Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tüm güzergahları ile web sitesi montajı

  • 23 Ekim 2021
  • Tüm güzergahları ile web sitesi montajı için yorumlar kapalı
  • 96 kez görüntülendi.
Tüm güzergahları ile web sitesi montajı

İnternette yer almak için artık bir web sitesi sahibi olmanız gerektiğini düşünüyorsanız doğru yerdesiniz, bu yazımızda en baştan başlayarak nasıl bir web sitesi sahibi olunur öğrenebilirsiniz.

İnternette yer almak için artık bir web sitesi sahibi olmanız gerektiğini düşünüyorsanız doğru yerdesiniz, bu yazımızda en baştan başlayarak nasıl bir web sitesi sahibi olunur öğrenebilirsiniz.

wwwbnt

Alan ismi almak : Alan isimleri web sitemizin en ehemmiyetli parçalarından bir tanesidir, olağanda web sitenize ulaşmak için kullanılacak olan ip adresinin daha anlaşılır ve usta kalıcı olması için alan isminizi kiralamanız gerekir, alan isimleri fiyatları ödenerek senelik olarak kiralanır. Alan ismine misal : bilgiustam.com

Alan ismi kiralayabilmek için öncelikle alan ismini sizin isminize patent edebilecek bir işletme bulmanız gerekiyor, İngilizce’niz iyi ise Dünya çapınca hizmet veren şirketler ile çalışabilirsiniz ancak benim size tavsiyem Türkiye’de ki çok iyi alan ismi domain hizmeti veren şirketlerden bir tanesi ile çalışmanız.

Dünya çapında hizmet veren şirketler : godaddy , namecheap

Türkiye’de hizmet veren şirketler : ihs

Alan isminizi tanımlarken dikkat etkeniz gereken noktalardan ilki alan ismi içerisinde ü,ı,ö,ğ,ç gibi Türkçe kişilikleri ve öteki özel kişilikleri kullanamazsınız.

Domain patent edeceğiniz şirketi tanımlarken şirketin anasayfasında icann logosu bulunup bulunmadığını hakimiyet ediniz, icann logosu olan şirketler domain mevzusunda bütün yetkili işletmelerdir.

icann

Alan isminizi satın almak için çalışmak istediğiniz şirketi seçtikten sonra işletme sitesinin domain kısmına giriş yapmalısınız, sitede bir arama kolisi ve domain uzantılarından oluşan tablodan sitenizin adının başkası tarafından kullanılıp kullanılmadığını bilebilirsiniz, şayet siteniz için düşündüğünüz alan ismi başka bir sitede zati kullanılıyorsa kendinize başka bir alan ismi bulmanız gerekiyor. Kendiniz için tanımladığınız alan ismi satın alınabilir gidişatta ise siparişinizi verebilirsiniz, ödemenizin ardından domain şirketi kısa müddet içerisinde domaini sizin isminize patent edecektir.

Türkiye çapında hizmet veren şirketler genel olarak kredi kartı ve banka havalesi ile ödeme ihtimali sunarken Dünya çapınca hizmet veren şirketlerden paypal, moneybookers gibi sanal bankacılık hizmetlerini kullanarak da ödeme yapabilirsiniz.

Alan isminizi satın aldıktan sonra domain idare oturumuna giriş yapıp oturumu azıcık araştırabilirsiniz, oturumda en çok dikkat etkeniz gereken kısım DNS kısmıdır, bu kısma hosting şirketinizin DNS adresini gireceksiniz böylece alan isminizi sitenizin ip adresi ile eşleştirmiş olacaksınız.

Web alanı hosting

Alan isminizi satın aldıktan sorna sitenizi barındıracağınız bir alana lüzumunuz vardır, bu alana hosting ismi verilir. Hosting şirketleri güçlü bilgisayarlara sahiplerdir sitenizi barındırdığınız bu bilgisayarlar bilgi merkezi datacenter ismi verilen çok yüksek internet irtibat süratine sahip özel yerlerde bulunur. Hosting satın almadan evvel dikkat etkeniz gereken pek çok husus vardır yanlış bir hosting şirketini seçerseniz tüm verilir yok olabilir.

Çalışmak istediğiniz hosting şirketini seçerken şirketin vergi levhası olup olmadığını kesinlikle hakimiyet ediniz, vergi levhası olan şirketler satın aldığınız hosting hizmeti neticesinde size hizmet faturası da verirler. Hosting şirketinin açık adres ve onlara erişebileceğiniz bir telefon numarasına dikkat ediniz, işletme rastgele bir zamanda gidip ziyaret edebileceğiniz bir yer olmalıdır.

Hosting işletmenizi bulmak için şirketler hakkındaki yorumları araştırın, bir şirketin emin olduğuna karar vermeden evvel şirketi internette arayın ve çıkan pozitif, negatif sonuçları araştırın şirketin sitesinde ki referanslara göz atın sitelerin açılma süratlerini hakimiyet edin.

Şirketler hakkındaki en ehemmiyetli hususlardan bir tanesi kullanıcıya verdikleri destektir, bu yazıyı okuduğuna göre büyük olasılıkla sitenizi kurduktan sonra da hosting mevzusunda yardıma lüzumunuz olucaktır bu mevzuda size en iyi dayanağı hosting şirketi verebilir, tabi takviyeye sahiplerse. Hosting firmalarını incelerken bulduğunuz işletmelerin destek kısımlarını araştırın telefon, mail, ticket gibi hangi sistemlerle destek verdiklerini inceleyin gerekirse mail atarak test edin.

Kendine güvenen şirketler sizlere sınama süresi veya para iade garantisi sunabilirler, bu hizmeti sunan işletmelerin anasayfalarında ki lüzumlu koşulları kesinlikle okuyun.

Hosting sitelerinde ki hosting cinslerini incelerken iki cins hosting göreceksiniz bir tanesi Windows sunucular üzerinde bir tanesi Linux sunucular üzerindedir, hangisini alacağınıza karar vermeden evvel sitenizin cinsini ve altyapısını kesin olarak öğrenmeniz gerekmektedir şayet hazır site şablonlarından bir site kurmayı düşünüyorsanız öncelikle şablonu bilgisayarınıza indirerek dosya uzantılarını hakimiyet edin.

Windows hosting : asp, aspx, acess, mssql, html destekler.

Linux hosting : php, mysql, html destekler.

Site montajı

Hosting tasarınızı satın aldıktan sonra sitenizin montajına geçmeniz gerekiyor, sitenizin montajı için kendi yazdığınız dosyaları kullanabilir veya hazır site şablonlarından faydalanabilirsiniz.

Hazır site şablonlonlarını kullanarak kolay ve kullanışlı siteler oluşturabilirsiniz, internette bu şablonlar hakkında bilgi alabilir eklentiler ve temalar ile zenginleştirebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz şablonlar scriptler :

Forum siteleri için : Vbulletin, Mybb, SMF

Blog siteleri için : WordPress

Portal siteleri için : Drupal, Joomla

Bu şablonları kendi sitelerinde sınayabilir, göreöğrenir ve indirebilirsiniz. Kurmak istediğiniz site şablonunu bilgisayarınıza indirdikten sonra dosyaları sitenizin bulunduğu sunucu bilgisayara yollamalısınız, bu operasyonu yapmak için FTP File Transfer Protocol programlarından bir tanesini kullanabilirsiniz.

ftps

İndirdiğiniz FTP programıyla sitenize bağlanmak için programın “Connect” butonuna basın, karşınıza site bilgilerinizi girmeniz gereken bir pencere çıkacaktır.

Sitenizin adresini ftp://siteadresi.com biçiminde girin, kullanıcı ismi ve parola kısımlarını doldurmak için ise hosting şirketinizin size yolladığı maili hakimiyet ediniz kullanıcı isminiz ve parolanız hosting şirketinizin size yolladığı mail içerisinde yer almaktadır.

FTP’ye bağlandıktan sonra size bazı klasörler listelenecektir, bu klasörlerden public_html veya www olanı seçiniz, www klasörü reelinde public_html klasörürür kısayoludur başka bir deyişle rastgele birini seçebilirsiniz. Klasörün içerisinde girdiğinizde içerisinde bazı dosyalar olabilir o dosyaları umursamanıza gerek yok yapmanız gereken kendi site dosyalarınızı o klasör içerisinde atmak , şayet hazır site şablonu kullanacaksanız indirdiğiniz şablon rar veya zip dosyası içerisinde başka bir deyişle tek kutu halindedir dosyaları sunucuya yollamak için öncelikle kutudan çıkartlasınız. Günümüz FTP programlarının pek çoğu çek – vazgeç usulünü desteklemektedir kutudan çıkarttığınız şablon dosyalarını çek – vazgeç ile ftp programının içerisine vazgeçin ve dosya gönderiminin bitmesini bekleyin.

Dosya aktarımı bitirildikten sonra şablonun sitenize montajı için bilgi tabanı database oluşturmanız gerekmektedir, bilgi tabanı oluşturabilmek için öncelikle hosting hakimiyet oturumuna girmelisiniz.

spanel

Hosting hakimiyet oturumuna giriş için : www.siteadiniz.com:2082 adresine giriş yapın sizden istediği kullanıcı ismi ve parola alanlarını doldurabilmek için hosting şirketinizin site yolladığı maili hakimiyet ediniz. Hosting hakimiyet oturumuna girdikten sonra veritabanı veya database ile alakalı ikona tıklayarak bir adet bilgi tabanı ve bir adette bilgi tabanı kullanıcısı tanımlayın.

Temel olarak site montajı anlatmış olduk, şablonunuzun montajı için lüzumlu montaj adımlarını takip etkeniz gerekmektedir her şablon için ayrı montaj yönergeleri bulunmaktadır bu yönergeleri alakalı şablonun sitesinde veya şablonların Türkiye destek sitelerinde kolaylıkla bulabilir, destek alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ