Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tuaregler Kimdir? Özellikleri Nelerdir ?

  • 17 Kasım 2021
  • Tuaregler Kimdir? Özellikleri Nelerdir ? için yorumlar kapalı
  • 162 kez görüntülendi.
Tuaregler Kimdir? Özellikleri Nelerdir ?

Günümüz dünyasında, dünya üzerinde bir hayli ulus yaşamını sürdürmektedir. Bu halklardan kimileri dünyada oldukça bilinirliliğe sahipken, bazı cemiyetler içinse bunu söylemek doğru değildir. İsmi bilinmez cemiyetlere misal verilirse, bunlardan birisi Tuareg Cemiyeti’dur.

4056_t4

Günümüz dünyasında, dünya üzerinde bir hayli ulus yaşamını sürdürmektedir. Bu halklardan kimileri dünyada oldukça bilinirliliğe sahipken, bazı cemiyetler içinse bunu söylemek doğru değildir. İsmi bilinmez cemiyetlere misal verilirse, bunlardan birisi Tuareg Cemiyeti’dur.

Tuareg cemiyetinin yaşam alanına bakıldığında; karşımıza Nijer, Mali, Burkina Faso ve Libya gibi ülkelerin arasında kalan geniş bir alan çıkmaktadır. Tuaregler, bu ülkeler arasında kalan alanda yaşarlar ve popülasyonları da takribî olarak 1.2 milyon etrafıdır. Aynı zamanda Tuaregler bağımsız bir teşkilatlanmaya da sahip bir cemiyettir. Adlarını oluşturan Tuareg sözcüğü Arapçadan gelen bir kelimedir ve anlamı da ‘Yaradan’nın terk ettiğidir. Böyle bir ifadenin sebebi ise, bu cemiyetin katı inanışlara mesafeli durmaları ve de İslamiyete dönmekte gecikmiş olmalarından gelmektedir. Tuareglerin konuşmuş olduğu dil ise, Berberi dillerinden gelmekte olan bir dildir.

4056_tuareg_2Bakıldığında Tuaregler, Kuzey ve Güney biçiminde bölmüşlerdir. Kuzey Tuaregler’in yaşam alanlarını daha çok çöl oluştururken, Güney Tuaregler’in yaşam alanlarını ise savanlar ve stepler oluşturmaktadır. Güney ve Kuzeyde yaşayanları yaşam stili ve uyumu da değişiklikler göstermektedir. Güneydekiler, deve ve de zebu yetiştirirler.zebu:Hint öküzü Yetiştirilen bu hayvanlar, kuzeydekilere satılır. Burada, aralarında ticaret ilişkileri olduğu görülmektedir.
Ananesel Tuareg cemiyetinde sınıflaşmalar mevcuttur. Soylular, din adamları, vasallar, zaanatçılar ve de daha öncekinden köle işçisi olanlardan tabakalar Tuareg ulusunu şekillendirmektedir. Afrika’nın bir kısmında yaşayan ve ismi pek bilinmez bu cemiyet, çadırlarda yaşamlarını sürdürmektedir. Bu çadırlar tenden yapılmadır ve kırmızıya boyalı bir haldedir. Bu çadır kültürü ananesel bir olgudur. Fakat günümüzde yer yer ten çadırların yerini naylon çadırlar da alabilmektedir.

4056_tuareg_area_1Tuareg cemiyetinde, erişkin erkek ve kadınların garip ananeleri bulunmaktadır. Erişkin erkekler, mavi bir peçe takarlar. Bu peçe, yabancıların, kadınların ve de konutluluk yoluyla akraba olunan bireylerin yanlarında takılmaktadır. Fakat, artık bu stil ananelerden yavaş yavaş uzaklaşılmaya başlanmıştır. Bunun sebebi ise, kentleşmedir. Kentleşme, bu stil ananelerin kaybolmasına neden olurken Tuareg cemiyetinin kullanmış olduğu yazı ise kendini gözetmektedir. Tuaregler, aralarında daha önceki Libyalıların kullanış olduğu yazıya eş bir yazı kullanmaktadırlar. Bu yazının adı ise, tifinag’dır.

Tuareg cemiyetinin orijinine bakıldığında, bu cemiyetin aslen berberi kabilelerine üye olduğu görülmektedir. Mezhep olarak, zahiriye mezhebine sahiptirler. Zarihiye mezhebinde bir hadise göre Tuareglerin suratlarını örttükleri söylenmektedir. Bu mevzuda başka bir rivayet ise, makûs ruhların ağızdan girmelerini yasaklamak için Tuareglerin suratlarını kapattıklarıdır. Bu mevzu hakkında başka dedikodular da bulunur. Bunlardan birinde, erkeklerin mavi peçe takmalarının sebebinin duygularının saklı kalmasını istemeleridir.

4056_tuareg_3Tuaregler, kültürlerini özümsemiş ve kültürlerine bağlı bir cemiyettir. Karaktersel özelliklerine bakıldığında ise, bu cemiyetin şerefli ve de ilke sahibi oldukları görülmektedir. Kadın ve erkek denkliği vardır. Kız ve erkeklere aynı eğitim verilir. Çocuklar doğunca, soylarını babadan almazlar. Çocuklar soylarını anneden alırlar. Bu özellik, alışılmışın dışında bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda bu cemiyette, tek eşlilik kültürü egemendir.

Yazar:Erdoğan Gül

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ