Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tularemi Hastalığı Nedir? Bulguları Nelerdir?

  • 27 Nisan 2021
  • Tularemi Hastalığı Nedir? Bulguları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 196 kez görüntülendi.

Sık tesadüfülen hastalıklardan biri de tularemi hastalığıdır. Ölümcül hastalıklardan olan tularemi hastalığı taşıdığı riskli tehlikeler sebebiyle erken müdahale edilmediği takdirde çok riskli neticelerin oluşmasına neden olabilmektedir. Tavşan, sincap ve fare gibi minik kemirgen hayvanlardan doğrudan ferde bulaşabilen tularemi hastalığının ana etmeni ise ”francisella tularensis” ismini alan bir mikrop cinsidir. Öteki bir hayli ölümcül hastalıklara kıyasla genellikle […]

Sık tesadüfülen hastalıklardan biri de tularemi hastalığıdır. Ölümcül hastalıklardan olan tularemi hastalığı taşıdığı riskli tehlikeler sebebiyle erken müdahale edilmediği takdirde çok riskli neticelerin oluşmasına neden olabilmektedir. Tavşan, sincap ve fare gibi minik kemirgen hayvanlardan doğrudan ferde bulaşabilen tularemi hastalığının ana etmeni ise ”francisella tularensis” ismini alan bir mikrop cinsidir. Öteki bir hayli ölümcül hastalıklara kıyasla genellikle tesirini 3 gün gibi kısa bir vakitte gösterebilen tularemi hastalığı özellikle Afrika ve Brezilya gibi minik kemirgen hayvanların yoğun olarak bulunduğu ülkelerde çok daha sık görülmektedir.

8334_17Öteki bir hayli hastalıklarda olduğu gibi muhtelif bulgular neticesinde kendini gösteren tularemi hastalığı hemen her yaş fertlerde görülebilmesine rağmen daha çok çocuklarda görülebilmektedir. Hastalığa neden olan mikrobun bedene girmesinden bir zaman sonrasında ortaya çıkabilen tularemi hastalığı hakkında dünyanın muhtelif ülkelerinde ulusa sarih alanlarda muhtelif seminerler tertip edilmekte ve bu sayede tularemi hastalığı hakkında cemiyetler ayrıntılı olarak bilgilendirilmektedir. Uzmanların da bir hayli negatif istikametiyle dikkat topladığı tularemi hastalığı dünya cemiyetlerinde sık tesadüfülen bir hastalık olmasına karşın ülkemizde en az görülen hastalıklardandır.

Rehabilitasyon edilmediği takdirde ferdin başta genel sıhhatini olmak üzere bir hayli ehemmiyetli işlevlerini negatif etkileyen tualremi hastalığı yeniden rehabilitasyon edilmediği takdirde birliktesi muhtelif hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bununla beraber tesirini uzun süreler devam ettirmesi gidişatında ise ferdin sosyal ve iş yaşantısını da ciddi anlamda negatif etkileyebilmektedir. Hekimlerin ehemmiyetli ve riskli bir hastalık cinsi olarak nitelendirdiği tularemi hastalığında da öteki bir hayli hastalıklarda olduğu gibi henüz ilk bulgularının görülmesi gidişatında süre kaybedilmeden alakalı hekime müracaat etilmesi gerektiğinin ehemmiyeti büyüktür.

Öteki bir hayli hastalıklarda olduğu gibi tularemi hastalığı hakkında da bir hayli araştırma yapılmış ve bu araştırmaların neticesine göre turaremi hastalığına maruz kalmış bir hayli fert hastalığın bulgularını görmüş olmasına karşın yeteri kadar umursamadığı gözlemlenmiştir. Bunun neticesinde ise bir hayliyi genel sıhhatini ciddi oranlarda tehlikeye atmıştır. Bu sebeplerden dolayı uzmanlar tularemi hastalığının umursanması gerektiğinin altını ehemmiyetle çizmekte ve tularemi hastalığının henüz ilk bulgularının görülmesi gidişatında ise fertlerin hemen alakalı hekime müracaat etmesi gerektiğinin altını ehemmiyetle çizmektedirler.

Tularemi Hastalığının Bulguları Nelerdir?

Öteki bir hayli hastalıklarda olduğu gibi tularemi hastalığında da bir hayli bulgular bulunmaktadır. Bu bulgular şunlardır;

Yüksek ateş: Tularemi hastalığının en bariz bulgularından biri yüksek ateş bulgusudur. Hastalığa neden olan mikrobun bedene girmesinin bir zaman sonrasında alana gelen yüksek ateş bulgusu tesirini çoğu defa uzun zamanlar süresince sürdürebilmektedir.

Baş sızısı: Mikrobun bedene girmesinden bir zaman sonrasında başlayan baş sızısı gidişatı özellikle tularemi hastalığının ilerleme düzeyine bağlı olarak şiddetini çoğaldırabilmektedir. Öteki bir hayli hastalıkların ehemmiyetli bulgularından olan baş sızısı tularemi hastalığının da ehemmiyetli bulgularındandır.

Mide bulantısı: Tularemi hastalığının ehemmiyetli bulgularından biri de mide bulantısıdır. Özellikle hastalığa yol açan mikrobun tesirini göstermesiyle beraber ortaya çıkan mide bulantısı bulgusu genellikle kısa süreli tesirli olabilmekte ve bununla beraber sık tekerrür etme özelliğine de sahip olabilmektedir.

İshal: Öteki bir hayli hastalıkların ehemmiyetli bulgularından olan ishal aynı zamanda tularemi hastalığının da ehemmiyetli bulgularındandır. Özellikle hastalığın ilk safhasında kendini gösteren ishal bulgusu tesirini çoğu zaman uzun zamanlar süresince gözetebilmektedir.

Tularemi Hastalığı Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

Yukarıyada da belirtildiği üzere tularemi hastalığı herkeste görülebilmektedir. Fakat bazı özellikleri bakımından şu fertlerde çok daha sık görülebilmektedir.

– Evinde tavşan, sincap gibi minik kemirgen hayvanları besleyen fertlerde
– Kemirgenlerin yoğun olarak bulunduğu etraflarda uzun süreler kalan fertlerde
– Hayvanat bahçelerinde çalışan fertlerde
– Minik kemirgen hayvanlarla sık yakın temasta bulunan fertlerde tularemi hastalığı sık görülebilmektedir.

Tularemi Hastalığı Bedenin Hangi Bölgesinde Alana Gelmektedir?

Öteki bir hayli hastalıklarda olduğu gibi tularemi hastalığının da fertlerin bedeninde muhtelif bölgelere yerleşme özelliği bulunmaktadır. Tularemi hastalığı genel olarak ten kısmında ve akciğerlerde kendini göstermekte ve ayrıca sindirim sistemine de yerleşmekte ve özellikle rehabilitasyon edilmediği takdirde tesirini takribî olarak 28 gün sürdürebilmektedir. Özellikle akciğer ve solunum yollarına yerleşmesi gidişatında birliktesi riskli neticelere neden olabilmektedir.

Tularemi Hastalığının Rehabilitasyonu Nasıl Yapılmaktadır?

8334_18Öteki bir hayli hastalıklarda olduğu gibi tularemi hastalığının da rehabilitasyonu muhtemel olmaktadır. Tularemi hastalığının rehabilitasyonunda genellikle muhtelif antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır. Oldukça zaferli neticeler verebilen antibiyotik ilaçlar sayesinde tularemi hastalığı kısa vakitte tesirini kaybetmektedir. Rehabilitasyonda uygulanan bir başka usul ise ”Atenüe” ismi verilen bir aşıdır.

Genellikle ileri evrelere erişen tularemi hadiselerinde uygulanan aşı usulü de oldukça zaferli neticeler vermektedir. Genellikle birkaç günlük bir rehabilitasyon süreci bulunan tularemi hastalığına maruz kalmış fertler alakalı hekimin uygun bulması gidişatında sağlık kurumunda da bir süreliğine yakın himaye altına alınabilmektedir. Zaferli bir rehabilitasyon sürecinden sonra sağlık kurumunda veya evinde bir zaman dinlendirilen fert hastalığın tesirlerinden tamamen kurtulmasının ardından günlük etkinliklerine kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Anekdot: Yazı bilgilendirme emellidir. Reçete değildir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ