Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Transit Vize Nedir?

  • 24 Nisan 2021
  • Transit Vize Nedir? için yorumlar kapalı
  • 330 kez görüntülendi.

Havacılık 1970’lerle birlikte hiç olmadığı kadar insan yaşamının en ehemmiyetli parçalarından biri haline gelmiştir. Özellikle de son 10 senede bu gidişat sanki hat evreye erişmiştir. Havacılık son hız büyürken birliktesi bir hayli ehemmiyetli uygulamaları da getirir. 1990’lı senelere kadar bir hayli ülke, vizesiz seyahate ihtimal tanımakta idi. Ancak dünyanın süratle endüstriyelleşmesi ve de ülkeler arasında gerek manevi […]

Transit Vize Nedir?Havacılık 1970’lerle birlikte hiç olmadığı kadar insan yaşamının en ehemmiyetli parçalarından biri haline gelmiştir. Özellikle de son 10 senede bu gidişat sanki hat evreye erişmiştir. Havacılık son hız büyürken birliktesi bir hayli ehemmiyetli uygulamaları da getirir. 1990’lı senelere kadar bir hayli ülke, vizesiz seyahate ihtimal tanımakta idi. Ancak dünyanın süratle endüstriyelleşmesi ve de ülkeler arasında gerek manevi gerekse de parasal açıdan uçurumların oluşması neticeyi, ülkeler artık çok sıkı vize siyasetlerine sahip olmaya başlamıştır. Reelinde refah açısından fark bulunmayan ülkelerde bu gidişat hali hazırda son derece yumuşaktır. Ancak henüz bütün olarak kendi ayakları üzerinde duramayan ülkeler ve de büyümekte olan birtakım ülkeler, gelişmiş olan bir ekip ülkeler için milli güvenlik tehdidi anlamına kazanç. Bu da kendisini tehdit altında gören ülkelerin mümkün tehdit kapsayan ülkelerin yurttaşlarına vize uygulaması neticesini birliktesi getirir. Misali, Türkiye 60 seneye yakın bir zamandır Avrupa Birliği’nin kapısında beklese de ne zaman abone olacağı hali hazırda kavga mevzusudur. Basmakalıpta abonelik mülakatları yürüten devletler Avrupa Birliği’ne turistik seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Ancak Türkiye bir hayli açıdan bu müessese için risk talep eder. Özellikle de 80 milyonu aşan popülasyonu ile Avrupa Birliği’nin normal işleyişini bozabilir.

Bu da natürel olarak Avrupa Birliği’nin turistik anlamda bile, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşına vize uygulamasına neden olur. Zira Avrupa Birliği’ne göre, vizelerin kalkması gidişatı, son derece riskli olup, potansiyel muhacir akımını tetikleyebilir. Bu surattan Türk yurttaşları Avrupa, Kuzey Amerika, Asya, Avustralya gibi bölgelerde bulunan ülkelerin hemen hepsine vize almaksızın seyahat edemez. Gelişmiş olup Türkiye’den vize istemeyen yalnızca bir ülke vardır; o da Japonya‘dır. Vize cinsleri muhteliftir ve de seyahatiniz evvelinde netlikle müracaat yapıp almanız uçağa kabul edilmeniz bağlamında ehemmiyetli bir rol oynar. Her ne kadar gidişat böyle de olsa, bazı gidişatlarda gerek check in misyonlusu gerekse de havalimanı polisi sizin vizeye gereksiniminiz olup olmadığını öğrenmeyebilir ya da gözden kaçırabilir. Bu surattan önemli olan sizin bu mevzuda yetkin olmanızdır.

Transit Vize Nedir?Bu da seyahatiniz evvelinde sizin lüzumlu mercilerle görüşmeniz anlamına kazanç. Misalin vize cinslerinden en ehemmiyetlisi de transit vizedir. Bir Hayli ülke kendisini aktarma merkezi olarak kullanan yolculardan vize isteyebilir. Şayet Avrupa Birliği’ne abone bir ülke yurttaşı iseniz bu gidişat sizin karşılaşacağınız son derece nadide bir gidişat olsa da, Türk yurttaşı olmanız haline gidişat bütün tersidir. Bu surattan şayet aktarmalı olarak seyahat edecekseniz, bu gidişatta aktarma müddetine göre transit vize almanız gerekir.

Aksi halde seyahatinize devam faktörüz yasaklanır ve de deport edilerek geldiğiniz ülkeye geri sevk edilirsiniz. Bu vaziyetle karşılaşmamak için son derece dikkatli olmanızda fayda var. Avrupa ülkeleri üzerinden Amerika ya da Asya’ya seyahat edecek iseniz netlikle alakalı ülke müesseseyi ile başvuruya geçiniz ve lüzumlu vizeler hakkında bilgi edininiz.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ