popülasyon kayıt sistemine göre, popülasyonu 22.816’dir. Balıkçılık, sanayi, tarım ve hayvancılık ehemmiyetli kazanç kaynakalarını oluşturur. 32 kilometre’lik sahile sahip Marmara Ereğli’si balık bakımından oldukça zengindir.
4983_4 1

Karamürsel Ereğli’si

Kocaeli şehrimizin Karamürsel ilçesinin, 5 beldesinden biridir. Hakikat uyum kaynağı Karadeniz bölgesinde olan öteki Ereğli’ler gibi balıkçılıktır. Bu doğrultuyu öbürleri ile eşlik taşır. Merkeze 3 kilometre uzaklıktadır. İzmir körfezinde denize girilen tek kasaba özelliğini taşır.

Konya Ereğli’si4983_6

Konya’nın güneydoğusunda 147 kilometre uzaklıktaki ilçesidir. Adrese dayalı 2013 popülasyon sayımına göre toplam popülasyonu 137.837’dir.

Tarım ve hayvancılık en büyük uyum kaynaklarıdır. Hititlerden kalan İvriz Kaya Abideyi dolaşılabilecek en hoş yeridir. Beyaz kiraz yapımında dünyada lafı geçen bir yerdir. İtalyanların pastalarını süslediği ve ilaç işletmeleri tarafından alındığı öğrenilir. Neredeyse her bölgeden insanlar bu topraktadırlar. Minik İstanbul olarak anılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ