Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Türkiye’de Jenerasyonu Tükenmekte Olan Hayvanlar

  • 24 Nisan 2021
  • Türkiye’de Jenerasyonu Tükenmekte Olan Hayvanlar için yorumlar kapalı
  • 113 kez görüntülendi.

Hayvanların hayat alanlarına insanların yerleşmesi ile hayvan soyları tükenmeye mahkûm olmaktadır. İnsanlar pek çok nedenden dolayı hayvanları katletmektedir. Türkiye’de insanların mesken alanlarının çoğalması ve hayvanların katledilmesi ile jenerasyonu tükenmekte olan hayvanlar alttaki gibidir. Vaşak Vaşaklar yırtıcı hayvanlardır. Ülkemizde görülen vaşakların jenerasyonu tükenmek riski altındadır. Geçmişte çok rakamda vaşak bulunan ülkemizde şuan çok az rakamda görülmektedir. […]

Hayvanların hayat alanlarına insanların yerleşmesi ile hayvan soyları tükenmeye mahkûm olmaktadır. İnsanlar pek çok nedenden dolayı hayvanları katletmektedir. Türkiye’de insanların mesken alanlarının çoğalması ve hayvanların katledilmesi ile jenerasyonu tükenmekte olan hayvanlar alttaki gibidir.

Vaşak

Vaşaklar yırtıcı hayvanlardır. Ülkemizde görülen vaşakların jenerasyonu tükenmek riski altındadır. Geçmişte çok rakamda vaşak bulunan ülkemizde şuan çok az rakamda görülmektedir. Vaşaklar Bolu, Antalya, Muğla, Çanakkale, Kastamonu, Artvin, Siirt, Hakkâri, Bitlis, Bingöl ve İzmir’de hala görülmektedir. Vaşakların avlanması yasak olmasına karşın günümüzde hala postları için avlanmaktadır.

Pars

Pars geçmiş zamanlarda ülkemizde en çok görülen yırtıcılardan biriyken günümüzde görülme oranı giderek eksilmiştir. En son 1974 senesinde Ankara’nın Beypazarı ilçesinin bir köyünde görülen pars köylüler tarafından vurularak öldürülmüştür. Öldürülmesi yasak olmasına karşın köylüler yırtıcı olmasından dolayı sıkıntılı olarak öldürmektedir. Son 50 yıldır Türkiye’de hiç görülmemiştir.

Türkiye'de Nesli Tükenmekte Olan HayvanlarKızıl Geyik

Kızıl Geyik en çok Adapazarı, Kastamonu, Sinop, Bolu ormanlık bölgeleri ve Istanca ormanlarında görülmektedir. Aynı zamanda Afyon, Kütahya, Ankara Beypazarı, Kahramanmaraş, Denizli, Manisa, Toros Dağları ve Cudi Dağları’nda sıkça görülmektedir. Görüldüğü üzere pek çok yerde hayat alanı bulunan bu hayvanın köylülerin avlaması neticeyi jenerasyonu tükenmeye surat yakalamıştır.

Kızıl Akbaba

Kızık akbaba ülkemizde neredeyse hiç görülmemektedir. Kızıl Akbaba genelde hayvancılık faaliyetlerinin yapıldığı yerlerde görülürler. Toros ve Ilgaz Dağları gibi bozkır ve makilik alanlarda sıkça görülen bir hayvandır. Aynı zamanda Ankara ve Eskişehir’de de görülmektedir. Geçmiş senelerden bu yana avcılık işi ile uğraşan insanlar tarafından avlandığı için şu an Türkiye’de yok denecek kadar az rakamda görülmektedir.

Kara Akbaba

Kara akbaba Türkiye’de yaşayan en büyük kuş cinsidir. Bu cins yalnızca Türkiye’de değil dünya genelinde jenerasyonu tükenme riskine girmiştir. Genellikle karaçam ormanlık alanlarında görülürler. Kara akbaba cinsine en fazla Doğu Anadolu, İç Ege ve İç Anadolu bölgelerinde tesadüfülür. Son 54 yıldır Kara akbaba cinsine hiç tesadüfülmemiştir.

Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi

Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’in sarp ve dağlık bölgelerinde Çengel Boynuzlu Dağ KeçisiTürkiye'de Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar cinsini görmek olasıdır. Aynı zamanda Erzurum ve Bingöl arasında dağlık alanlarda da görmek olasıdır. Daha Öncekinden çok fazla görülen bu cins her geçen gün daha da eksilmektedir. Avcılar, köylüler ve yırtıcı hayvanlar tarafından avlandığı için jenerasyonu tükenme hududuna gelmiştir.

Yazar: Can Baskın

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ