Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Trombon Nedir?

  • 27 Eylül 2021
  • Trombon Nedir? için yorumlar kapalı
  • 42 kez görüntülendi.
Trombon Nedir?

Bakır üflemeli bir enstrüman olan trombon, geniş ses imkânları ile orkestralarda, bando ve mızıkalarda, caz müziğinde, popüler müzikte kullanılan bir enstrümandır. Trombon, pistonlu ve sürgülü trombon olarak iki gruba dağılır. Bu iki grupta da kendi içlerinde, tenor ve bas trombon olarak ikiye dağılır.

Trombon Nedir?Bakır üflemeli bir enstrüman olan trombon, geniş ses imkânları ile orkestralarda, bando ve mızıkalarda, caz müziğinde, popüler müzikte kullanılan bir enstrümandır. Trombon, pistonlu ve sürgülü trombon olarak iki gruba dağılır. Bu iki grupta da kendi içlerinde, tenor ve bas trombon olarak ikiye dağılır. Bir yarıyıl alto ve kontrbas trombonlarda kullanılmış olsa da günümüzde en çok seçim edilen bas ve tenor trombonlardır.

Huni şeklinde bir çan kısmı olan trombon, silindir şeklinde borunun kıvrılmış bir biçimde görülmesi şeklindedir. Bu kıvrılmalar sesin tonunu tanımlamakta kullanılır. Ağızlık kısmı da ufak huni şeklindedir.

Pistonlu trombon: Tenor ve bas olarak iki gruba parçalayan pistonlu trombonlar, si bemol ya da do sesine göre yapılır, Do ve fa anahtarları kullanılır. Piston mekanizması üç ses bölgesini içermektedir. Kalın bölgenin ses rengi boğuktur ve bu bölgeden pak ses çıkartmak güçtür. Orta bölge olan ikinci ses aralığı enstrümanın genel tınısının en rahat çıkartıldığı bölgedir. Enstrümanın en parlak ses aralığı bu bölgede bulunmaktadır. Buna bağlı olarak enstrümanın en kullanışlı alanıdır. Üçüncü kısım olan tiz bölgesinde, seslerin çıkarılması oldukça efordur. Enstrümanın virtüözite gerektiren kısmı olarak bu kısım gösterilebilir. Pistonlu bas trombon, tenor olanına göre, bir sekizli pest seste dinlenir. Bu özelliğinin dışında kalite bakımından tenor trombondan bir farkı yoktur.

Trombon Nedir?Sürgülü trombon: Bu enstrüman grubu da tenor ve bas olarak iki gruba dağılır. Yapısal olarak pistonlu trombondan pek değişik değildir. Bu enstrümanda piston yerine, kulis ismi verilen sürgülü bir kısım bulunmaktadır. Sesler sürgünün açılıp kapanması ile elde edilir. Sürgülü bas trombonda yapısal farklılıkların yanı gizeme seslerin değişmesini sağlayan bir tertibat bulunmaktadır. Sürgülü tenor trombonda ise sesler kalak borusunun üzerinde bulunan borunun itilip çekilmesi ile sağlanır.

Genel olarak orkestralarda solo bir enstrüman olarak kullanılmayan trombon, koral pasajların seslendirilmesinde oldukça zaferlidir. Günümüzde caz grupları ve orkestralarında ise solo olarak daha yaygın kullanılmaktadır.

Yazar: Ömer MEMNUN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ