Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Türk Tarihine İsmini Yazdıran Bayanlar

  • 23 Nisan 2021
  • Türk Tarihine İsmini Yazdıran Bayanlar için yorumlar kapalı
  • 86 kez görüntülendi.

Cumhuriyet tarihinde pek çok bayan, zaferiyle kendinden sonra gelen bir hayli bayana liderlik etmiştir. Zaferleriyle ismini tarihe yazdıran bu bayanlar bilimde, sanatta, sporda ve politikada sanki çığır açmışlardır. İşte bu tarihe güzergah veren bayanlardan kimileri şunlardır: Safiye Ali Türk tarihinin ilk bayan hekimi Safiye Ali’dir. Safiye Ali, Osmanlı İmparatorluğu zamanında muhtelif hizmetleriyle tanınan bir aileye üyedir. […]

Cumhuriyet tarihinde pek çok bayan, zaferiyle kendinden sonra gelen bir hayli bayana liderlik etmiştir. Zaferleriyle ismini tarihe yazdıran bu bayanlar bilimde, sanatta, sporda ve politikada sanki çığır açmışlardır. İşte bu tarihe güzergah veren bayanlardan kimileri şunlardır:

Türk Tarihine Adını Yazdıran KadınlarSafiye Ali

Türk tarihinin ilk bayan hekimi Safiye Ali’dir. Safiye Ali, Osmanlı İmparatorluğu zamanında muhtelif hizmetleriyle tanınan bir aileye üyedir. Maharetli ve zaferli karakteriyle dikkatleri üzerine sürükleyen Safiye Ali, tıp eğitimi almak emeliyle Almanya’ya gitmiştir. Almanya’da bayan ve çocuk sıhhati üzerine eğitim aldıktan sonra Kurtuluş Savaşı bitiminde vatanına dönerek kendi açtığı bir muayenehanede rehabilitasyonlarına başlamıştır. Aynı zamanda süt ve bakımevlerinde de çalışmalarını sürdüren Safiye Ali, Türkiye’yi dünya çapında tertip edilen tıp kurultaylarında da temsil etmiştir. Ancak daha sonra sıhhat meseleleri nedeniyle eşiyle birlikte Almanya’ya taşınarak işine burada sürdürmüştür. İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’da yaralananların bakımını üstlenmiştir. Savaş neticesinde Türkiye’ye dönmüş fakat tutulduğu kanser nedeniyle 1952’de yaşama veda etmiştir.

Sabiha Gökçen

Dünyanın ilk bayan savaş uçağı olan Sabiha Gökçen , aynı zamanda Atatürk’şan manevi kızıdır. Türk bayanının her iş dalında zaferli olabileceğini göstermek emeliyle Atatürk’şan kendisini özel olarak yetiştirdiği öğrenilmektedir. Sabiha Gökçen, Sovyetler Birliği’ne giderek Yüksek Planör Mektebi’ndan mezun olmuş ve planör hocalığı yapmıştır. Bu güzergahıyla Türk havacılık tarihine ismini yazdıran bayanlar arasında yer almayı muvaffak olmuştur.

Lale AytamanTürk Tarihine Adını Yazdıran Kadınlar

Lale Aytaman, Türk tarihinin ilk bayan valisidir. Alman Dili ve Edebiyatı mezunu olan Lale Aytaman, Hamburg‘da da Alman Dili ve Edebiyatı üzerine hekime yapmıştır. 1991 senesinde de Muğla Valiliği’ne atanmıştır.i 1995 senesine kadar valilik vazifesini sürdüren Lale Aytaman, valilik yarıyılında yaşamış olduğu hatıraları da İğneli Koltukta Dört Buçuk Sene adlı kitapta toplamıştır.

Selma Rıza

Selma Rıza,Türkiye’nin ilk bayan gazetecisidir. 19. asrın sonlarına doğru Türk Tarihine Adını Yazdıran Kadınlarailesinden saklı bir biçimde İstanbul’dan kaçarak Paris’te Jöntürk liderleri arasında yer alan abisi Ahmet Rıza’nın yanına gitmiştir. Burada İttihat ve Terakki Toplumu’ne katılarak 10 sene kadar azalığını devam ettirerek toplumun tek bayan abonesi olmuştur . Ayrıca Paris’te Fransızca olarak yayımlanan Meşveret ve Türkçe olarak yayımlanan Şura-yı İmmet isimli gazetelerde çalışmıştır.
İstanbul’a Meşrutiyet’in bülteninden sonra dönen Selma Rıza, kendi ülkesinde ise gazetecilik yapmamıştır. Ancak Kızılay’ın kurulması için muhtelif çalışmalara katılmıştır. Osmanlı yarıyılında Hilal-i Ahmer Toplumu ismiyle öğrenilen bu kuruluşun idaresinde ise 5 sene genel sekreterlik yapmış ancak görüş ayrılığı nedeniyle vazifeden ufalamıştır.

Jale İnan

1914 İstanbul doğumlu olan Jale İnan, Cumhuriyet tarihinin ilk bayan arkeologudur. Eser firariciliğine karşı pek çok kurtarma kazıları reelleştiren Jale İnan; arkeolog işiyle genç yaşlarda tanışmıştır. Bunun yanında 1995 tarihinde Türkiye Bilimler Yüksekokulu’nin de gurur abonesi seçilerek Türk arkeoloji tarihinin ehemmiyetli adları arasında yer almayı muvaffak olmuştur.

Feriha Sanerk

Türk Tarihine Adını Yazdıran KadınlarTürk tarihinin ilk bayan emniyet müdürü olan Feriha Sanerk, 1941 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne giren ilk kız talebedir. Feriha Sanerk, kaymakamlık kursunu tamamlamasına rağmen cinsiyeti nedeniyle kaymakam olma tutkusu yalanlanmış ve bunun üzerine de Emniyet Genel Müdürlüğü’ne müracaat yapmıştır. Burada komiser yardımcıyı vazifesini üstlenen Sanerk, 1953 senesinde de Emniyet Müdürü rütbesi almıştır. Ancak yeniden cinsiyeti nedeniyle cetmesi hakikatleştirilmemiştir. Bu vaka yargıya taşınınca da aynı sene cetmesi hakikatleşmiştir.

Semiha Berksoy

Türk Tarihine Adını Yazdıran Kadınlar1910 senesinde İstanbul’da doğan Semiha Berksoy, opera sanatçısı ve ilk Türk bayan ressamdır. İstanbul Hoş Sanatlar Yüksekokulu ve Konservatuarı’nda eğitim aldıktan sonra Berlin Devlet Yüksek Müzik Yüksekokulu Opera Kısmı’ne giderek bu kısmı birincilikle tamamlamıştır. Opera kariyerine ise 1934 senesinde başlamış, 1939 senesinde Richard Strauss’un Ariadne Auf Naxos isimli operasındaki rolüyle de Avrupa’da sahne almaya başlayan ilk Türk opera sanatçısı unvanını almıştır.

Yazar: Sevinç Urgenç

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ