Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Türabi Kimdir?

  • 14 Eylül 2021
  • Türabi Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 29 kez görüntülendi.
Türabi Kimdir?

Türabi’nin Hacı Bektaş Dergahı’nde oturduğu öğrenilmektedir. 1868 senesinde can verdiği sanılmaktadır. Bir Bektaşi ozanı olarak adlandırılan Türabi’nin naaşı Hacı Bektaş Veli türbesinde definelidir. Ulus şairleri arasında ehemmiyetli bir yere sahip olan Türabi, divan şiirleri yazmış, şiirlerinde de aruz miktarı kullanmıştır. Türabi’nin Yaşamı Hakikat isminin Ali olduğunu belirtmiştir. Bektaşi tarikatına bağlı olan 7 Türabi mahlaslı şair bulunmaktadır. […]

Türabi’nin Hacı Bektaş Dergahı’nde oturduğu öğrenilmektedir. 1868 senesinde can verdiği sanılmaktadır. Bir Bektaşi ozanı olarak adlandırılan Türabi’nin naaşı Hacı Bektaş Veli türbesinde definelidir. Ulus şairleri arasında ehemmiyetli bir yere sahip olan Türabi, divan şiirleri yazmış, şiirlerinde de aruz miktarı kullanmıştır.

Türabi’nin Yaşamı

hacibektas-muzesi_129_4120496Hakikat isminin Ali olduğunu belirtmiştir. Bektaşi tarikatına bağlı olan 7 Türabi mahlaslı şair bulunmaktadır. Babasının ismi Seyyid Ahmet, annesi Zeynep Hatun’dur. Türkistan’da doğduğu öğrenilmektedir. Hz. Ali ve onun ehli beytine olan hayranlığını her fırsatta dile getirmiştir. Ayrıca Hacı Bektaş Veli’den de her zaman hürmetle bahsetmiştir. Bektaşilik tarikatından olan Türabi din dışı sevgiyi yapıtlarında derinlemesine işlemiştir. Ahmet Rıfkı’ya göre Türabi, Bektaşilerin en büyük ariflerinden biridir. Hatta bir hayli dervişe mücerretlik ünvanı vermiştir. Bağlı olduğu Hacı Bektaş dergahına büyük katkılarda bulunmuş, muhtelif tertip etmeler yaptırmıştır. O yarıyılda bitik bir gidişatta olan Hacı Bektaş Dergahına ait konutları tamir ettirmiş, davetlilerin yeme, içme ve uyuma imkânlarını muhakkak bir kumpasa sokmuştur.

Ahlakı Karakteri

Şiirlerinde akıcı, sıcak ve yalın bir üslup kullanmıştır. Aruz ve hece miktarlarını kullanmış olduğu tüm şiirlerinin yayınlandığı öğrenilmektedir. Türabi’ye ait olduğu öğrenilen 2800 beyitten oluşan bir divan Ankara’da, bir üniversite kitaplığında bulunmaktadır. Tasavvufa dinlediği bağlılık nedeniyle evvel mutasavvıf sonra şair olarak adlandırılır. Şiirlerinde özellikle Allah-Muhammed-Ali ve 12 imam sevgisini tüm samimiliğiyle işlemiştir. Aşk ve duygu mevzulu yapıtlarını bulunan Türabi, Fuzuli’den esin almıştır. Nesimi, Necati Bey, Şeyh Galip ve Nedim’den de feyz alarak yapıtlarını oluşturmuştur. Cem merasimlerinde Türabi’nin yapıtlarına da yer verilmektedir. Alevilerin, Bektaşilerin ve Hurufilerin çok umursadığı Türabi, divan edebiyatının yanı gizeme ulus edebiyatının nazım biçimlerini de misal alarak yazı yazmıştır. Nevruziye’leri çok tanınmıştır. Türabi, kendinden evvel gelmiş ünlü şairlerden etkilenip onlara nezireler yazmış olup, aynı zamanda kendinden sonra gelecek olan şairleri de etkileyecek yapıtlar vazgeçmiştir. Bir Hayli şair onun yapıtlarından etkilenip kendi yapıtlarını ortaya çıkarmıştır.

Yapıtları

Divan isimli yapıtında münacaat, gazel, tarih, na’t, mersiye, sakiname, tercii, altıgen, muhammes, murabba, koşma, mürettep, müfret münderiç cinsi mevcuttur.

Kaside-i Türabi Baba
Kitab-ı Mukaddes tercüme
Vilayetname

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ