Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tükenmişlik Belirtiyi Nedir?

  • 17 Mayıs 2021
  • Tükenmişlik Belirtiyi Nedir? için yorumlar kapalı
  • 74 kez görüntülendi.

Son seneler de değişen yaşam şartları ve ekonomik problemler derken, insanların hemen hepsinde ruhsal bir rahatsızlık oluşmasına neden oluşturan ehemmiyetli etmenler olmuştur. İnsanları şöyle bir araştırdığınızda bunalımdan tutunda uykusuzluğa kadar pek çok ruhsal rahatsızlığın yaşandığını ve artık insanların rehabilitasyon için en çok psikologların yanına gittikleri gözlemlemekteyiz. Yeniden son senelerde dinlemiş olduğumuz psikoloji terimlerinin başında ” […]

Son seneler de değişen yaşam şartları ve ekonomik problemler derken, insanların hemen hepsinde ruhsal bir rahatsızlık oluşmasına neden oluşturan ehemmiyetli etmenler olmuştur. İnsanları şöyle bir araştırdığınızda bunalımdan tutunda uykusuzluğa kadar pek çok ruhsal rahatsızlığın yaşandığını ve artık insanların rehabilitasyon için en çok psikologların yanına gittikleri gözlemlemekteyiz. Yeniden son senelerde dinlemiş olduğumuz psikoloji terimlerinin başında ” Tükenmişlik Belirtiyi” gelmektedir.

Bu rahatsızlığın esasında; surat surata çalıştığınız bir dükkanında, işte artık tükendiğinizi sezmeniz uyur. O iş için artık zafer duygusu sizi çok ilgilendirmiyordur. Zira iş sizi duygusal olarak çöküntüye uğratmıştır ve siz bu işi yaparken aralıksız olarak tükendiğinizi düşünmektesiniz.

Tükenmişlik belirtiyi çok çalışma ile doğru orantılıdır. Dünya sağlık teşkilatı da bu iletişimi kabul etmektedir. Tükenmişlik belirtisine tutulan bir insan aile, iş ve etrafsal olarak hiçbir topluluğun içinde vazife almak istemez. Aralıksız olarak gönülsüzlük ve mutsuzluk hali mevcuttur. Her mevzuda noksan olduğunu düşünmek, onda aralıksız olarak bir mutsuzluk olmasına neden olur.

Tükenmişlik belirtisine tutulan bir insana zamanında fark edilip temkinler alınmadığı Tükenmişlik Sendromu Nedir?taktirde; işten atılma, ailevi meseleler, cemiyetten kendini soyutlama, içkiye başlama, sigara tiryakiliğini çoğaldırma hatta öteki madde bağımlılıklarına geçiş yapma gibi hiç istenmeyen neticelerle karşılaşılabilir. Son derece riskli ve kesinlikle süratli bir biçimde rehabilitasyon edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlığa tutulan bir bireye iki koldan da destekçi olunmalıdır. İlk çalıştığı müessese, ikincisi de aile ve etrafı tarafından desteklenmelilerdir. İş yerinde vazifelerini rahatlatmakla ve daha faydalı olabileceği misyonlarla onu hem dinlendirebilirsiniz hem de özgüvenlerini yine kazanmalarını sağlayabilirsiniz. Yaptığı her işten sonra işi ne kadar hoş yaptığını söyleyerek onu mutlu ediniz. Bu biçimde tükenmişlik dürtüsünden kurtulup, yine kendine olan özgüvenini geri kazanabilirler. 1 Günlük ya da 2 günlük tatillerde onlara iyi gelecektir.

Aile ve etraf etmenine gelecek olursak, bu güç zamanlarında onları asla yalnız vazgeçmemelidirler. Beğendikleri insanlarla zaman geçirmek, nitelikli biçimde bir şeyler yapmak onları yalnızlık ve tükenmişlik psikolojisinden uzaklaştırıp, kendilerine gelmelerine destekçi olacaktır.

Yazar: Muhammet İkbal Yıldız

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ