Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Türk Dili’ndeki Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir?

  • 23 Mayıs 2021
  • Türk Dili’ndeki Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 175 kez görüntülendi.

Dilimiz, kelimeler, taşıdıkları anlamlar ve metinler bakımından dünyanın en zengin dillerinden biridir. Kelimeler tümceleri, tümceler paragrafları, paragraflar da yazıları ortaya çıkarır ve bu sonu gelmez bir zincir Türk Dili ve Edebiyatı’nın orijinini oluşturur. Paragraflar, dilimizdeki ve edebiyatımızdaki metinleri oluştururken, ifade etmek istedikleri duygu ve düşünceye müteveccih değişik karakteristik özelliklere sahiptirler.

Türk Dili'ndeki Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir?Dilimiz, kelimeler, taşıdıkları anlamlar ve metinler bakımından dünyanın en zengin dillerinden biridir. Kelimeler tümceleri, tümceler paragrafları, paragraflar da yazıları ortaya çıkarır ve bu sonu gelmez bir zincir Türk Dili ve Edebiyatı’nın orijinini oluşturur.

Paragraflar, dilimizdeki ve edebiyatımızdaki metinleri oluştururken, ifade etmek istedikleri duygu ve düşünceye müteveccih değişik karakteristik özelliklere sahiptirler. Yazarın, fikrini ortaya koyarken, okuyucuyu etkilemek ve güçlü bir anlatım yaratmak emeli ile kullanabileceği pek çok yöntem vardır. Türkçe’de Düşünceyi Geliştirme Yolları olarak belirlenen bu değişik yollardan biri yazar tarafından seçilir ve metnin içine işlenir.

Düşünceyi Geliştirme Yolları, misallendirme, karşılaştırma, şahit gösterme, rakamsal bilgilerden faydalanma, belirleme, alıntı yapma, benzetme ve ilişki kurma olarak çeşitlere ufalar.

Misallendirme, paragrafta anlatılanın anlaşılmasını basitleştirmek için kullanılan yöntemlerden biridir. Yazar, düşüncelerini inandırıcı hale getirmek emeli ile de misallendirmeye müracaat etebilir.

Karşılaştırma, iki vaziyet, iki unsur, iki kavram ya da iki düşünce arasındaki eşlik ve değişikliklerin ortaya konduğu bir yöntemdir. Yazar, görüşüye sarihlik getirmek için karşılaştırma kullanır. Mukayese Etme yaparak anlatmak istediği düşünceye erişir. Karşılaştırma yapılan bir paragrafta, “oysa, ise, buna karşılık” gibi karşılaştırma kelimeleri görülür.

Şahit gösterme yöntemi, yazarın, görüşü etkileyici kılmak için bu mevzuda uzman olan bir şahsın lafını alıntı yaparak kullanmasına denir. Çoğunlukla bu laf, tırnak işareti içerisinde verilir. Bu yöntemin koşulu, paragrafta hem alıntı yapılan lafın hem de o lafın sahibinin beraber olmasıdır. Alıntının ve alıntı yapılan şahsın isminin geçmediği yerde şahit gösterme tekniğinden bahsedilemez.

Türk Dili'ndeki Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir?Rakamsal bilgilerden faydalanma, paragrafta anlatılan düşünceleri ve verilen bilgileri netleştirmek için bilimsel bilgilerden ve istatistik neticelerinden yararlanma yöntemidir. Burada emel, anlatılanları inandırıcı hale getirtmek ve bilimsel bir bakış açısı ile desteklemektir.

Belirleme yöntemi, varlıklara ve kavramlara müteveccih tanımların yapılarak paragrafta kullanılmasıdır. Metin içinde bir tanım tümcesi var ise, burada belirlemenin kullanıldığı zannedilir. Tam paragrafın tanım tümcelerinden oluşması gerekmez.

Alıntı yapma, misallendirme ve şahit gösterme paragraflarının da içinde kullanılan bir yöntemdir. Daha çok tırnak işareti içinde yazılır ve alıntı yapılan lafın sahibi muhakkaktır.

Benzetme, aralarında eşlik bulunan iki vaziyet, iki unsur ya da iyi düşünceyi birbirine benzeyen özelliklerini ifade ederek anlatma yoludur. Benzetme genellikle karşılaştırma yöntemi ile beraber kullanılır.

İlişki kurma, bir hadisenin veya gidişatın ortaya çıkışını, sebebini, geçmişte olmuş bir vakaya bağlayarak açıklama tekniğidir. İlişki kurma yönteminde, bir hadisenin evveli, hadisenin yaradılışını etkileyişi ve yarattığı netice beraber ifade edilir.

Yazar:Ayşegül Güngör

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ